Čím jsou Vánoce v Jižní Americe originální
Oslavy Vánoc v celé Jižní Americe na první pohled přebírají nápady z oslav na severní polokouli. Bohaté rodiny zdobí své domy tak, aby vypadaly jako ze staré reklamy na Coca-Colu, věší ponožky nad krby bez ohně, a na vše malují falešné sněhové vločky.
Výzdoba je klíčová, ať jste bohatí nebo chudí. Na rozdíl od vánočních stromků z hollywoodských filmů zde rodiny používají plastové, které po každých 7 letech vyměňují za nový (v Argentině by Vám to jinak přineslo smůlu).
Santa Claus/Mikuláš je zde znám pod mnoha jinými jmény, např. Papai/Papá Noel, San Nicolás, Viejito Pascuero a el gordo de Navidad (což je zároveň v této roční době hlavní cena v národní loterii v Argentině). Často zde Vánoce probíhají tak, že člen se rodiny (obvykle bláznivý opilý strýček) převleče za Papá Noela, který pak rozdává dárky dětem, zatímco ty se snaží odhalit pravou totožnost člověka, který jim nosí dárky.
Půlnoc je okamžikem, na který všichni čekají, a kdy probíhají ohňostroje, dávání dárků a spousta pití. Jak na Vánoce, tak na Nový rok tráví lidé oběd s rodinou, a pak se vydají bavit se s přáteli až do 2-3 hod. do rána.
Zde jsou některé unikátní aspekty Vánoc v Jižné Americe.
Jídlo
V Argentině jedí lidé na Vánoce i na Nový rok jehněčí nebo vepřové maso a spoustu sladkostí. Když zde budete, nutností je ochutnat pan dulce (vanilkové pečivo s oříšky, mandlemi, rozinkami, kousky čokolády a sušeným ovocem). Obyvatelé Ekvádoru si rovněž dopřávají dobré jídlo, např. pristiños, buñuelos con miel s čokoládovým mlékem, tamales a humitas. Běžné je také pečené maso (kuře, krůta a záhadný druh drůbeže nazývaný „chester”) a farofas se sušeným ovocem, a také kuskus. Vaječný likér je zde sice téměř neznámý, z nápojů se zde však pije pivo, víno a místní levné verze jablečného cideru zde nazývaného „cidra“.
V Brazílii je velmi oblíbený tradiční italský sladký sladký chleba panetone, který si během Vánoc rodiny nabízejí navzájem. Je zde však jedna odlišnost: Brazilci nemají příliš rádi běžné sušené ovoce, takže je v něm nahradila čokoláda, čokoládové bonbony Brigadeiro, karamel (dulce de leche), sladká guava a mnoho dalších ingrediencí, z nichž každá je sladší než ta předchozí. Kromě toho existují také slané verze s vepřovým masem nebo s kuřetem.
Křesťanstvím ovlivněné tradice
Jižní Amerika přebrala křesťanství od svých evropských kolonizátorů, avšak každá země k němu má svůj vlastní světský i posvátný přístup. Děti hrají scénky vánočního příběhu o narození Ježíše ve školách, zatímco v kostelech se slouží mše, kromě toho zde také probíhají tance, ohně a zpěv, které odrážejí spíše předkřesťanské tradice.
Na brazilském venkově se slaví v době mezi Štědrým večerem a počátkem ledna Folia de Reis. Je to tradice převzatá od Portugalců na počest Tří králů, kteří přišli navštívit malého Ježíše v Betlémě. Koná se v pěti oblastech Brazílie a (kromě toho, že každé město a vesnice má své vlastní tradice) při nich vždy bývá přítomen sborový zpěv, tančící klauni, ceremoniář, trojice představující Tři krále a vlajkonoš nesoucí vlajku skupiny/klubu.
Ve městě La Plata (hodinu cesty od Buenos Aires) vznikla další tradice se smíšenými kořeny. Místní lidé stráví spoustu času výrobou velkých figurín z papíru a kartonu, které pak na Nový rok zapálí. Soutěží přitom o nejkrásnější, nejlegračnější nebo nejkontroverznější figurínu; často bývá ovlivněna politicky a znázorňuje představitele vlády nebo její protivníky.
Dopravní zácpy v Riu a v São Paul, prázdnota v Buenos Aires
V São Paulu a v Riu mají lidé zvyk nastoupit do auta a jet se podívat na velmi populární vánoční stromy stojící na třídách Ibirapuera (v São Paulu) a Lagoa (v Riu), přičemž pokaždé uvíznou v obrovských dopravních zácpách. Ty mohou trvat celou noc a obzvlášť zlé bývají o víkendech. To se týká také třídy Paulista Avenue v São Paulu proslavené svojí každoroční vánoční výzdobou, na kterou se lidé z celého okolí jezdí dívat – opět auty.
Naopak Buenos Aires je v době mezi Vánoci a Novým rokem téměř prázdné. Ti, kdo pracují v kancelářích, si pokud možno berou týden dovolené, navíc mnoho společností a firem vítá skutečnost, že se v té době nic nedělá. Výjimku představuje snad jedině Kongres, který údajně využívá doby Vánoc k odvedení pozornosti a schvaluje v té době kontroverzní zákony.
Počasí
Santa by zde měl mít na nohou žabky – ano, chudák bláznivý strýček, který se musí potit v těžkém vánočním kostýmu! V Jižní Americe v tuto doby bývají vysoké teploty a velká horka. V mnoha městech se konají oslavy v ulicích, při kterých se lidé obdivují ohňostroje, zpívají koledy (villancicos) a pořádají večírky pro své sousedy až dlouho po půlnoci. Lidé se ve dnech 25. prosince a 1. ledna nejčastěji zdržují doma u toho, kdo má doma bazén.
Betlémy
Velmi rozšířené jsou betlémy a betlémské scény, a to v domech i na ulicích, přičemž jejich kvalita je velmi rozdílná. V Quitu v Ekvádoru se například konají soutěže ve výrobě jesliček (pesare) a velký betlém stává na kopci Panecillo. V menších městech po celé Brazílii betlém stává na krytém pódiu na centrálním náměstí (praça), často vyrobený dětmi (a někdy z recyklovaných materiálů).
Temná stránka oslav
Každým rokem zemře spousta lidí během vánoční noci Natal. Noviny po celé Jižní Americe píšou, že době mezi Štědrým večerem a Novým rokem je nejvyšší počet sebevražd. Odborníci to přičítají nešťastné kombinací nesplněných očekávání za uplynulý rok a pocitu osamění v době rodinných setkání. V době Vánoc také často dochází k řízení pod vlivem alkoholu a k následným nehodám, a to jak ve velkých městech, tak na dálnicích ve venkovských oblastech.
I když ohňostroje probíhají po celém kontinentu, velmi oblíbené jsou především v Argentině - a také velmi nebezpečné. Během vánoční noci dochází k nehodám zaviněným špatným použitím pyrotechniky nebo ilegálními výrobky, které nečekaně vybuchnou - a bohužel k nejčastěji zraněným patří děti do 15 let.
Na jihovýchodě Brazílie je v té době období dešťů, které někdy bývá ničivé. Proto se může stát, že se probudíte po noci strávené oslavami a dozvíte se ze zpráv o tragických událostech, které se zatím odehrály...
Půlnoční mše
Půlnoční mše Missa do Galo/Misa de Gallo (kohoutí mše) je tradiční vánoční mše, která se slaví ve všech katolických zemích, ale v Jižní Americe znamená významnou událost. Začíná hned po štědrovečerní večeři a dnes ji rodiny často společně sledují v televizi. Portugalský a španělský název této mše je odvozen od faktu, že mše bývá tak dlouhá, že lidé se domů nedostanou dřív než začnou kokrhat kohoutí. Při mši se zapalují svíce a zpívá se, a po ní je čas přidat do betléma postavu malého Ježíše.