Tádžikistán - základní informace
Moderní cestovatelé, kteří se vydají po stopách obchodníků na staré Hedvábné stezce, přicházejí do Tádžikistánu, aby prožili kouzelnou cestu přes „střechu světa“, zemi vysokých tyčících se pohoří, hlubokých strží a vysokohorských pouští. Přestože je Tádžikistán jednou z nejodlehlejších zemí světa, i v jeho nejméně přístupných koutech naleznete život: v horách a pouštích žijí kyrgyzští kočovníci, kteří se protloukají svým jednoduchým soběstačným způsobem života, tak jako už po celé generace. Cestovatelé se tu mohou setkat s nejnižšími teplotami na zemi, mrazivé podmínky však kompenzuje kyrgyzská vřelá pohostinnost.
Tádžikistán je nezávislým státem od roku 1991, většinu předchozích dvou staletí však prožil pod ruskou carskou či sovětskou nadvládou. Etničtí Tádžikové tvoří většinu populace, žijí zde však také menšinové skupiny ruského, uzbeckého a kyrgyzského původu: je to směsice, kterou přinesla Stalinova strategie „rozděl a panuj“.
Krajina v Tádžikistánu je stejně tak dramatická jako jeho politická historie. Na hornatém západě země spadají impozantní vrcholky do hlubokých údolí, kde vesnice nebezpečně lnou k úbočím skal nad rychle tekoucími řekami. V těchto sídlech, kde většinu obyvatelstva představují zemědělci pro vlastní obživu, je každý kousek země upraven do teras a používán k pěstování brambor, zelí a pšenice.
Oproti tomu na východě země přechází horská planina v rozlehlou vysokohorskou poušť, která působí jako povrch Měsíce. Je to pro život nepříznivá část světa, jak poznamenal i Marco Polo, když touto oblastí cestoval: „Nelétají zde žádní ptáci kvůli nadmořské výšce a chladu.“
Většina návštěvníku přijíždí do Tádžikistánu přes jeho metropoli Dušanbe, jedno z nejhezčích měst ve Střední Asii s pozlacenými paláci, zelenými parky a neoklasicistickými fasádami domů. Dušanbe se vynořuje ze sovětské nadvlády a zoufale usiluje o to, aby zapůsobilo: může se chlubit největší čajovnou a nejvyšším vlajkovým stožárem na světě, které však (spolu s pár muzei a tržišti) představují hlavní atrakce města.
Pokud budete v Dušanbe hledat ubytování, můžete se zkusit podívat na portály HotelsCombined.cz nebo Booking.com
Cestování do Tádžikistánu
Letecky
Mezinárodní letiště Dušanbe je hlavním centrem pro letecké cestování v Tádžikistánu a obsluhují ho aerolinie flydubai, Turkish Airlines a Ural Airlines. Hlavní období pro cestování do Tádžikistánu je březen, duben, září a říjen, kdy počasí není příliš horké, ani příliš studené. Nejnižších nákladů dosáhnete při cestování na okrajích těchto období, a pokud si letenky rezervujete předem.
Poznámka: lety do/z Tádžikistánu jsou nepoměrně dražší ve srovnání s jinými destinacemi ve Střední Asii.
Doba letu: z Londýna 11 hodin (včetně mezipřistání).
Odletová daň: všechny daně jsou zahrnuty v ceně letenek pro mezinárodní lety.
Další letiště v Tádžikistánu: Mezinárodní letiště Dušanbe, kód: DYU; letiště se nachází 2 km jižně od města; veřejná doprava: autobusy a vlaky jezdí do centra město po celý den (cesta trvá asi 20 minut); k dispozici je také taxi (cesta trvá asi 5 minut).
Po železnici
K mezinárodním vlakovým spojům patří vlak z Moskvy do Dušanbe, ten se však zahraničním cestovatelům nedoporučuje, protože je potřeba mít víza do Ruska, Kazachstánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu. Kromě toho jezdí spoj ze Saratova v Rusku do Dušanbe přes Samarkand v Uzbekistánu.
Autem
Do Tádžikistánu vedou tři hlavní silniční trasy. Dálnice mezi městem Mazár-e Šaríf v Afghánistánu a Dušanbe je poměrně přímá, používají ji však především místní lidé.
Trasa přes město Tursunzoda nabízí relativně bezproblémové cestování ze Samarkandu v Uzbekistánu do Dušanbe. Nejlepší možnost cestování mezi Tádžikistánem a Kyrgyzstánem je po Pamírské dálnici (M41), což znamená minimálně 6denní dobrodružství v odlehlé a úžasné oblasti.
Poznámka: trasa mezi Tádžikistánem a Kyrgyzstánem před údolí Garm je pro zahraniční cestovatele uzavřená, stejně tak jako horský průsmyk Kulmar vedoucí do Číny. Také přímá trasa mezi Pandžakentem (v Tádžikistánu) a Samarkandem je uzavřená z důvodu pokračujícího sporu mezi Uzbekistánem a Tádžikistánem.
Co dělat v Tádžikistánu
- projděte se po zelené metropoli Dušanbe
- navštivte Národní muzeum památek
- prohlédněte si prastaré skalní kresby
- podivujte se nad „diktátorským“ stylem v Dušanbe
- poznejte krásy jezera Rangkul
- projeďte se po Pamírské dálnici (M41)
- navštivte pevnost ve městě Hissor
- navštivte údolí řeky Pandž
- udělejte si pěší túru na největší ledovec světa
- obdivujte jezero Zorkul
- ubytujte se v kyrgyzské jurtě
- zaplavejte si na „Tádžické riviéře“
- prohlédněte si Wakhanský koridor
- vydejte se na pěší túru do Fanských hor