Tokio – město kontrastující krásy
Tokio je přední moderní metropole, místo závratně vysokých mrakodrapů, oslňujících neonů a nejrušnějších center dopravy na světě. V mnoha směrech je však stále starým feudálním městem Edo s buddhistickými chrámy, pódii na tradiční divadlo kabuki a se zápasy sumo.
Tokio ani tak neodstraňuje staré, jako na něj přidává nové. Stále se vyvíjí, mění, přehodnocuje svoji minulost a spěchá vstříc budoucnosti. Právě souhra tradice a důmyslnosti je tím, díky čemu je Tokio městem dneška. Zde nabízíme některá z míst, kde můžete zakusit fascinující prolínání starého a nového Tokia.
Chrám a věž
Zōjō-ji je jedním z nejvlivnějších buddhistických chrámů v japonské metropoli. Byl to pohřební chrám rodiny Tokugawa, klanu, který vládl Japonsku v období Edo (1603-1868), zatímco dnes je pochmurným místem prodchnutým historií starého Japonska. Za ním se tyčí věž Tokio Tower, symbol znovuzrození města po II. světové válce. Vysílací věž vysoká 333 m byla dokončena v roce 1958 a částečně postavena z kovového odpadu zachráněného na konci války. Tokio Tower bývá od soumraku nasvícená a nic se nevyrovná pohledu na zářící moderní stavbu tyčící se nad chrámem Zōjō-ji, který se ztrácí ve tmě…
Současné umění v lázních starých staletí
Návštěva veřejných lázní (sentō) byla dlouho pro obyvatele Tokia pravidelným rituálem, protože do poloviny 20. století neměla většina domácností vlastní koupelnu. Dnes ji však lidé mají, takže veřejné lázně pomalu mizí (i když samozřejmě mají stále své příznivce). Minimálně jedno z těchto klasických zařízení, pro které jsou charakteristické vysoké klenuté stropy, získalo nové využití, a to jako umělecká galerie. SCAI the Bathhouse pořádá výstavy předních současných umělců v budově lázní sentō starých dvě staletí, před kterými se dodnes nacházejí staré dřevěné skříňky na boty.
Výhledy z mrakodrapu
Věže, ve kterých se nachází Tokio Metropolitan Government Building, jsou impozantní prací předního japonského moderního architekta Tange Kenza. V 45. patře najdete vyhlídky s bezplatným vstupem, kdy z tohoto místa 202 m nad zemí můžete spatřit celé město táhnoucí se až k horizontu. Když je jasný den, lze zahlédnout také kužel hory Fudži, nejslavnějšího symbolu Japonska, který se tyčí na západním okraji města a připomíná, kdo je tady pánem.
Plavba po řece
Když bylo Tokio ještě Edo, bylo městem na vodě, kterým protékaly řeky a kanály. Dnes tyto toky nahrazují železniční trasy a dálnice coby hlavní formy dopravy. „Vodní autobusy“ však dodnes plují po řece Sumida-gawa, která protéká centrem Tokia z Asakusy až na ostrov Odaiba. Vodní tok ubíhá kolem řady starých i nových pamětihodností, jako je věž Tokio Skytree a stadion pro sumo Ryōgoku Kokugikan, než se vlije do Tokijského zálivu, kde můžete pozorovat lesknoucí se panorama celého města.
Tradiční festivaly
Můžete se projít po typické ulici Tokia lemované betonovými kancelářskými budovami, zahnout za roh a náhle spatřit muže a ženy tančící v oděvu z 18. století. Ne, netočí se zde historický film - je to jeden z tradičních festivalů. V Tokiu se jich koná spousta a ulice města se při nich mění v dějiště rituálů starých celá staletí. Nejznámější je Sanja Matsuri v Asakuse, který vždy v květnu přitáhne více jak milion diváků. Během tohoto třídenního představení jsou ulicemi v průvodu nošeny přenosné šintoistické svatyně.
Zahrada v nákupním centru
Roppongi Hills není jen nákupní centrum. Vlnící se komplex s kancelářskými věžemi, byty, muzeem umění a kinosálem je možným prototypem měst budoucnosti. Samozřejmě je přitom vybaven vším moderním pohodlím, ale nabízí také tradiční luxus, japonskou zahradu. Podobně jako zahrady, které byly v minulosti součástí vil elity samurajů, má zahrada Mohri své jezírko, stezky na procházení se a třešňové stromy.
Sezónní kuchyně 24 hodin denně
Japonská kuchyně je známá tím, že je sladěna s ročním obdobím. Jaro je časem jahod a bambusových výhonků (takenoko) a podzim časem ryb sanma a ovoce kaki (tomel). Menu v špičkových japonských restauracích (kaiseki) se mění každý měsíc (někdy i denně), aby odpovídalo aktuálnímu období. Totéž se provádí u zboží ve všudypřítomných samoobsluhách. Takže i když obyvatelé Tokia nemají čas na to, aby se vydali se na venkov pozorovat padající listí, mohou si vychutnat střídání období v podobě zmrzliny z batátů nebo piva v plechovkách červené a zlaté barvy.
Ubytování v této oblasti najdete přes portál hotelscombined.cz nebo booking.com
Rezervace letenek: two-wings.cz