Bhútán: vítejte ve Šangri-Le
Bhútán, který byl po celé roky uzavřen před zbytkem světa, působí jako kousek himálajského ráje. Neexistují zde semafory (v metropoli Thimphu byly instalovány jedny, ale později odstraněny, protože byly „nepřátelské“), přísné zákony na ochranu přírody jsou příčinou, že dodnes téměř 75 % země je pokryto stromy, a produktivita se měří hodnotou „hrubého národního štěstí“.
Je to země s úžasnými horami, hustě zalesněnými údolími a s působivými opevněnými kláštery (dzong) často přilepenými na skalních stěnách. Je to místo, kde je krajina poseta modrými květy mákovců, kde se prohánějí sněžní levharti a kde se táhne nespočet šňůr s pestrými třepotajícími se modlitebními praporky.
Bhútán bere buddhismu vážně. Náboženství proniká všemi úrovněmi života, čehož výsledkem jsou poklidné chrámy, mniši v červeném rouchu v ulicích, závratný počet božstev a legend, a rozšířená víra v praktikování laskavosti a v milování všech vnímajících bytostí… Kde jinde by ještě mohl být ráj?
Platí se za každý den
Dostat se do ráje však není levné. Aby se uchovala neporušená příroda země a její duchovní integrita, vláda si účtuje značný minimální poplatek za vstup do země. V současnosti musí návštěvníci zaplatit min. 250 USD za osobu a noc. Tyto náklady však pokrývají v podstatě všechny Vaše výdaje: ubytování, stravu, bhútánského průvodce s licencí, interní dopravu a organizací pěších túr (pokud byste se na nějakou chtěli vydat - země nabízí vynikající podmínky pro pěší turistiku).
Sazba se nevztahuje ale na všechny typy ubytování. V Bhútánu je k dispozici také ubytování v superluxusních nemovitostech, které stojí podstatně více než je základní poplatek. Když však budete bydlet ve stanu nebo ve skromnějším ubytování, budete částkou pokryti.
Také pamatujte na to, že zaplatíte více, když nebudete cestovat jako skupina: jednotliví cestovatelé zaplatí navíc 40 USD za noc, páry 30 USD za osobu a noc; proto je dobré si na cestování najít stejně smýšlející přátele.
Nesmíte cestovat samostatně
Průvodce, a často i vlastní řidič, jsou v Bhútánu považováni za standard a je zakázáno cestovat samostatně. Pokud chcete spatřit něco konkrétního, např. určitý festival/svátek/slavnost (tsechu) nebo třeba hodinu lukostřelby (národní sport), můžete si cestu nechat připravit na míru od specializovaného turistického operátora. Všechny plány cesty však musí nejprve schválit bhútánská Turistická rada a musí Vás doprovázet místní průvodce.
Váš turistický operátor Vám také zařídí dopravu do Bhútánu, protože není povoleno letět samostatně. V Bhútánu se nachází jediné mezinárodní letiště v Paro (což obnáší působivé adrenalinové přistávání mezi horami) a národní přepravce Druk Air poskytuje lety z Nepálu, Indie a Thajska. Také je možné se do země dostat po souši, ale i v takovém případě Vám musí turistický operátor dopředu zařídit cestovní plány, jako je program cesty, vízum atd..
Stojí to za to?
Nepál se nachází hned za horami a Indie leží jižně odtud, oba státy přitom také mají sněhem pokryté vrcholky Himalájí, fascinující náboženské tradice a navíc je v obou levně. Stojí za to vydávat tolik peněz za cestu do Bhútánu? - Většinou ano. Pokud se však stojíte o pěší túru v horském prostředí a máte omezený rozpočet, pak raději investujte své rupie jinam.
Bhútán je však jedinečný – a kdo ví, jak dlouho ještě bude. V roce 2008 země přešla z království na demokracii, což bylo rozhodnutí samotného milovaného krále země. Přáním je přilákat více turistů, proto se staví tři regionální letiště a otvírají nové oblasti, jako je Merak Sakten na východě.
Dokáže si však tato jedinečná a podivuhodná země udržet své duchovní a přírodní kouzlo i při zvýšeném rozvoji a krocích turistů? - To zatím nikdo neví. Proto se tam vydejte teď – některé věci nelze vyvážit penězi.
Ubytování:
Pokud budete v Bhútánu hledat ubytování, můžete se zkusit obrátit například na portály HotelsCombined.cz nebo Booking.com