Dovolená ve Střední Americe
Belize
Belize, tam se opravdu každý s každým zná. Ať už vás v obchodě obslouží příslušník čínské nebo indické komunity, na trhu vám dodá ovoce i zeleninu v montérkách oděný Menonita bílý jako Němec či Holanďan. Nebo v přístavu vám kromě lehkých drog chce prodat i nějaké zaručeně čerstvé ryby afro-černoušek jako kopie Boba Marleyho K tomu ještě můžeme připočítat pár indiánských tváří domorodého obyvatelstva, které buď dlouhá léta žilo v ústraní, nebo se sem dostalo z guatemalské strany, když se jako jedny z mála hranic v tomto regionu určovaly pravítkem na mapě. K Belize patří i druhá největší korálová bariéra na světě.
Salvádor
V Belize můžete byt dlouhé kilometry jediné auto na silnici, ale vězte, že v Salvadoru se vám to určitě nestane. Všude to vře, překypuje hlukem, barvami a lidmi. Hlavní město této země působí jako obrovská " matička" ve svých nejlepších letech. Každý něco prodává, pokřikuje na vás, chce zjistit cenu toho či onoho, kolik stojí mandarinky, kdo má za kolik pomeranče nebo kde jsou nejčerstvější a mnoho jiného. Ulice zde praskají v barvách, vůních, trochu ale to je všude i v odpadcích,to prostě živé město. Dokonce i kukuřičné placky (papusas), chléb snad celé Střední Ameriky, se zde prodává zásadně na ulici a plněné mnohými dobrotami.
Honduras
V Hondurasu čtvrtinu země zabírají rozlehlé bažiny a zbytek území je tak trochu ztracený v čase. Od kdy bylo hlavní město Tegucigalpa prohlášeno za nejnebezpečnější hlavní město na světě, se sem moc turistů nežene. Koeficient, který se počítá podle počtu nepřirozených úmrtí na počet obyvatel, nepřispívá k dobré reklamě a při tom jsou místní obyvatelé tak příjemně a nevtíravě milí ..., tedy asi kromě těch, co způsobují již zmíněný nelichotivý koeficient. Není žádnou zvláštností, že před vstupem do restaurace vás vyzvou odložit si zbraně do úschovny, nebo že obchody hlídají ozbrojení chlapíci. Honduras má také několik památek v seznamu UNESCO.
Guatemala
Hrdá Guatemala asi nejvíce nese bohaté dědictví svých mayských předků. Je to zaručeně nejfotogeničtější země, pokud milujete barevnost lidových krojů, které dosud Mayové nosí v hojném počtu i během všedních dní, nejen během speciálních svátků nebo folklorních slavností.
Nikaragua
Země, pouze o trošku větší než ty dvě předchozí a opět jiná. Zavání trochu socialismem, nádhernými sopkami .. a možná i budoucí konkurencí Panamskému průplavu. Jezero Nikaragua je jen pár kilometrů od pobřeží Pacifiku a je spojeno s Karibikem splavnou řekou San Juan. Jezero Nikaragua je jedním z největších v Latinské Americe a svou rozlohou přes 8 000 kilometrů čtverečních působí jako moře. Má své vlnobití a dokonce je to jediné jezero na světě, kde se žraloci přizpůsobili sladkovodnímu prostředí.
Panama
Panama je město, které nikdy nespí a spojuje v sobě geniálně gastro zážitky s pestrou hudební latino scénou. Její kuchyně se často přirovnává k té singapurské a její noční život k tomu kubánskému. Máte zde vše, na co si jen vzpomenete. Panama má průplav, má pulzující život, má krásné se zotavující centrum, které svým šarmem připomíná koloniální Havanu. Má moderní finanční centrum, jehož mrakodrapy sahají přímo ke slunci. Má obrovské nákupní centra, které svými cenami konkurují tím bájným výprodejovým americkým. Panama má všechno nač si vzpomenete, ale hlavně má budoucnost.