Pákistán - základní informace
Od starého mughalského města Láhaur až po sněhem pokryté vrcholky pohoří Karákóram, to vše je Pákistán. Je to rozmanitá země, kterou určuje nejen její přírodní krása a architektonické divy, ale také obyvatelé, pestrá příroda a bohatá kulinářská tradice. Je proto velká škoda, že z důvodu politické nestability a sektářského násilí jsou velké části země turistům nepřístupné, což Pákistánu brání objevit jeho potenciál turistické destinace.
Pokud jste však dostatečně odvážní a vydáte se do Pákistánu, budete za své úsilí bohatě odměněni, především pokud máte zálibu v krásné přírodě a venkovním prostředí. V Severozápadní pohraniční provincii (Chajbar Paštúnchwá) a oblasti Gilgit-Baltistán se tyčí nejproslulejší a nejvyšší pohoří Asie a světa vůbec, Himaláj, Karákóram a Hindúkuš.
Další výhodou je, že cestovatelé budou mít tato místa více či méně pro sebe: nenaleznete zde žádné značené trasy a čajovny, tak jako v Indii či Nepálu – zde na Vás čeká skutečné dobrodružství!
Od fantastické horské scenérie až po rušné městské aglomerace, každé z pákistánských velkoměst má svoji charakteristickou tvář a atmosféru. Supermoderní metropole Islámábád je zaplněná současnou architekturou, špičkovými kulturními atrakcemi a nejlepšími restauracemi v zemi.
Pokud budete v Islámábádu hledat ubytování, můžete se zkusit podívat na portály HotelsCombined.cz nebo Booking.com
Láhaur je pak přesným opakem Islámábádu: je to kulturní metropole Pákistánu, prastaré město s řadou památek chráněných UNESCO, úžasnými svatyněmi a zdobnou mughalskou architekturou. Jeho staré město je tvořeno labyrintem rušných bazarů s mešitami, muzei a udržovanými zahradami.
Karáčí, dřívější hlavní město a ekonomický motor země, je obrovské velkoměsto v každém směru - tísní zde asi 15 mil. obyvatel. Oproti tomu Péšávar v Severozápadní pohraniční provincii zůstává pohraničním městem, někdy nebezpečným, ale vždy fascinujícím.
Pokud hledáte slunce na odlehlém místě, měli byste se vydat na nádherné pobřeží Pákistánu, kde se nacházejí pláže patřící k nejčistším a nejprázdnějším v jižní Asii. A pokud toužíte po dobrodružství v duchu Kiplingových příběhů, vydejte se po některé ze starých obchodních stezek přes Chajbarský průsmyk, po Velké magistrále nebo Karákóramské dálnici.
V Pákistánu naleznete tohle vše a ještě více, přístupné turistům, kteří mají smysl pro dobrodružství.
Cestování do Pákistánu
Letecky
Aerolinie Pakistan International Airlines (PIA) létají z Londýna, Birminghamu a Manchesteru v Anglii přímo do Islámábádu, Láhauru a Karáčí. Kromě toho pořádají přímé lety do New Yorku, Paříže, Kodaně a dalších evropských velkoměst.
Aerolinie Etihad pořádají nepřímé lety z USA, Evropy a zemí Blízkého východu do několika velkých měst v Pákistánu, stejně tak jako aerolinie Emirates, Gulf Air a Kuwait Airways.
Kromě toho, že se v Karáčí, Láhauru a Islámábádu nacházejí významná mezinárodní letiště, další mezinárodní letiště naleznete ve městech Kvéta, Gwadar, Péšávar, Sialkot, Multan, Rahim Yar Khan, Faisalábád a Péšávar.
Ceny letenek bývají nižší v době mimo školní prázdniny, kdy mnoho Pákistánců žijících v Británii jezdí navštívit své rodiny ve staré vlasti. Také jsou letenky levnější během chladných zimních měsíců mimo hlavní sezónu, která trvá od listopadu do března. Až budete v Pákistánu, kupte si domácí letenky: bývají mnohem levnější než letenky rezervované předem.
Doba letu: z Londýna 7 hodin 45 minut.
Mezinárodní letiště Bénazír Bhuttové v Islámábádu, kód: ISB; nachází se 10 km jihovýchodně od Islámábádu.
Mezinárodní letiště Džinnáh v Karáčí, kód: KHI; leží 14 km východně od centra Karáčí.
Další letiště v Pákistánu: Mezinárodní letiště Allamy Iqbala, kód: LHE; nachází se 18 km jihovýchodně od města; veřejná doprava: z letiště jezdí pravidelně autobusy do města, k dispozici je taxi (cesta trvá 20 minut).
Mezinárodní letiště Bachy Khana v Péšávaru, kód: PEW; nachází se 4 km od města; veřejná doprava: k dispozici je autobusová doprava a taxi do města (cesta trvá asi 10 minut).
Po železnici
Železniční spojení vede z Kvéty (přes hraniční přechod u Taftanu) do Záhedánu v Iránu; spoj (doba cesty je asi 30 hodin) jezdí z Kvéty dvakrát měsíčně. Hlavní trasy jsou Karáčí-Láhaur-Rávalpindí-Péšávar, Karáčí-Kvéta, Kvéta-Láhaur-Péšávar a mezinárodní vlakové spojení do Indie.
Poznámka: pamatujte na to, že mezinárodní vlak z Kvéty do Záhedánu v Íránu jede v noci přes nestabilní a konzervativní oblast Balúčistán, která může představovat riziko z hlediska bezpečnosti. Ženy cestující bez doprovodu by měly dobře zvážit, než se na tuto trasu vydají. Vždy si také předem dobře ověřte, jestli vláda Pákistánu v současnosti dovoluje cizincům cestovat železnicí.
Autem
Návštěvníci opouštějící Pákistán po souši podléhají placení mýtného.
Nedoporučuje se cestovat do federálně spravovaných kmenových oblastí a oblastí u hranic s Afghánistánem. Návštěvníci by si měli další informace zjistit z oficiálních zdrojů.
Co dělat v Pákistánu
- projeďte se po nejvýše položené dálnici na světě
- prohlédněte si moderní metropoli Islámábád
- pokochejte se pohledy ve městě Láhaur
- vydejte se slavným Chajbarským průsmykem
- podnikněte pouť do Ziaratu
- vyrazte na svahy v lyžařském centru Malam Jabba
- relaxujte v kosmopolitní metropoli Karáčí
- seznamte se blíže s buddhismem v Muzeu v Taxile
- obdivujte palác Mohatta v Karáčí
- pohlédněte na vrcholky Pákistánu
- projděte se mezi ruinami Mohendžodara
- navštivte také ruiny buddhistického klášterního komplexu Takht-i-Bahi
- povzbuďte své smysly na bazaru Anarkali v Láhauru
- prohlédněte si údolí Chitral
- navštivte pevnost Qila Bala Hisar v Péšávaru
- sledujte tradiční zápas v pólu