Ostrovy Svatý Kryštof a Nevis
Dvojice idylických ostrovů ležících 3 km od sebe v nejužším místě nabízí návštěvníkům autentické zážitky z Karibiku. Na obou naleznete hory porostlé bujným deštným pralesem, nepřelidněné pláže, historické ruiny, vysoké spící sopky, příjemné (ač mírně chátrající) georgiánské metropole Basseterre (Sv. Kryštof) a Charlestown (Nevis), nedotčené kulturní dědictví, přátelské (přestože nesmělé) lidi, a ubytování ve zrenovovaných plantážních domech z 18. století, které provozují elegantní a někdy výstřední majitelé-cizinci.
Historie ostrovů vede obvyklou karibskou trasou: sídla amerických Indiánů, Kolumbovy plavby, divoké koloniální bitvy mezi Brity a Francouzy, rozmach výroby cukru (na druhém místě po Barbadosu). Svatý Kryštof se stal jakousi mateřskou kolonií v Západní Indii: angličtí osadníci se odtud vydávali na ostrovy Antigua, Barbuda, Tortola a Montserrat, zatímco Francouzi vysílali své kolonisty na Martinik, Guadeloupe, Sv. Martin a Sv. Bartoloměj.
Svatý Kryštof a Nevis, spolu s Anguillou, dosáhli samosprávy jako přidružené státy Velké Británie v roce 1967. Obyvatelé Anguilly brzy projevili svoji nespokojenost a oddělili se ihned, zatímco ostrovy Svatý Kryštof a Nevis čekaly až do roku 1983, aby se staly nezávislým národem. I přes povrchní podobnost se oba ostrovy vydaly velmi odlišnými cestami, co se turistiky týče. Nevis získal ekonomickou podporu od hotelového řetězce Four Seasons, která mu pomohla se etablovat jako luxusní destinace. Svatý Kryštof však ještě musí svoji identitu definovat. Ztracený čas a renomé přitom dohání několika luxusními špičkovými projekty, jako je letovisko Kittitian Hill a Christophe Harbour s hotelem Park Hyatt, z čehož se zrodila sourozenecká rivalita.
Ostrov Svatý Kryštof (St Kitts) nabízí turistům velmi rozmanité zážitky, a přitom si uchovává svoji typickou karibskou atmosféru. Potápěči musí teprve objevit jeho podmořské atrakce a milovníci přírody pěší turistiku. Dnes zde naleznete všechny typy ubytování, gurmánské restaurace, golf i hazardní hry.
Ostrov Nevis se zase snaží uchovat si co nejméně narušené prostředí, takže zde např. nenajdete žádné semafory. Jeho přírodní atrakce a aktivity se podobají těm na Svatém Kryštofu, od horské cyklistiky a eko pěší turistiky až po windsurfing a rybaření v hluboké vodě - ačkoli lenošení v houpací síti a večeře v romantickém prostředí verand a svíček stále patří k hojně vyhledávaným. Pinney's Beach je nadále klasickou karibskou pláží, i přes erozi vlivem občasných hurikánů. Její dědictví, od prvního karibského hotelu až po historii spojenou s americkým Otcem zakladatelem Alexandrem Hamiltonem, je neméně výrazné. Kromě toho nabízí ubytování v exkluzivních plantážních domech, které jakoby vypadly z romantického katalogu.
Možná je jakýmsi varováním, že mnoho hostů označuje výlet katamaránem na Nevis za nejlepší zážitek svého pobytu na Svatém Kryštofu, navíc si mnoho obyvatel Sv. Kryštofa staví chatu či domov na důchod právě na Nevisu. Vztah dvojice ostrovů je nadále navenek srdečný, ačkoli mírně svárlivý.
Svatý Kryštof a Nevis se sice jednoho dne mohou rozdělit, ale zatím se jejich spory omezují na kampaně v tisku a na politické debaty. A návštěvníci, ať už bohatí nebo baťůžkáři, si zatím mohou užívat kouzel obou blažených ostrovních útočišť.
Proč se vydat na ostrovy Sv. Kryštof a Nevis:
- historie – Svatý Kryštof a Nevis jsou prodchnuté historií a pevnost na Brimstone Hill památkou chráněnou UNESCO
- luxus – ubytování v luxusních zrenovovaných plantážních domech naleznete na obou ostrovech
- krajina – na obou se nachází vyhaslé sopky a bujný deštný prales ideální pro pěší túry, a také skvělé lokality pro šnorchlování a hloubkové potápění
- nezkaženost turismem – méně turistických zařízení naleznete především na Nevisu, na obou pak srdečnější a zdvořilejší místní obyvatele, než na jiných, více turisticky orientovaných ostrovech
- vodní aktivity – na obou ostrovech je hojnost vodních aktivit, skvělé podmínky pro plavbu na plachetnici, rybaření v hlubokých vodách, hloubkové potápění (především u pobřeží Sv. Kryštofa) a windsurfing (především u Nevisu)