Karibská ostrov - Svatý Bartoloměj
Svatý Bartoloměj (St. Barthelémy/St. Barth/St. Barts) představuje spojení typických esencí Karibiku, Francie a architektonických lahůdek v dokonalém poměru. Je kultivovaný, ne však náročný, a převažuje zde relaxace a oddech. Můžete strávit den na pláži, vyzkoušet si nejnovější francouzskou módu, shlédnout výstavu umění v galerii a pozorovat západ slunce, zatímco si budete pochutnat na tapas v přístavu Gustavia Harbor. Můžete si vybírat z téměř stovky vynikajících restaurací, kde si dáte večeři v elegantním či neformálním prostředí. Dále se můžete procházet se po ostrově, potápět v moři, provozovat windsurfing v tiché zátoce nebo jen tak obdivovat krásné výhledy.
Kopcovitý ostrov o rozloze pouze 21 km² nabízí mnoho krytých zátok a malebných tichých pláží. Městečko Gustavia leží kolem moderního přístavu s kotvícími megajachtami, rybářskými loďkami i plachetnicemi všech druhů. Na svazích kopců se zvedají vily s červenými střechami, zatímco ulice lemují obchody s proskleným průčelím. Pláže jsou rozmanité, od klidných míst podobných brouzdališti až po skutečně nebezpečné, od opuštěných až po přelidněné. Kuchyně patří k naprosté špičce v Karibiku a vše je zde upravené, stylové a moderní. Všude je patrná francouzské umění žít a užívat si.
Kryštof Kolumbus připlul na ostrov (domorodými Kariby nazývaný Ouanalao) v roce 1493 a pojmenoval ho po svém bratrovi Bartoloměji. První francouzští kolonisté sem přišli v 1648 přilákáni polohou ostrova na západoindické obchodní trase, byli však vyhnáni Kariby, kteří oblast ovládali. Další skupinka z Normandie a Bretaně připlula v roce 1694. V tomto případě osadníci uspěli s pomocí francouzských bukanýrů, kteří využili strategické polohy ostrova a jeho chráněného přístavu. V roce 1784 Francouzi prodali ostrov švédskému králi Gustavu III. výměnou za práva na používání přístavu v Göteborgu. Král pojmenoval metropoli Gustavia, položil zde dlážděné ulice, postavil tři pevnosti a proměnil osadu v prosperující svobodný přístav. Ostrov vzkvétal coby centrum lodní dopravy a obchodu až do 19. století, kdy ho zruinovalo zemětřesení, požáry a hurikány. Mnoho obyvatel tehdy odešlo do jiných zemí a švédský král Oskar II. vrátil ostrov Francii. Francouzi sice krátce uvažovali o jeho prodeji USA, ale nakonec ho převzali v srpnu 1877.
Dnes je ostrov svobodným přístavem a v roce 2007 se stal zámořským společenstvím Francie. Vyprahlý, kopcovitý a skalnatý Sv. Bartoloměj nebyl vhodný pro pěstování cukrové třtiny a výrobu cukru, takže se zde nikdy nevytvořila základna pro trh s otroky. Někteří z obyvatel jsou potomky drsných normanských a bretaňských osadníků z doby před třemi staletími, ale spíše zde potkáte atraktivní mladé Francouzy z Normandie a Provence, kteří jsou přátelští, hovoří také anglicky a jsou zde kvůli slunci.
Proč se vydat na ostrov sv. Bartoloměj:
- prostředí – na ostrově spatříte přehlídku atraktivních, aktivních, hédonistických a módních lidí, a k tomu vyhlídky na krásné lesknoucí se modré moře
- styl - Sv. Bartoloměj se stále změní, vyvíjí a vylepšuje
- skvělé restaurace - především pro gurmány
- spousta možností nakupování – pokud rádi nakupujete, zde najdete ráj s nejnovější francouzskou módou s cenami až o 30 % nižšími než v USA
- vodní sporty - windsurfing, kitesurfing a další mohou zpestřit Váš pobyt na plážích