Saudská Arábie
Mnoho lidí si pod Saudskou Arábií představí především rozsáhlou nehostinnou poušť, země však nabízí také oblasti s krásnými oázami a dramatickými horskými vrcholy, pláže a řeky. I samotná poušť je úžasná, především tzv. Pustá končina (Rub al-Chálí), krásný úsek zvlněných dun, jaký nemá ve světě obdoby. Kromě přírodních krás je Saudská Arábie také zemí s bohatou kulturou a historií.
Na západě naleznete nezkrocené úseky pobřeží Rudého moře a jihozápadní horská města, jako je Táif, která určitě stojí za návštěvu. Jedním z hlavních lákadel pro západní turisty je nejspíš dávná historie patrná na severu země, kde tvoří město Al Ula vstupní bránu do Mada’in Saleh, archeologické lokality s prastarými kamennými obydlími, která jsou neméně úžasná jako v Petře v Jordánsku.
Pak jsou zde kosmopolitní města: Džidda, přístav u Rudého moře, Rijád, pulzující metropole země a Rijád na straně u Zálivu, největší město na východě země. Ve všech naleznete živou kavárenskou kulturu a špičkové restaurace. Saudové jsou známí svojí vášní pro nakupování, proto je zde hojnost prodejen všeho druhu, od tradičních tržišť (souk) až po zářící nákupní centra nabízejících nejnovější módu. Rychlým tempem zde vyrůstají hotely, z nichž snad každý má svého renomovaného šéfkuchaře.
Saudská Arábie je velmi bohatá na historické lokality. Je rodištěm proroka Mohameda, takže se zde nacházejí dvě nejposvátnější místa islámského světa: Velká mešita (Al-Masdžid al-Harám) v Mecce a Prorokova mešita (masdžid) v Medíně, kdy každou z nich ročně navštívit miliony lidí (ačkoli pro ne-muslimy jsou nepřístupné). Saudové si dávají záležet na ochraně neporušenosti posvátné země, takže je zde náboženskou policií (Mutaween) přísně vymáháno islámské právo.
Na návštěvníka, který se sem chystá poprvé, může Saudská Arábie působit jako znepokojivé místo, takže určitě stojí za to se nejprve naučit hlavní kulturní pravidla (např. že zde ženy nesmí řídit). Pro neohroženého cestovatele je to však krásná země, která může nabídnout mnoho.
Pouť do Mekky
Každoročně se asi 3,7 mil. poutníků zúčastní posvátné pouti (hadždž) do Mekky. Od roku 2013 ukládá saudské Ministerstvo pro Hadždž 20%ní omezení na počet poutníků kvůli pracím probíhajícím na infrastruktuře v Mecce (omezení však mají skončit před hadždž 2017). Poutníci, kteří absolvovali hadždž v posledních 5 letech, nedostanou vízum, i když se počítá s určitými výjimkami, např. pro ty, kdo budou doprovázet postiženého.
Na Svatou mešitu v Mecce se v září 2015 zřítil jeřáb, což mělo za následek více jak 100 smrtelných a mnoho dalších zranění. Nedlouho nato došlo v Miná k tlačenicím, v jejichž důsledku bylo ušlapáno přes 750 osob a mnoho dalších zraněno. Saudskoarabská vláda oznámila, že bude provádět vyšetřování těchto nehod a zveřejní zjištění. Proto se muslimským poutníkům doporučuje, než se vydají na hadždž, aby pečlivě zvážili informace a rady na stránkách ambasády Saudské Arábie, a také věnovali pozornost sekci Zdraví.
Dále byl hlášen zvyšující se počet kapesních i jiných krádeží, především v oblasti kolem Velké mešity a v Medíně. Pozor je nutné si dávat hlavně na svůj cestovní pas, letenky a další cennosti.
Úřady nepovolují poutníkům si brát fotoaparáty a kamery do Svaté mešity v Mecce ani do Prorokovy mešity v Medíně, což se vztahuje také na nádvoří obklopující obě posvátná místa. Překročení zákazu může vést k zabavení filmu nebo fotoaparátu.
Politická situace
Veřejné demonstrace jsou Saudské Arábii protizákonné. Sledujte proto místní média a buďte pozorní k událostem v místě i v regionu, protože mohou spustit veřejné nepokoje. Vyhýbejte se všem veřejným shromážděním a demonstracím. I přes varování vydaná úřady se zde občas konají demonstrace, především v komunitách šiítů v oblasti Qatif ve Východní provincii a v oblasti Al Hasa. Také už došlo k divokým střetům mezi demonstranty a bezpečnostními silami.
Cestování do Saudské Arábie
Letecky
Nejlevnější, ne však nejluxusnější, možnost letu do Saudské Arábie je s aeroliniemi Saudia, které používají masivní (použitá) americká letadel. Pravidelné lety spojují Rijád a Džiddu s Londýnem, New Yorkem a Washingtonem DC, a také s řadou dalších měst. Také British Airways nabízejí přímé lety z Velké Británie.
Ceny letenek do/ze Saudské Arábie kolísají bez většího upozornění. Než se vydáte do Saudské Arábie, je dobré si rezervovat zpáteční letenku online nebo u cestovní agentury. Pokud přiletíte pouze s jednosměrnou letenkou, k dispozici je řada vynikajících cestovních agentur, které Vám mohou zařídit rezervaci.
Doba letu: do Džiddy z Londýna 5 hodin 50 minut, z New Yorku 11 hodin 45 minut; do Rijádu z Londýna 6 hodin 30 minut, z New Yorku 12 hodin.
Po silnici
Pokud budete řídit auto, držte se hlavních silnic, kde to jen bude možné. Když budete cestovat ve venkovských oblastech, dodržujte opatření, jako je cestování v konvoji a jen za denního světlo. Standardy řízení jsou zde špatné a dochází k mnoha vážným dopravním nehodám. Stále mějte zapnuté bezpečnostní pásy. Vzdálenosti mezi městy jsou velké a záchranné službě může trvat dlouho, než se dostane na místo nehody. Některá saudská města zavedla automatizovaný dopravní systém, kdy musíte zaplatit pokuty uložené systémem před odjezdem ze země. Může to být přímo na letišti, ale pouze během pravidelné otvírací doby kanceláře.
Lodí
Hlavní přístavy se nacházejí na východě: ve městě Dammám v Perském zálivu a v centrech Džidda a Yanbu, která leží u Rudého moře.
Co dělat a na co se podívat:
- prohlédněte si starověké ruiny v lokalitách Timna a Shiban
- navštivte historickou lokalitu Mada’in Saleh (Al-Hijr/Hegra)
- vykoupejte se v Obhir Creek (Sharm Abhur)
- projeďte se po pobřežní silnici v Džiddě
- vydejte se za tradičními řemesly do pohoří Jebel-al-Qara
- navštivte královské město Rijád
- podívejte se na trh s velbloudy ve městě Al-Hofuf
- shlédněte závody velbloudů
- obdivujte osmanské stavby
- prohlédněte si staré solné doly v Abqaiq/Buqayq
- obdivujte přírodu v oblasti Asír
- prohlédněte si město Táif
- zamiřte na ostrov Tarout v Perském zálivu
- navštivte Mekku (pro muslimy)
- nakupujte