Laos - noc v nejvyšších stromových domech na světě
Když se slunce začne prodírat temnotou v laoském národním parku Nam Kan, vzduchem džungle se rozléhá výkřik divokých gibonů černých chocholatý. Vylézáme z našich postelí pokrytých moskytiérou, posazených vysoko v dřevěných domech na stromech, které se tyčí nad podlahou džungle, a popadneme dalekohled, abychom se blíže podívali, jak tato živá zvířata proskakují mezi stromy v dálce a listí kolem nich se divoce chvěje. větve poskakují nahoru a dolů. Je to neuvěřitelně zvláštní cestovatelský okamžik, který nenajdete nikde jinde na světě, který umožnil Gibbon Experience, turistický projekt ochrany přírody, který byl zahájen koncem 90. let jako reakce na nelegální těžbu dřeva.
Ve výšce 30 až 40 metrů (asi 100 až 130 stop) je osm domků na stromě Gibbon Experience podle zaměstnanců nejvyšší na světě.
Ale tady je ta nejlepší část (nebo nejhorší, pokud nejste fanouškem vysokorychlostního vzrušení). Jediný způsob, jak se k nim dostat, je přes zipline.„Máme 15kilometrovou síť ziplines,“ vysvětluje Yann Gourmelon, GIS specialista Gibbon Experience.
"Umožňuje nám to přivést zákazníky hluboko do lesa velmi, velmi rychle. Nejdelší řada je asi 600 metrů, což znamená, že budete asi 50 sekund pobíhat superrychle a užívat si výhledů."
Zkušenost
K dispozici je také dvoudenní i jednodenní expresní turné.
Vybrali jsme si Classic Tour - je to nejuvolněnější varianta - vzhledem k tomu, že jsme v naší skupině měli tři děti do 12 let a jednoho teenagera. (Minimální věk pro účast na prohlídkách Waterfall a Classic je osm, zatímco děti od 12 let se mohou zúčastnit expresní prohlídky, která je náročnější.)
První den jsme jeli z kanceláře Gibbon Experience v malém městečku Ban Houayxay do národního parku Nam Kan nákladním autem, 2,5 hodiny jízdy. Po krátkém výletu do tábora s vybavením jsme byli připraveni se zipovými postroji a rukavicemi.
V doprovodu dvou průvodců jsme se prošli dobře vyšlapanými stezkami v džungli, trekkingem a zipliningem a den jsme zakončili v našem určeném domku na stromě, ke zklamání dětí, které by raději držely zip dlouho do noci.
Druhý den jsme strávili v podstatě stejným způsobem – procházeli se úžasnou džunglí a užívali si vzrušujících (a občas děsivých) tras zipline a zároveň navštívili další stromové domy v síti Gibbon Experience.
Všechny domy na stromě jsou vyrobeny ze dřeva získaného od pytláků a jsou vybaveny elektrickým osvětlením. Postele pokryté moskytiérami jsou základní, ale pohodlné. Každá umývárna na stromě je pod širým nebem (i když je chráněna před ostatními částmi domku na stromě) a má vlastní sprchu se sladkou vodou.
Jídla v laoském stylu se vaří v sousední vesnici a zaměstnanci je dodávají do domků na stromech – samozřejmě přes zipline – spolu s čerstvým místním ovocem a místním občerstvením.
Architektura domu na stromě
Jak tedy vybírají stromy, které udrží tyto neuvěřitelné domy na stromech? Gourmelon říká, že úvahy zahrnují umístění, výšku a to, zda jsou poblíž giboni. Příliš vysoká a je obtížné dodávat čerstvou vodu. Příliš nízká znamená, že by návštěvníci přišli o výhled.
"Asi před dvěma lety jsme změnili způsob, jakým navrhujeme domy na stromě," vysvětluje.
"Předtím jsme museli přivést architekta, aby trávil hodně času na stromě. Není to příliš pohodlné a není to snadné, pokud chcete všude přesně měřit úhly a křivky. Nebylo to příliš efektivní. Dalo by se udělat krásné domky na stromech, ale zabralo to spoustu času."
Dnes říká, že pomocí dronů létají kolem stromu o 360 stupňů, fotí z různých úhlů, což jim šetří týdny času, který kdysi strávili ručním kreslením.
Pomocí softwaru pro fotogrammetrii jsou pak schopni vygenerovat 3D model stromu, který se používá k práci na návrhu skutečného domu na stromě. Z hlediska konstrukce se používá několik technik v závislosti na struktuře a tvaru stromu. Některé jsou například zavěšeny na lanech, jiné na dřevěných konzolách. Pokud jde o dobu výstavby, Gourmelon říká, že to závisí na velikosti stavby, ačkoli v průměru trvá dokončení jednoho domku na stromě asi šest měsíců. Některé jsou víceúrovňové, což umožňuje v noci o něco více soukromí, zatímco jiné vynahrazují nedostatek místa neuvěřitelnými výhledy na baldachýn džungle o desítky metrů níže.
Viditelná část ledovce
Gibbon Experience se zrodil z touhy zachovat cenný ekosystém této oblasti a chránit jej před tlaky, jako je nelegální těžba dřeva, komerční plodiny a nadměrné praktiky sekání a vypalování. Všechno to začalo v roce 1996, kdy zakladatel Jef Reumaux přijel do Laosu a vydal se do této oblasti na trekking. Na procházce zahlédl gibony černochocholaté a pořídil několik snímků. Ukázalo se, že konkrétní plemeno gibonů, endemické v této oblasti, bylo kriticky ohroženo. Tehdy si uvědomili, že musí najít způsob, jak tyto nádherné lesy zachovat.
"Jak ale najdete prostředky na ochranu oblasti, protože musíte platit lesníky a vláda v tuto chvíli neměla moc peněz," říká Gourmelon.
Pak přišel nápad vytvořit sérii stezek, domků na stromech a zipline sítí - "viditelné části ledovce," říká - jako způsob, jak přivést lidi a peníze do lesa. První domy na stromech a ziplines byly otevřeny v roce 2004. Ve spolupráci s místními úřady byla oblast projektu Gibbon Experience, která pokrývá 136 000 hektarů smíšeného listnatého lesa, oficiálně označena v roce 2008 Laoským národním shromážděním za národní park.
Dnes Gibbon Experience zaměstnává více než 120 zaměstnanců na plný úvazek, mnozí ze sousedních vesnic.
Zisky jsou vynakládány na různé projekty parků. Patří mezi ně financování týmu hlídky národního parku, který se zaměřuje na nelegální těžbu dřeva, lov, bombový rybolov a využívání půdy a zalesňování jak v národním parku, tak v jeho okolní zemědělské půdě.
Měli byste vědět
Cestovatelé by se měli sbalit nalehko, protože první a poslední den treku si budou muset vzít batohy s sebou.Větší zavazadla lze uložit zpět v kanceláři Gibbon Experience. Noste staré boty, protože stezky mohou být neuvěřitelně rozbahněné. Přineste si vlastní velkou láhev vody, kterou si můžete doplnit v každém domku na stromě. Nezapomeňte předem nabít všechny baterie/telefon fotoaparátu, protože v domcích na stromě nejsou žádné elektrické zásuvky. Další věci, které je třeba vzít s sebou: Dalekohled, hrací karty a špunty do uší (jak pro zvuky z džungle, tak pro potenciální chrápající kamarády z domu na stromě.)
Bezpečnost zipline: Od zahájení provozu zipline v roce 2004 došlo k jednomu úmrtí . Průvodci jsou přísní, aby se ujistili, že linka je volná, než ji použije další osoba, vysíláním signálů přes kabel, i když dbejte na to, abyste se ujistili, že používáte své vlastní vybavení správně a že všechny uzly jsou bezpečné, protože ne vždy budete za přítomnosti průvodce.
Gourmelon říká, že veškeré vybavení je dovezeno z Francie, prochází přísnými pravidelnými kontrolami a mění se při sebemenším náznaku opotřebení.
Ubytování v korunéch stromů
Osm domků na stromě je vybaveno elektrickými světly. Cestovatelé spí pod širým nebem. Matrace jsou na noc pokryty moskytiérami. Stromové domy Gibbon Experience jsou 30-40 metrů nad zemí.
Neviš kde se ubytovat a najít nejvýhodnější ceny?
Na internetu je nepřeberné množství lepších či horších stránek, kde hledat různé ubytování. Zde jsme pro vás vybrali tři nejlepší weby, kde začít s hledáním.
Booking
Jako první a nejjednodušší možnost je hledat ubytování na těch nejlepší stránkách – Booking.com. V jejich databázi najdete nejvíce sta hotelů, apartmánů, penzionů a hostelů po celém světě. Vše můžete filtrovat podle různých parametrů. Stránky jsou kompletně v češtině a poskytují 24/7 klientskou telefonní podporu v českém jazyce.
Hotelscombined
Hotelscombined.com Je srovnávač ubytování, kde můžete porovnat všechny ceny za stejný hotel na jednom místě. Občas se ceny za stejný pokoj mohou velmi lišit a zde to můžete krásně odhalit.
Agoda
Agoda.com je jedním z největších poskytovatelů ubytování na světě. Nabízí možnost rezervovat si hotel na spoustě skvělých míst po celém světě za výhodné ceny!
Sháníš radu na cestu?
Jak se dostat z letiště, jaký je limit zavazadel, co vidět v destinaci nebo kde se ideálně ubytovat?
Toto a mnohem více najdeš v našich cestopisech:
průvodce destinacemi
průvodce letišti
průvodce aerolinkami
rady a tipy na cestu