Návštěva Trinidadu na Kubě
Tridinad na Kubě, jenž patří k památkám chráněným UNESCO, se rozvinul na pozadí obchodu s cukrem a s otroky v průběhu 19. století. Na svém vrcholu roku 1827 zpracovalo jeho 56 cukrovarů největší množství cukrové třtiny na světě, z níž vznikl necelý milion kilogramů cukru. Toto obrovské bohatství ovlivnilo vznik města, při kterém se nijak nešetřilo na výzdobě španělských koloniálních sídel, náměstí a kostelů, které dodnes stojí jako svědectví o zpupnosti a marnivosti tohoto období.
Na severu města se vytrácejí zpřeházené dlážděné ulice do pohoří Escambray, jehož příroda je dalším lákadlem pro cestovatele. Jižně odtud vede silnice přímo k bělostným písčitým plážím plným vyznavačů slunce. Nové soukromé restaurace podporují zdejší noční život, který se táhne až do časných ranních hodin, a kde o uznání publika soupeří afro-kubánské tance, disko, salsa a zdejší styl „son“. A to je opravdu opojná směs! Zde se dozvíte, jak svou cestu do Trinidadu na Kubě využít co nejlépe.
Pěší výprava za kulturním dědictvím
Ústřední bod města představuje náměstí Plaza Mayor, které je obklopeno medově zbarveným kostelem z roku 1892 La Parroquial Mayor, pastelově zbarveným Palacio Brunet (hostícím Museo Romántico), tyrkysovo-bílým sídlem cukrového magnáta Sancheze Iznagy (Museo de Arquitectura) a freskami zdobenou galerií Casa Aldemán Ortíz. Jižně odtud se nachází někdejší cukrový palác Cantero z roku 1830 (Museo Histórico Municipal), jehož interiéry zdobí francouzský křišťál ze skláren Baccarat, fresky na stěnách, mramorové sochy, nábytek vykládaný delikátními perleťovými výjevy, okázalý sèvreský porcelán, velké porcelánové láhve zdobené jemnými květinovými vzory a nádherné krajky. Městu dominuje charakteristická zvonice starého kláštera sv. Františka (San Francisco Convent, dnes Museo Nacional de la Lucha Contra Bandidos).
Nejlepší domácí ubytování v Trinidadu
Většina soukromých zařízení, která na Kubě poskytují luxusní ubytování, se nachází právě v Trinidadu. Nejoblíbenější jsou níže uvedené, a to díky své kombinaci velkolepé palácové architektury, zdobených španělských dlaždic, rytého nábytku a nádherných lustrů, ke kterým musíte přičíst také vřelé přijetí místní rodinou:
- Casa Font (na Calle Gustavo Izquierdo Gloria 105) - z 19. století
- Casa Meyer - z 19. století
- Casa Mauri
Pikniky a jízda na kole na pláž Ancón
Z Trinidadu si zajeďte na kole do rybářské vesnice a do La Boca, oblíbeného místa víkendových večírků, a pak zahněte na jih k bílému písku pláže Ancón. Jízdní kolo si můžete vypůjčit ve velmi přátelském ubytovacím zařízení Hostal El Oasis a spoustu čerstvého organického ovoce (marakuja, mango, broskve a banány) získáte z prosperující zahrady Oasis patřící Terese Lería.
Afro-kubánské dědictví Trinidadu
Na vrcholu cukrové revoluce v Trinidadu kolem roku 1827 pracovalo v 56 zpracovatelnách třtiny-cukrovarech více jak 11 tisíc otroků. Ti sem byli dopravováni ze západního pobřeží Afriky, odkud si dovezli své náboženství a uchovali a dál rozvíjeli víru jorubského původu v orisha, „svaté“. Santería je synkretické náboženství vzniklé smísením prvků římskokatolických s jorubských a dodnes v Trinidadu působí její kněží. Ubytovací zařízení Casa Muñoz nabízí návštěvu svatyně a jejího kněze (Trinitario santero) s průvodcem. Kromě toho můžete v Palenque de los Congos Reales na Calle Echerri spatřit tanec rumbu, což je namlouvací tanec se sexuálními nábojem a v doprovodu bicích, který zde tančila africká bratrstva.
Parním vlakem do Údolí cukrovarů
Starodávný vlak tažený moderní lokomotivou rachotí do údolí Agabama, které je známo spíše jako „Údolí cukrovarů“ a je památkou chráněnou UNESCO. Vlak zastavuje u Haciendy Iznaga s její věží na hlídání otroků, která dnes nabízí úžasný výhled na okolní vlnící se kopce. Po menším obědě ve staré plantážní haciendě si může prohlédnout pozůstatky kdysi slavné cukrové revoluce. V interiéru Haciendy Guáimaro naleznete vybledlé fresky italského umělce Daniela Dal’Aglia a malebné zbytky cukrovaru San Isidro de los Destiladeros obrůstající větvemi obřího tropického stromu.
Pěší prohlídka venkova a pečené prasátko k večeři
Když budete v údolí Agabama, můžete obdivovat nádherné palmy a staré ruiny, které naznačují někdejší bohatství oblasti. Parní vláček přejede přes most a zastaví u koloniální hospody, kde si rovněž můžete vyzkoušet těžkou práci, jakou bylo drcení cukrové třtiny na lisu. Po osvěžujícím guarapu, šťávě z cukrové třtiny s troškou citronu (který neutralizuje její supersladkou chuť) si pak v Restaurante Ingenio Abajo dejte večeři v podobě pečeného prasátka, ke kterému dostanete spoustu vepřových škvarků (chicharrones).
Naučte se tančit salsu
Smyslná a energická salsa je kulisou pro většinu života na Kubě. Melodie afrických bubnů, španělské kytary a ústředních bicích Vás zvedne na nohy, až se budete točit v jejím rytmu. Vytříbení tanečních kroků však vyžaduje trochu cvičení, takže se můžete zapsat na hodiny tance v Casa de la Cultura v Trinidadu, abyste pak mohli předvést své nabyté umění na nejoblíbenějším místě pro tančení salsy, na schodech u kostela pod Casa de la Música.
Túry do pohoří Escambray
Vysoké chladné pohoří Escambray ukrývá kávovníkové křoví, tropické ptactvo, palmy a vodopády. Vydejte se s kubánským průvodcem na pěší túru po jeho stinných stezkách až k parku Topes de Collantes za doprovodu zpěvu ptáků a třepetání se kolibříků, a pak se zchlaďte v tyrkysově zeleném jezírku pod vodopádem Caburní.
Nová restaurace na Trinidadu
Šéfkuchaři a podnikatelé v Trinidadu se těší z nových kubánských zákonů o podnikání a otevírají stále další restaurace (paladares). Zde uvádíme některé z mnoha stále vznikajících:
- La Botija (Calle Amargura 71-B, mezi Boca a San José) — ideální na česnekové garnáty
- Vista Gourmet (Callejón de Galdós 2B, mezi Ernesto V Muñoz a Callejón de los Gallegos) — ideální na grilované chobotnice v mangové omáčce a humra
- Café Don Pepe (Calle Piro Guinart na rohu Calle Echerri) — dokonalé stinné útočiště s kavárnou ve skrytém dvoře, kde si můžete dát osvěžující bylinkový čaj
Jízdy na koních a zaříkávání koní
Život ve městě Trinidadu je stále velmi propojený s životem na venkově (el campo). Nasedněte na upraveného koně, prozkoumejte život v údolí a stezky ve stínu mangovníků, než se v klidném tempu dostanete k vodopádu El Pilón v Údolí cukrovarů. Prach a pot z cesty pak můžete smýt ponořením se do hlubokého skalnatého jezírka pod oponou padající vody. Odpoledne se můžete dozvědět více o zaříkávání koní od místního Kubánce, který se touto praxí zabývá.