Karibský ostrov Svatý Eustach
Hvězdy se rozzáří, na cestě mezi Blue Bead Bar & Restaurant a hotelem Old Gin House je však tma. Černá kráva a pár slepic pobíhajících po silnici představují jediný provoz, a kromě hlasu cvrčků je zde ticho. Ostrov Svatý Eustach (Sint Eustatius), často nazývaný jednoduše Statia (vyslovuje se stejša), je bezpečné místo; ani hotelové pokoje zde nemají ani trezory.
Při počtu 3600 obyvatel je totiž obtížné spáchat nějaký trestný čin či cokoli podobného, aniž by se to dozvěděli všichni ostatní. Všichni se zde znají, a to je další obrovská výhoda ostrova: místní obyvatelé jsou přátelští a troubí klaksony a zdraví každého, koho spatří. Dokonce i turisty, kteří sem zavítají při jednodenním výletě, vítají jako přátele. Nikdo pro ně není cizí.
Ostrůvek v holandském Karibiku ztělesňuje tiché časy, procházky bohatou historií a úžasné možnosti potápění a pěší turistiky. Zatímco mnoho sousedních ostrovů provozuje turistiku ve velkém, Svatý Eustach existuje mimo čas – a v tom právě spočívá jeho kouzlo.
Během 18. století byl ostrov ležící v tzv. holandském trojúhelníku centrem obchodu mezi Evropou a oběma Amerikami. V jeho přístavu kotvily lodě s otroky, cukrem, bavlnou, municí a dalšími komoditami, takže byl znám znám jako Emporium západního světa a Zlatá skála. Poté, co v roce 1776 uznal nově zrozené Spojené státy, však zlatý věk ostrova skončil, byl vypleněn Brity a už nikdy se zcela nevzpamatoval. Po roce 1795 následoval chaos, kdy Holanďané, Angličané a Francouzi soupeřili o vládu nad ostrovem, v důsledku čehož vyhasla ekonomika země. Nakonec zvítězilo Nizozemsko a ostrov Statia se od roku 1816 stal holandskou državou (předtím však změnil své pány hned 22x). Dnes je částí Nizozemských Antil a zvláštním územím Nizozemska.
Pozůstatky minulých dob jsou patrné na celém ostrově, kde jsou informační tabule umístěny u mnoha historických budov, ale pokud se chcete s ostrovem skutečně seznámit, zaplaťte si místního průvodce, který s Vámi podnikne několikahodinový výlet po pamětihodnostech ostrova. Na útesu u městečka Oranjestad se tyčí pevnost Fort Oranje stará téměř 370 let, která byla svědkem bojů. Původní kostel Holandské reformované církve postavený v roce 1775 se nachází na přilehlém dvoře. Samotný Oranjestad ležící na skalním hřebenu nad mořem je plný bujné zeleně, kvetoucích bugenvileí, oleandrů a ibišků. Zbytek ostrova je poměrně neporušený; jeho východní strana ohraničená neklidnými vodami Atlantiku má nezkrocenou povahu, zatímco severní konec zabírají vyhaslé sopky a suché planiny. Korunou ostrova Statia je Quill, vyhaslý vulkán vysoký 600 m, v jehož zeleném kráteru se roste miniaturní deštný prales. Výpravy na vrchol jsou oblíbenou činností návštěvníků, které tam dovedou dobře značené pěší stezky různé obtížnosti.
Pláže na ostrově přicházejí a odcházejí, jak moře chce, většinu návštěvníků však sem přilákají zdejší vynikající potápěčské lokality. Na některých z nich je možné spatřit lodní vraky a stará děla, ale i vraky modernějších lodí, které se potopily do podmořských kráterů. V království pod hladinou žijí rejnoci, úhoři, želvy a barakudy a spatříte zde hojnost korálových sloupů, vějířů a dalších úžasných útvarů. Domovem hejn mladých rybek jsou podmořské útesy kolem ostrova, z nichž některé Holanďané opevnili, aby tvořily polopřírodní mořskou hráz.
Na zemi pak milovníci pláží hledají modré korálky; ty pocházejí ze 17. století a nacházejí se pouze na ostrově Statia, přičemž je kdysi otroci používali pro výměnný obchod. Šance, že nějaký najdete, je malá, můžete je však spatřit v muzeu na ostrově, kde jsou vystaveny také předkolumbovské artefakty domorodých Karibů od roku 500 př.n.l..
Ostrov Statia, který je vzdálen 18 minut letu z ostrova Svatý Martin, bývá nejčastěji cílem jednodenních výletů, což mnohým návštěvníkům stačí. Pokud se zde však zdržíte déle, budete moct ocenit turistikou nenarušený poklidný ostrov s bohatou historií. Především jsou to však místní obyvatelé, díky kterým bývá návštěva ostrova nevšedním zážitkem.
Proč se vydat na ostrov Sv. Eustach:
- potápění – hlavní atrakcí ostrova bývá prohlídka řady lodních vraků a podmořských útesů v chráněných vodách kolem ostrova
- pěší turistika – výstup na vyhaslou sopku Quill porostlou deštným pralesem je hlavní aktivitou pro ty, kdo se straní mořských hlubin
- procházky – pěší prohlídka Oranjestadu s místním průvodcem Vám poskytne cenné informace
- uvítání – zdejší lidí jsou upřímně přátelští a vstřícní
- historie – pokud Vás zajímá historie 18. století, stojí za to sem podniknout i jednodenní výlet lodí z ostrova Svatý Martin