Festivaly a svátky v Nepálu
Protože je Nepál tavicím kotlíkem kultur, většinu velkých festivalů v kalendáři slaví hinduisté i buddhisté, kteří sdílejí mnoho společných božstev, jen je považují za inkarnace jiné božské entity. Tak je např. Machhendranath, nepálská inkarnace hinduistického boha deště, také Avalokiteshvara, bodhisattva soucitu v tantrickém buddhismu, který se na zemi manifestoval jako dalajláma.
Největší festivaly Nepálu jsou doprovázeny frenetickým průvody v ulicích, při kterých jsou staré uctívané sochy bohů vezeny ulicemi a uličkami ve vysokých vozících (rath); ty bývají poskládány ze dřeva, jež stráví zbytek roku tiše složené v zadní části chrámového dvora. Při oslavách také hraje klíčovou roli rituální koupání, potírání barevným práškem a zvířecí oběti, což je odkaz kultu Shakti, která reprezentuje ženskou kosmickou energii. Kromě náboženské oddanosti můžete očekávat spoustu výborného jídla, kakofonii bušení bubnů a troubení rohů a hojnost zpěvu a tance. Návštěvníci jsou přitom vítaní a přímo se očekává, že se oslav zúčastní.
Nepálský festivalový kalendář
Určitě stojí za to načasovat svoji cestu do Nepálu na dobu konání některého z frenetických svátků a festivalů. Zde uvádíme přehled hlavních.
Losar (leden-únor)
Tibetský buddhistický nový rok je důvodem pestrobarevných tanců s maskami v buddhistických klášterech po celé zemi, při kterém se také zapaluje nespočet máslových lampiček.
Maha Shivaratri (únor-březen)
Svatební den Šivy je významným dnem pro vyznavače tohoto boha s trojzubcem, včetně tisíců nepálských hinduistických asketů sadhu. Lingamy (falické symboly) jsou při něm potírány kořením, oleji apod. a davy poutníků se koupou v řece Bagmati u chrámu Pashupatinath.
Holi (únor-březen)
Festival barev se slaví divokou nevázaností po celém Nepálu, kdy lidé házejí „vodní bomby“ a spousty barevného prášku na oslavu vítězství boha Višnu nad démony-sourozenci Holikou a Hiranyakashipu. Oblečte si staré oblečení a počítejte s tím, že bude promočené!
Seto Machhendranath Jatra (březen-duben)
Hinduisté a buddhisté se scházejí v Káthmándú při každoročním svátku, kdy je veřejnosti představen hinduistický bůh deště Seto Machhendranath, který je zároveň buddhistickým pánem soucitu. Socha z chrámu Jan Bahal je vezena v průvodu městem ve vozíku vysokém 15 m, zatímco ulice propukají v jásot a všude zní hudba.
Bisket Jatra (duben)
Bisket Jatra znamená nepálský nový rok, který je vítán s vervou ve městě Bhaktapur, kde se koná průvod s vozíkem vezoucím Bhairaba, děsivý aspekt pána Šivy. Ten je však také bohem plodnosti a tato symbolika je hojně zastoupena na náměstí Khalna Tole, kde bývá vztyčen obrovský dřevěný lingam v kamenném jóni (které představuje ženské pohlavní orgány).
Rato Machhendranath Jatra (duben-květen)
Na konci jara ožije město Pátan při průvodu na počest Machhendranatha, pána deště a soucitu. Socha s červenou tváří je vezena z chrámu v Kumaripati ve vozíku vysokém téměř 20 m až do vesnice Bungamati, kde božstvo sídlí následujících 6 měsíců, než je v průvodu odvezeno zpět do Pátanu.
Buddha Jayanti (duben-květen)
Nepál, který je místem vzniku buddhismu, je ideálním místem pro oslavu Buddhových narozenin. Buddhisté z celého světa se sjíždějí do Lumbini, kde se historický Buddha Siddhartha Gautama narodil, aby vedl lidstvo k osvícení. Podobné davy se sejdou také u velkých stúp Bodhnath a Swayambhunath v Káthmándú.
Indra Jatra (září)
Festival Indra Jatra oslavující konec sklizně je doprovázen obrovským dřevěným lingamem vztyčeným před komplexem Hanuman Dhoka v Káthmándú, zatímco obří maska Seto Bhairaba je odhalena na Durbar Square. Jak festival získává na intenzitě, ulice zaplní tanečníci v maskách, živá bohyně Kumari je nesena v průvodu městem a skrz ústa masky Seto Bhairaba jsou věřícím podávány hektolitry rýžového piva.
Dashain (září-říjen)
Vítězství bohyně Durgy nad silami zla je důvodem tradičního rituálního podřezání hrdel tisíců holubů, koz a buvolů na obětních oltářích. Zároveň oblohu zaplní pestrobarevní draci a děti se houpou na vysokých houpačkách z bambusu.
Tihar a Deepawali (říjen-listopad)
Naopak zvířata mají mnohem lepší časy při svátku Tihar, kdy se s vranami, psy a krávami zachází jako s králi dne. Čtvrtý den oslav rozzáří noční oblohu pyrotechnika, ohňostroje i miliony máslových lampiček, které lidé zapalují ve vchodových dveřích a v oknech na uvítání Lakšmí, bohyně štěstí a bohatství.
Mani Rimdu (říjen-listopad)
Největší svátek Šerpů v Nepálu přitahují obrovské davy do buddhistických klášterů v oblasti Solukhumbu, kdy se dvory stanou provizorními jevišti pro posvátné tance, které provozují mniši oblečení do pestrých rouch s maskami děsivých ochranných božstev. Podívané můžete být svědkem, kdy zamíříte do kláštera Chiwongu pod městem Lukla nebo do Tengboche při cestě do základního tábora pod Everestem.
Plánování cesty na festivaly
První věc, kterou je potřeba vědět o festivalech v Nepálu, je skutečnost, že hinduisté, buddhisté, muslimové i různé kmeny mají každý svůj vlastní kalendář, který je vždy spojen s lunárním cyklem, ne už však bohužel s ostatními kalendáři. To znamená, že data festivalů se každým rokem mění oproti gregoriánskému kalendáři. Kvůli tomu je podstatné ověřit si data festivalů ještě před cestou, nejlépe od důvěryhodného místního.
Nepál má rovněž vlastní systém počítání let, kdy první nepálský měsíc roku je Baishakh v dubnu a poslední je Chaitra v březnu, takže každý rok v Nepálu přesahuje dva roky v gregoriánském kalendáři. Aby vše bylo ještě komplikovanější, nepálské roky se podle kalendáře Bikram Samwat počítají od roku 56 př.n.l., ne od gregoriánského roku nula.
Dobrou zprávou však je, že je příroda nápomocná. Mnoho velkých oslav je spojeno s nocí úplňku, který má v lunárním kalendáři zvláštní význam. Také se vyplatí zjistit si data ekadashi, 11. dne přibývajícího měsíce a 11. dne ubývajícího měsíce, kdy se v chrámech a svatyních konají zvláštní akce mimo dobu samotných festivalů.
Tak jako všude zde platí festivalová pravidla: rezervovat si ubytování dostatečně s předstihem a očekávat obrovské davy lidí ve veřejné dopravě všeho druhu. Motocykl zapůjčený z půjčovny Vám může pomoct dostat se na místa konání festivalů a přitom se vyhnout tlačenicím při cestování festivalovými autobusy.
Ubytování:
Pokud se vydáte na některý z festivalů, můžete se zkusit obrátit na portál Booking.com