Belize a její modrá jáma
Vypadá tak trochu jako podmořská brána do hlubin Země. Great Blue Hole, v překladu "velká modrá jáma", je jednou z největších atrakcí v Belize. Rozhodně ale ne jedinou. Belize je, sice malé rozlohou, ale velké svým přírodním, kulturním a historickým bohatstvím - mayské naleziště, korálové útesy a v neposlední řadě i jedno z nejluxusnějších středisek planety. Vítejte v perle Střední Ameriky.
Velkou modrou jámu nemůžete na satelitních snímcích pobřežních vod Belize přehlédnout. Tato díra má v průměru tři sta metrů, a přestože má okolní moře hloubku minimální, tady dno náhle padá až na hranici sto třicet metrů.
Útvar, který vznikl krasovou činností ještě v době, kdy tu nebylo moře, ale pevnina, je od roku 1996 na seznamu UNESCO, a je také zahrnut v plánech všechny potápěčů, kteří do této oblasti přicházejí. Obvykle sem přijedou lodí, na okraji jámy si oblečou výstroj a vrhnou se pod hladinu.
Častým cílem bývá příčná jeskyně asi padesát metrů pod okrajem jámy. Zkušení potápěči ji nazývají "želví". Proč? Její dno je totiž v délce několika desítek metrů pokryté právě kostrami želv. Někde větších, někde menších, ale rozhodně pořádně děsivých. Zvláště v okamžiku, kdy má nad sebou člověk padesátimetrový sloupec vody. Při troše štěstí se zde kolem potápěče mihne i pořádný žraločí exemplář. A ten také dokáže ty méně zkušené pořádně vystrašit.
Modrá jáma ale není jediným místem, kam v Belize potápěči vyrážejí. Podél východního karibského pobřeží se táhne druhý nejdelší korálový útes planety, a mezi stovkami ostrůvků jsou další desítky a desítky kvalitních lokalit.
Luxusní dovolená na Ambergris Caye a Cayo Espanto
Navíc jsou právě tyto korálové ostrůvky v posledních letech stále oblíbenějším místem dovolených. Původní porost vystřídaly luxusní bungalovy, pláže jsou upravené a místní personál neuvěřitelně milý. Největším z nich je ostrov Ambergris Caye, čtyřicet kilometrů dlouhý a v nejširším místě dosahující jen 1 500 metrů.
V předkolumbovské éře zde žili Mayové, a uvnitř ostrova je jejich dávná přítomnost stále viditelná - v podobě zůstatků jejich staveb. Turistický ruch se na Ambergris Caye, a na okolních ostrovech se naplno rozběhl až v 70. letech. V dnešní době ale místní střediska mohou nabídnout služby na úrovni těch nejlepších letovisek světa.
Dalším luxusním ostrovam je Cayo Espanto. Luxusnější dovolenou než právě na něm v Belize neseženete. Ke každé z osmi vilek, které na něm najdete, patří soukromá pláž a každému z dočasných obyvatel je k dispozici i soukromý komorník. Současně může být na ostrově ubytováno maximálně šestnáct lidí. Není proto divu, že sem přicházejí i celebrity, aby se na pár dní ukryli před světem.
Caracol
Belize, to jsou ale hlavně tajemné mayské památky. Nejvýznamnějším v tomto směru je město Caracol, respektive jeho ruiny. V dobách největší slávy zde žilo asi 120 tisíc lidí. Všichni ale město opustili. Důvod se dodnes neví, a přitom podobný osud potkal i další velké mayské města.
Po tajemné mayské civilizaci zůstalo v Caracolu asi 20 kilometrů ulic, několik perfektně geometricky vyřešených náměstí, ale i ruiny observatoře. I v dnešní době turisty překvapuje, jak precizně a přesně byly všechny stavby postavené. A to bez moderních technologií, jen za pomoci výpočtů. Menší, ale stejně působivé jsou i naleziště Altun Ha, Cerros, Lamanai nebo Xunan.
Actun Mukalla
Z trošku jiného soudku je návštěva lokality Actun Mukalla, do které se dá dostat z turistického městečka San Ignacio po 45 minutách jízdy autem. Složitý jeskynní systém si v minulosti Mayové vybrali jako své pohřebiště. A vědci se dodnes dohadují, jak přesně sem své mrtvé dopravovali. Cesta do jeskyní totiž zahrnuje půlkilometrový úsek složitého lezení mezi skalami, ale také plazení a brodění přes metr a půl hlubokou vodu.
Výlet je náročný i dnes s moderním vybavením a pod dohledem zkušeného průvodce. Jak sem Mayové přepravovali své zesnulé a jejich pohřební výbavu, to zůstává záhadou.
Stejné je to i s řadou dalších věcí. Mayové byli jedním z nejtajemnějších národů naší historie a mnoho míst v Belize je stále ještě zahaleno tajemstvím. A místní obyvatelé se jim ani nesnaží přijít na kloub. I když možná, kdo ví, jako potomci Mayů mohou vědět své.