Saba – nejmenší ostrov v Karibiku
Přestože Saba (vyslovuje se Sejba) leží hned vedle Svatého Martina, ostrovy nemohou být odlišnější.
Svatý Martin představuje pláže, hazardní hry a bezcelní nakupování, zatímco Saba znamená ekoturistiku, potápění, pěší turistiku a užívání si krásné přírody.
Téměř polovinu rozlohy ostrova (13 km²) pokrývá bujně zelený tropický deštný prales, zatímco druhá polovina je poseta malebnými vesnicemi z bílých domků se zelenými okenicemi a červenými střechami, postavených přitom na tak strmých svazích, až to popírá zákony fyziky. Zdi pokryté květinami a úhledné ploty z dřevěných latí ohraničují úzké chodníky mezi broméliemi, palmami, ibišky, orchideami a jehličnany. Terén má velké výškové rozdíly (podobně jako např. San Francisco) a nakonec spadá strmými útesy přímo do oceánu, kde se ukrývají vynikající potápěčské lokality; ty jsou hlavním důvodem, proč si Saba kolem sebe udržuje okruh kultovních příznivců. Potápěče navíc jistě těší skutečnosti, že Saba zůstává stále málo známou lokalitou, ačkoli informace o holandském ostrově v Karibiku už pronikly do světa.
Každoročně přilákají krásy Saby stále více turistů, kteří sem musí podniknout adrenalinový let ze Svatého Martina (11 minut) a přistát na maličkém letišti s ranvejí ne větší než pro letadlové lodě. Dopravní zácpy kolem klikatící se úzké silnice (jediné na ostrově!) jsou skutečně vzácné, jedině pokud by řidič před Vámi zastavil a chtěl si popovídat. V posledních několika letech zde bylo otevřeno pár nových restaurací a nejnověji také malé nákupní centrum (což je velký pokrok, když zvážíme, že elektřina po celý den zde byla zavedena až v 70. letech). Nečekejte však metropoli na rozmachu: přestože se mění, uchovává si Saba své starosvětské kouzlo.
Velkým zdrojem hrdosti je pro mnoho místních rodin skutečnost, že mohou vystopovat své kořeny až do osídlení ostrova v roce 1640. Místní si na tradicích velmi zakládají. Výrobu krajek, noblesní umění pocházející ze 70. let 19. století, dodnes provozují místní ženy, které také vyrábějí silné kořeněné pivo Saba Spice; to lze koupit ve většině rodinných obchůdků na ostrově. Místní lidé chtějí mít doslova své předky blízko sebe a podle zdejší staré tradice pohřbívají své mrtvé na pečlivě udržovaných zahrádkách u svých domů
Tak jako obyvatelé malých měst jsou i zdejší místní těsně propojená skupina; nestane se nic, aniž by se o tom nedozvěděli všichni ostatní, takže kriminalita je tu prakticky neznámá. Přitom však vítají návštěvníky a zacházejí s nimi spíše jako s přáteli než s cestovateli. Rádi jim přitom ukážou svůj ostrov, který láskyplně nazývají „nezkažená královna“.
Proč navštívit ostrov Saba:
- potápění – na ostrov míří potápěči kvůli zdejší čisté vodě a pozoruhodnému mořskému životu
- pěší turistika – turisté mohou vystoupit na vrchol sopky Mount Scenery, ale i méně náročné stezky nabízejí krásné výhledy do daleka
- autenticita - Saba připomíná návštěvníkům, jaká byla kdysi celá oblast Karibiku; místní lidé jsou upřímní a pasti na turisty zde prakticky neexistují
- ekoturistika – několik hotelových zařízení se stará o ekoturisty, kde místní odborníci na přírodu poskytnou informace o místní flóře i fauně
- svéráznost – přistání na letišti i jízda po pobřežní silnici Saba Road představuje adrenalinovou záležitost, pláž Wells Bay na konci každého léta zmizí, a zdejší metropole jmenující se Bottom („spodek“ nebo „zadek“) také není to, co název naznačuje…
Kdy cestovat:
Hlavní sezóna trvá od poloviny prosince až do dubna. Víkendový svátek Saba Day obvykle probíhá na konci prvního týdne v prosinci, zatímco karneval se koná v létě (červenec nebo srpen).