České Budějovice a pivo Budvar
Elegantní městské domy seskupené kolem náměstí patřícího k největším v Evropě, známý Sklad soli a pivovar vařící původní pivo Budvar – to jsou České Budějovice, metropole jižních Čech. Město si během staletí uchovalo svůj historický charakter, zároveň je ale také moderním regionálním centrem. Při své návštěvě můžete poznávat příjemnou atmosféru města s korbelem světoznámého piva v ruce.
České Budějovice byly založeny v polovině 13. století jako královské město. Díky jeho strategické poloze na staré solné stezce mezi Prahou a rakouským Lincem, kterou později nahradila první koňská dráha v Evropě, město postupně bohatlo a stalo významným sídlem. I přes četné války a požáry během staletí se dodnes uchovala řada historických lokalit, které mohou dnešní návštěvníci obdivovat.
Učebnicové náměstí
V centru Českých Budějovic naleznete pýchu města, náměstí pojmenované po Přemyslu Otakarovi II.. Je jedním z největších náměstí v Evropě s rozlohou přesně 1 ha, čímž se dostalo do českých učebnic matematiky. Náměstí obklopují nádherné barokní domy s podloubím spolu s velkolepou budovou radnice, která patří k nejkrásnějším v zemi. Odpočinout si můžete uprostřed náměstí u Samsonovy kašny, která vyniká nádhernou sochařskou výzdobou. Při procházce centrem města si nenechte ujít návštěvu katedrály sv. Mikuláše a proslulý Sklad soli.
Podívejte se po kostlivci
Pokud jste v kondici, vystoupejte na vrchol Černé věže, která je symbolem města a vznikla proto, aby demonstrovala bohatství města. Přitom je také spojena s řadou pověstí. Jedna z nich se týká kostlivce, který má sedět obkročmo na zvonu Bumerin a zvonit umíráček, když se zvoníkovi nechce jít na věž; dnes prý kostlivce vidí pouze děti.
Pravý Budvar je jedině z Budějovic
Nedílnou součástí města je pivovar Budějovický Budvar, kde se vyrábí pivo podle původní receptury staré 700 let. Nezapomeňte zavítat do návštěvnického centra pivovaru, kde se můžete dozvědět vše o tomto jihočeském jantarovém nektaru. Značka Budvar je známá po celém světě, jeho název však způsobil už nemálo starostí. Německé jméno Budějovic, Budweis, tvoří součást názvu amerického piva, které nemá s pivem z Českých Budějovic nic společného. A přestože se soudní řízení budou táhnout ještě dlouho, pravý budějovický Budvar bude jistě chutnat stále stejně dobře. Čepovaný Budvar můžete ochutnat v proslulé restauraci Masné krámy, kterou založil král Karel IV.. Zde můžete také navštívit multimediální expozici nazvanou Příběh budějovického piva a při prohlídce se dozvědět historii světoznámé značky Budvar (Budweiser).
Budvar – výstava o pivovarnictví a oblíbená jídla v místní restauraci
Budějovický Budvar nabízí návštěvníkům zábavné a poutavé seznámení se s procesem vaření piva, ale také možnost dát si večeři v renomované restauraci Masné krámy. Multimediální přehlídka Vás seznámí s pivovarnickou tradicí starou více jak 700 let, zatímco se vzduchem bude vznášet vůně moravského sladu a žateckého chmelu. Jednou ze zastávek je místnost v goticko-renesančním stylu s expozicí o vaření piva ve středověku. Prohlídka končí stylově 3D filmem o pivu.
V restauraci Masné krámy a v pivnici pak můžete ochutnat staročeské pokrmy a místní speciality, jako je např. grilovaná vepřová panenka vcelku na pepřové omáčce.