Velká mešita v Samaře, Irák
Velká mešita v Samaře se nachází ve městě Samarra v Iráku asi 120 km severně od Bagdádu na břehu řeky Tigris. Postavena byla v 9. století příkaz abbásovského kalífa Al-Mutawakkila, který se přestěhoval do Samarry, aby unikl z konfliktu s místním obyvatelstvem v Bagdádu, a zůstal zde dalších 56 let. To je období, během kterého nechal postavit mnoho paláců včetně největší mešity v celém světě islámu. Velká mešita měla původně rozlohu více jak 17 ha a samotná budova zabírala 38 000 m². Po následujících 400 let byla největší mešitou na světě, než ji zničila armáda mughalského panovníka Hülegü (Hulagu Khan) při invazi do Iráku v roce 1278. Vše, co se dochovalo z Velké mešity, jsou vnější zdi a působivá věž (minaret) vysoká 52 m.
Pokud budete v Bagdádu hledat ubytování, můžete se zkusit podívat na portály HotelsCombined.cz nebo Booking.com.
Areál mešity má obdélníkový tvar a je obklopen vnější zdí z pálených cihel vysokou 10 m a silnou 2,65 m, kterou zpevňuje celkem 44 polokruhových věží včetně rohových. Kdysi bylo možné do mešity vstoupit 16 branami a nad každým vchodem prý bylo malé klenuté okénko. Mezi jednotlivými věžemi v horní části zdi se táhne vlys se čtvercovým vzorem. Mešita měla 17 uliček a stěny byly obloženy mozaikami z tmavě modrého skla. Kolem dvora se nacházely arkády, z nichž větší část byla obrácena směrem k Mecce.
Nedaleko středu severní strany mešity stojí věž-minaret Malwiya, obrovský spirálovitý kužel vysoký 52 m a u základny široký 33 m. Na jeho vrcholku se nachází kulatý vestibul s 8 výklenky, kam je možné vyjít po spirálovitě se obtáčející cestičce. Sám kalíf Al-Mutawakkil se tam často vydával na oslu, aby se mohl potěšit výhledem.
Minaret byl částečně zničen v dubnu 2005 při bombardování vzbouřenci, protože ho američtí vojáci používali jako pozorovatelnu. Britové tvrdí, že útok nebyl veden na Američany, ale proto, aby podnítil další násilí mezi šiíty a sunnity a dále destabilizoval zemi.