Tipy pro cestování do muslimských zemí v období Ramadánu
Posvátný islámský měsíc ramadán bude probíhat od 6. června do 5. července 2016. Pokud plánujete v tomto období cestovat do země, která je převážně muslimská, připravte se na naprosto úžasnou zkušenost. Na mnoha místech, včetně SAE, Maroka, Tunisku, Indonésie a Egypta, se v tomto měsíci dramaticky změní každodenní život, takže návštěvníci mají příležitost poznat celou neznámou stránku těchto oblastí.
Základní informace
Ramadán je lunární měsíc zasvěcený půstu (sawm), jenž je jedním z pěti pilířů islámu. Od rozednění do setmění se věřící muslimové zdržují jídla, pití, kouření a sexu, aby se soustředili na duchovní obnovu. Po setmění pak nastává euforický iftar (večerní jídlo, kterým pro tento den končí půst) a pozdě v noci ještě suhoor (jídlo před rozedněním). Přesto však ramadán neznamená jen denní disciplínu a noční oslavování: je to doba štědrosti a darů („almužen“ na charitativní účely) zakat, což je další z pěti pilířů islámu. Dodržování půstu není snadné, proto přes den všichni zpomalí, ale také si můžete všimnout, že lidé navíc prokazují svému okolí malé laskavosti.
Plánujte dopředu
Stejně jako svátky i ramadán ovlivňuje obchod i služby, proto to rozhodně není nejlepší doba na maraton prohlídek celé řady památek a míst. Mnohé podniky mají zkrácenou otvírací dobu, také personál bývá omezen, proto se snažte si zařídit ubytování, dopravu a výlety ještě předtím, než dorazíte na místo. Svá denní jídla si naplánujte dopředu; v mezinárodních hotelech často přes den nepřestanou podávat jídla, stejně tak jako v některých restauracích (bude však nejspíše potřeba rezervovat si stůl předem). Balené obědy jsou také dobrým řešením, jen si musíte zajistit místo, kde pak budete moct jídlo v soukromí sníst. Stále s sebou noste láhev vody, když půjdete kamkoli ven, ale dávejte pozor, kde se z ní napijete. Navíc pamatujte na to, že alkohol nejspíš nebude k sehnání, a to ani večer.
Posuňte svůj denní program
V době ramadánu se vše točí kolem nočního slavení. Tradice sice se liší oblast od oblasti, avšak každý přeruší půst při iftaru po západu slunce, po kterém následuje dlouhá noc strávená setkáváním s rodinou a s přáteli, a nakonec časně ranní jídlo suhoor. V Maroku ožijí ulice světelnými přehlídkami, hudbou a nabízením sladkostí na každé křižovatce. Přestože v Turecku život běží z velké části jako obvykle, během ramadánu (zde ramazanu) zde můžete spatřit iftarové stany, kde se lidé shromažďují při skončení půstu. Často bývají dotované místní městskou správou a nabízejí levné nebo bezplatné jídlo, přičemž pokryjí parky či chodníky stoly. Ve státech Zálivu bývají tzv. ramadánové stany často velkolepé a jsou oblíbeným místem, kde lidé tráví noc s občerstvením, kouřením vodních dýmek shisha a hraním her. Ať už jste odkudkoli, ne-muslimové jsou téměř vždy vítáni, aby se přidali, a mohou pobýt ve stanech až do časných ranních hodin.
Zjistěte si místní zákony a zvyklosti
Zjistěte si zákony země, kam se chytáte, ještě před svojí cestou, protože na některých místech jsou mnohem přísnější než na jiných, co se týče veřejného dodržování půstu. Od ne-muslimů se neočekává, že budou držet půst, podle tradice dokonce i muslimští hosté jsou od něj osvobození. Avšak jíst nebo pít před někým, kdo drží půst, je přinejmenším nevychované, a v nejhorším případě můžete být potrestáni tučnou pokutou. Také je vhodné se oblékat konzervativněji, než se oblékáte jindy.
Přizpůsobte se tempu ramadánu
Tento měsíc je tradičně dobou velké pohostinnosti a štědrosti, takže neváhejte a přijměte nabízené sladkosti nebo poznání na hostiny, večírky nebo rodinná setkání. Vždy to pak můžete lidem oplatit v podobě dárkového balíčku s potravinami nebo věnováním zakatu místní charitě. Vašemu tělu může chvíli trvat, než si zvykne na zdejší rytmus života s klidnými dny a s bděním v noci, získáte však mnohem příjemnější a zajímavější zkušenost, když se přidáte k davu.