Bruslení v ČR
Je potřeba si počkat, dokud nenastanou pořádné mrazy a led není dostatečně silný, aby unesl váhu bruslařů a běžkařů; ale jakmile nastanou správné podmínky, dočkáte se a můžete vyrazit na led.
Lipno: nejdelší přírodní bruslařská dráha světa
Bruslaři jsou nejšťastnější, když během velkých mrazů nesněží, protože pak mohou bruslit téměř kdekoli a led bývá hladký jako zrcadlo. Na některých místech však máte skvělé podmínky téměř zaručeny. Jedním z nich je vodní nádrž Lipno na Českokrumlovsku, která každoročně zamrzá v době od prosince do března, kdy zde vzniká nejdelší bruslařská dráha na světě. Když je slunečno, upravené okruhy široké až 8 m a vedoucí z Lipna nad Vltavou přes Horní Planá do Frymburku přilákají o víkendech denně až 5000 bruslařů. I když samozřejmě existují také další místa, při ideálních podmínkách zde můžete lyžovat na dráze (magistrále) dlouhé 38 km z Lipna nad Vltavou až do Perneku, kdy trasu obklopuje krásná krajina Šumavy.
Bruslení je zdarma, v Lipně n. Vl. si můžete zapůjčit brusle a kolem trasy najdete několik improvizovaných ledových barů.
Orlík: nejkrásnější dráha
Vynikající podmínky pro bruslení naleznete také na vodní nádrži Orlík; úplně nejlepší jsou pak na soutoku řek Vltavy a Otavy pod gotickým hradem Zvíkovem. Pokud je opravdu velký mráz a celá nádrž zamrzne, můžete se vydat na trasu o délce téměř 200 km. Budete přitom odměněni nádhernou scenérii, nezvyklým výhledem na impozantní hrady Zvíkov a Orlík, a také na pět mostů, které všechny představují významná díla architektury.
Na rozdíl od Lipna však bruslařské trasy na Orlíku spravuje pouze příroda a zdejší úžasné zážitky jsou určeny jen pro ty, kdo hledají něco skutečně mimořádného.
Další zajímavé lokality
Pokud hledáte něco jiného, než jen kluziště a stadiony, pak v Praze se můžete vydat na brusle do pod Vyšehradem, na vodní nádrž Hostivař nebo na rybník Šeberák. Dalším oblíbeným místem je Podhradská tůň na Kokořínsku a lomy podél Labe, jako jsou např. tři propojená jezera Malvíny nedaleko Čelákovic nebo Proboštské jezero u Staré Boleslavi. Bruslaři rádi vyhledávají Máchovo jezero, které je oblíbené také u vyznavačů ledového jachtingu, nádrž Matylda u autodromu v Mostu a vodní dílo Nové Mlýny pod Pálavou na jižní Moravě.
Na co si dávat pozor
Když se vydáte lyžovat na neznámé místo – a ruku na srdce, to platí dvojnásobně, když bruslíte na velkých přírodních plochách - je potřeba opatrnost a dodržování pravidel pro maximální bezpečnost. Nebruslete nikdy sami, ověřte si aktuální situaci předem a berte v úvahu měnící se podmínky a tloušťku ledu. Ten bývá nejtenčí v místech přítoků vody, po táních nebo na jaře, takže se může prolomit, i když vypadá, že je dostatečně silný. Přestože neexistuje oficiální limit pro bezpečnou tloušťku ledu, např. na Lipně je bruslení považováno za bezpečné, když led dosáhne tloušťky 18 cm.