Palau – průvodce ostrovy
Palau, nezkrocený ráj pro potápěče a šnorchlaře, je souostroví tvořené více jak 500 ostrovy, které raší jako obří houby z křišťálově čistých vod Tichého oceánu.
Ostrov Koror je tlukoucím srdcem země a pro většinu návštěvníků vstupním bodem. Žije zde většina obyvatel Palau a nepatří k nejkrásnějším z ostrovů, takže jen málokdo se rozhodne zde zdržet. Pokud tak však učiníte, budete moct poznat něco ze života v Mikronésii v místních barech a restauracích, kde charismatičtí místní rádi přesvědčují cizince, aby ochutnali místní specialitu, polévku z netopýra kaloně.
Kolem Palau naleznete podmořské útesy chráněné UNESCO, které patří k najzdravějším a nejpůsobivějším na světě. Kolem ostrovů víří pestrobarevné korály a mořský život oplývá hojností, jaká má málokde obdoby. O tom svědčí také skutečnost, že neexistuje seznam, který by nezařazoval Blue Corner na Palau mezi nejlepší lokality pro potápění na světě.
Zvláštní tvorové však nežijí pouze v tropických mořích: na Palau se rovněž nachází jeden z ekologicky nejcitlivějších a nejunikátnějších evolučních jevů, jezero Jellyfish Lake. Bylo odříznuto od moře před miliony let, takže obyvatelé jezera, kteří neměli žádné nepřátele, časem ztratili svá jedovatá žihadla. Když budete opatrně šnorchlovat mezi těmito mírnými tvory, bude to jako vznášet se v jiném světě….
Zatímco krásu Palau spatříte na první pohled, při bližším pohledu se objeví také jizvy z bitev, které zde zuřily během II. světové války. V hlubokých lagunách leží vraky lodí a letadel a na ostrovech jsou rozesety dávno zapomenuté bunkry a zrezivělé kulomety. Je to svědectví bouřlivé moderní historie Palau, která přešla nejprve z rukou Němců do rukou Japonců a pak Američanů, než konečně získala v roce 1994 nezávislost.
Palau je odlehlá a nezkrocená země, a právě proto zůstává jednou z posledních průmyslem nedotčených oblastí světa. Souostroví zůstává divem Matky Přírody a je hrdým centrem mikronéské kultury. Kromě toho však také nabízí strašidelnou upomínku na bitvy, které se kdysi odehrály v jeho tyrkysových vodách.
Cestování na Palau
Letecky
Aerolinie United létají z Honolulu (na Havaji) na ostrov Guam, odkud se přípojem dostanete na Mezinárodní letiště Airai (ROR) na Palau. Návštěvníkům z Evropy nabízí United také spojení z filipínské Manily. Aerolinie Korean Air a Asiana Airlines nabízejí přímé trasy z Soulu, China Airlines z Tchej-peje a Delta z Tokia.
Doba letu: lety z Londýna i z New Yorku na Palau obvykle vedou přes Tokio nebo Guam a trvají přibližně 24 hodin (liší se podle délky mezipřistání)
Odletová daň: spolu s ekologickým poplatkem činí 50 USD na osobu a je nutné ji zaplatit při odletu přímo na letišti
Letiště Koror Babeldaob, kód: ROR
Lodí
Návštěvníci, kteří připlují na Palau soukromě, mohou zakotvit v přístavech Malakal Harbour a M-Dock na Kororu; nejužitečnější jim přitom budou námořní mapy (Naval Oceanographic). Celou oblast Mikronésie pokývá americká námořní mapa HO 5500.
V přístavech na Palau jen zřídka zastavují mezinárodní osobní lodní spoje; společnosti Silversea Cruises a Natiaonal Geographic Expeditions provozují ročně pár luxusních plaveb, které zastavují také na Palau.
Co dělat a na co se podívat na Palau:
- pronajměte si plachetnici a vyplujte mezi ostrovy
- věnujte se vodním sportům: šnorchlování, potápění, plavbě na mořském kajaku, surfování, rybaření atd.
- prohlédněte si ostrov Koror
- vydejte se za poznáním do Kulturního centra Ngarachamayong
- vydejte se na výlet lodí spojený s hloubkovým potápěním
- vyplujte na kanoi či kajaku mezi ostrovy Rock Islands
- navštivte Akvárium na Kororu
- pátrejte po pozůstatcích II. světové války
- vydejte se na lodi na ostrov Peleliu, kde se odehrála významná bitva
- zaplavejte si v Jellyfish Lake („Jezeru medúz“)
- zaplavejte si s delfíny u Kororu
- vydejte se na pěší túru po ostrově Babeldaob
- navštivte monolity Badrulchau
- projděte se po Národním muzeu Belau