Dovolená na Maledivách
Dlouho stály mimo hlavního proudu turistů. Nyní však i na nich vznikají střediska, kde vám splní vše, co vám vidí na očích, kde můžete povečeřet v luxusní podmořské restauraci, koupat se v privátním bazénu nebo vychutnávat na obrovské terase luxusního vodního bungalovu snídaně, které vám přiveze osobní komorník. Seznamte se s méně známými, ale pořádně luxusními maledivské atoly.
Atoly Ari a Malé asi nemusíme ani představovat. Ten první je symbolem luxusu, občas téměř nepředstavitelného, dovolené v ráji, která ale stojí hříšné peníze. Právě zde vznikla vůbec první podmořská restaurace na Maledivách.
Druhý je Manhattanem Indického oceánu, na jednom z jeho ostrovů stojí hlavní město s unikátním letištěm a přistávacími drahami. I v jeho blízkosti funguje několik velmi luxusních středisek, které těží právě z blízkosti hlavního města.
Maledivy ale dohromady tvoří přes 1 200 ostrovů a ostrůvků a cestovní ruch se rozhodne neomezuje jen na ty, které jsou součástí těchto dvou nejvýznamnějších atolů. Podívejte se spolu s námi na další, které je v mnoha ohledech hravě překonají.
Atol Dhaalu - luxus i ostrov duchů
Atol Dhaalu dal turistickému ruchu na svých 56 ostrůvcích zelenou až v roce 1996. Přesto zde již stihlo od té doby vzniknout několik kvalitních středisek. A bohužel i zaniknout. Po "Vánoční tsunami" v roce 2004 se nepodařilo obnovit život a turistický ruch na ostrůvku Gemendhoo. Dnes je to tedy ostrov duchů, s minimálními stopami po tom, že zde v minulosti žili lidé. Jeho obyvatelé se přestěhovali na hlavní ostrov.
Atol Dhaalu je destinací, kterou často vyhledávají potápěči (mimochodem jako celé Maledivy), a při cestě sem byste neměli minout ani "hlavní ostrov" Kudahuvadhoo se zachovalou mešitou ze schránek korálů. Na ostrůvku Rinbudhoo na západním okraji atolu se zase vyplatí navštívit šperkařské dílničky místních tvůrců, kde budou hlavně dámy stát v němém úžasu.
Přesně tak jako v jiných částech Malediv ani dovolená v této lokalitě není zrovna levný špás. Týden v pětihvězdičkovém středisku v plážové nebo vodní vile s vlastním bazénem stojí pro jednu osobu cca 5 200 eur.
Na atolu Laamu si na své přijdou vyznavači historie
V minulosti zde fungovalo několik buddhistických klášterů. Ty zanikly po příchodu muslimů, kteří na jejich troskách postavili mešity. Dnes však na atolu Laamu najdete z těchto mešit také jen trosky. Laamu a hlavně jeho ostrovy u východního okraji jsou sice jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit na Maledivách, ale i tak je to slabota.
Množství významných míst totiž v minulém století poničili samotní místní obyvatelé, když na vlastní pěst hledali v ruinách ukryté poklady. Zničili tak (mnohdy nevědomky) podstatnou část artefaktů, které hovořily o kultuře na Maledivách v období středověku.
Atol Laamu je jižním cípem centrální části Malediv, tvoří ho 82 ostrůvků (z toho 12 obydlených) a ostrovy na jeho východním okraji jsou na maledivské poměry až překvapivě velké. I na nich ale vyrostlo několik luxusních středisek - na čele s ekorezortem Six Senses, kde je vše z přírodních a recyklovaných materiálů. Večer si zde můžete posedět buď v letním kině, nebo na střešní terase bungalovu. Tedy pokud máte na účtu více než cca 4 000 eur.
Atol Baa - kolega souostroví Galapágy
V roce 2011 se atol Baa stal biosférickou rezervací UNESCO. Dostal se tak do společnosti ostrova Komodo, skaliska Uluru nebo souostroví Galapágy. Jeho přírodní scenérie jsou až tak unikátní. Rozsáhlé mangovníkové porosty, nepoškozené korály, obrovská rozmanitost živočišných druhů aj.
V zálivu Hanifaru se každoročně páří žraloci velrybí, při vstupu do této zátoky se zas při shánění potravy shlukují stovky mant obrovských. Tento atol v západní části Malediv je jedním z nejkrásnějších vůbec.
A právě zde vznikla druhá podmořská restaurace na Maledivách. Je součástí resortu Anantara, a na rozdíl od restaurace Ithaa nejde o kompletně prosklenou trubici, ale o krásné designérský řešenou restauraci, kde budete překvapeně pozorovat to, co se odehrává za sklem a vzápětí zas budete s podobnými pocity zkoumat jídlo, které vám zdejší šéfkuchaři naservírují.
Před odletem sem si pořádně překontrolujte hotovost na účtu - pobyt pro jednu osobu na týden zde stojí asi 6 000 eur.