Čínský nový rok a jeho tradice
Čínský nový rok je pro Číňany nejvýznamnějším svátkem v roce a slaví se první den prvního měsíce tradičního čínského kalendáře. Na rozdíl od křesťanského Nového roku, který je založen na solárním kalendáři, se Čínský nový rok zakládá na tradičním čínském solárně-lunárním kalendáři, jehož datum označuje jak fázi měsíce, tak dobu solárního roku. Lunární měsíc je asi o 2 dny kratší než solární, a aby pak dohnal solární kalendář, každých pár let se vkládá měsíc navíc. Proto podle solárního kalendáře Čínský nový rok připadá každý rok na jiné datum (letos je to sobota 28. ledna).
Oslavy běžně začínají v předvečer nového roku a trvají 15 dní až do poloviny prvního měsíce. Před oslavou se provede kompletní úklid a vystaví tradiční novoroční výzdoba. Je to doba pro rodinná setkání, která jsou nejvýznamnější součástí oslav Čínského nového roku. Lidé navštěvují příbuzné a přátele, nakupují, dívají se na tradiční čínská představení, vystřelují ohňostroje a plánují na příští rok. Oslava je někdy doprovázena náboženským obřadem na počest nebe, země, rodinných předků a dalších bohů. V moderní Číně mívají často pracující lidé na oslavy 7 dní dovolené, včetně víkendu. Po absolvování rodinných setkání moderní čínské rodiny navštíví některou turistickou destinaci.
Řemesla a výrobky související s Čínským novým rokem
V různých částech Číny existují tisíce různých typů novoročních řemesel. K nejoblíbenějším patří následující:
Obrácené Fu
Nejoblíbenějším z čínských novoročních řemeslných výrobků je obrácené písmeno „Fu“; tento čínský znak znamená štěstí ve všech podobách a prosperitu. Když je obrácený, znamená to, že „přichází“. Dílo pak znamená, že „štěstí a prosperita jsou bezprostředně za dveřmi“. Znak „Fu“ je obvykle napsán na papíře ve tvaru diamantu (kosočtverce) na červeném pozadí. Běžně lidí vyvěšují „Fu“ na vchodových dveřích nebo na stěně v obývacím pokoji.
Dui Lian
Také se mu říká „protikladné dvojverší“ a jsou to dva řádky poezie, obvykle rukou napsané na červeném papíře a vystavené na hlavních dveřích. Oba řádky si odpovídají svojí metrickou délkou a některými vlastnostmi, jako je význam a tón, každého znaku. Ideální je, když má dui lian jen pár slov a přitom hluboký význam. Z tohoto důvodu se používá jeden znak na slovo, jako v klasické čínštině.
Lampiony
Lampiony používané na Čínský nový rok jsou obvykle zdobené červeným papírem. Některé z nich mají uvnitř svíčku a svítí, většina je však pouze pro dekorativní účely. Během oslav Čínského nového roku se lampion obvykle zavěšují před vchodovými dveřmi nebo uvnitř v domě. V některých částech Číny je lampion nutností během svátku Yuan Xiao, který se koná 15. dne prvního měsíce čínského kalendáře.
Obrázek roku
„Obrázek roku“ je velká ručně vyrobená malba o rozměrech minimálně 1x1 m. „Běžně se „Obrázek roku“ zavěšuje na předním místě v obývacím pokoji. K nejoblíbejnějším tématům patří hory, tygři, bohové s dlouhým životem, děti atd.
Vystřihování z papíru
Vystřihování je druhem umění a obvykle se používá červený papír. K nejoblíbenějším tématům patří zvířata, lidé, květiny, anebo znak „Xi“, který znamená „štěstí“. Během Čínského nového roku je většina vystřihovánek vystavena na oknech, některé také na stěně a na vchodových dveřích.
Strážce dveří
Strážce dveří („bůh dveří“) je druh čínské výzdoby umístěné na obou stranách vchodu do chrámu, domova, obchodu atd., u kterého se věří, že brání zlému ve vstupu dovnitř.
Tradice
V různých částech Číny jsou velmi odlišné tradice. Nejtypičtější jsou následující:
Před-novoroční večeře
Před-novoroční večeře je pro Číňany nejvýznamnějším jídlem roku. Běžně to bývá večeře fungující jako rodinné setkání, především pro ty z rodiny, kdo jinak pobývají mimo domov. Při novoroční večeři se tradičně podává ryba. V severní Číně jsou nejvýznamnějším pokrmem (čínské) knedlíčky, které – stejně tak jako ryba – znamenají „prosperitu“. Výběr dalších jídel pak závisí na osobní preferenci. Většina Číňanů se sejde k novoroční večeři doma, ne v restauraci.
Ohňostroje
Ohňostroje se v Číně používají na odehnání zla. Hned po půlnoci na Nový rok se začnou odpalovat ohňostroje na oslavu příchodu nového roku a zároveň odehnání všeho zlého. Věří se, že osoba, která odpálí první ohňostroj v novém roce, bude mít štěstí.
Shou Sui
Shou Sui znamená dobu po novoroční večeři, kdy většina členů rodiny zůstává přes noc vzhůru (někteří pouze do půlnoci a ohňostrojů). Podle pověstí a legend existuje mýtické zvíře jmenující se „Rok“. V noci na nový rok přichází „Rok“, aby škodil lidem, zvířatům a majetku. Lidé však zjistili, že „Rok“ se bojí červené barvy, ohně a hlasitých zvuků. Proto v noci na nový rok lidé odpalují ohňostroje, zapalují ohně a zůstávají vzhůru po celou noc, aby odehnali „Roka“.
Červené balíčky
„Červený balíček“ je červená obálka s penězi, kde může být od jednoho do několika tisíc čínských jüanů. V prvních dnech nového roku dostávají „červené balíčky“ dospělí, hlavně manželské páry, a starší lidé je dávají malým dětem. Dříve se věřilo, že peníze v červeném balíčku odeženou od dětí zlo, uchovají jim zdraví a dají dlouhý život.
Novoroční trhy
V průběhu prvních dní nového roku bývá zřízen dočasný trh, kde se prodává především novoroční zboží, jako je oblečení, ohňostroje, ozdoby, jídlo a drobné řemeslné a umělecké výrobky. Trh bývá vyzdoben velkým množstvím lampionů.
„Malý rok“
„Malý rok“ je 23. nebo 24. den posledního měsíce roku. Říká se, že je to den, kdy bůh jídla odchází od rodiny do nebe, aby Nebeskému Císaři referoval o aktivitě rodiny. Lidé provádějí náboženský obřad na rozloučení s bohem jídla, jehož součástí je sundání a spálení obrázku boha. Po prvním dni nového roku si lidé koupí nový obrázek boha jídla a vystaví ho v kuchyni.
Úklid
Pár dní před Čínským novým rokem lidé provádějí kompletní úklid domu a domácích potřeb, což znamená, že vyhodí staré a pořídí si nové. V historii, kdy se lidé často nekoupali, tak učinili právě na uvítání Nového roku.
Výzdoba
Až je úklid hotový, lidé vyzdobí své domy, aby uvítali nový rok. Většina výzdoby má červenou barvu. K nejoblíbenějším novoročním ozdobám patří obrácené fu, dui lian, lampiony, Obrázek roku, vystřihovánky, strážci dveří atd.
Jídlo
Čínský nový rok není spojen se žádným speciálním jídlem, avšak následující pokrmy jsou považovány za tradiční:
Knedlíčky
Knedlíčky jsou velmi oblíbené v severní Číně, kde jsou hlavním pokrmem při novoroční večeři; naopak v jižní Číně jí na nový rok knedlíčky jen velmi málo lidí.
Novoroční koláč (dort)
Jedná se o hutný koláč/dort připravený z lepivé rýžové mouky s cukrem; novoroční koláč je oblíbený ve východní Číně.
Tang Yuan
Tang Yuan jsou kuličky připravené z lepivé rýžové mouky. Tato mouka se smísí s troškou vody a vytvoří se z ní kuličky, které se pak vaří a podávají ve vařící vodě. Tang Yuan mohou být plněné i neplněné a tradičně se podávají během Yuan Xiao (Svátku lampionů) 15. dne prvního měsíce podle čínského kalendáře.
Laba Congee
Je to jakási kaše z rýže, oříšků a fazolí, které se vaří dohromady; Laba Congee se obvykle podává při svátku Laba, což je 8. den posledního měsíce roku.
Aktivity během Čínského nového roku:
před novým rokem: nákupy, úklid, výzdoba
předvečer nového roku: rodinná večeře, Shou Sui, ohňostroje
1. den nového roku: na některých místech lidé zůstávají doma, zatímco na jiných se vzájemně navštěvují a zdraví, především mladší lidé navštěvují starší příbuzné a přátele
2. den nového roku: někteří lidé pořádají náboženský obřad k poctě bohů; vdané ženy navštěvují své rodiče
3. den: obřad na památku předků
15. den: svátek Yuan Xiao (Svátek lampionů); konec oslav nového roku
Přání k Čínskému novému roku
Wan Shi Ru Yi – ať se Vám vždy daří podle Vašeho přání/vůle
Ji Xiang Ru Yi – harmonie a vše podle Vašeho přání/vůle
Sui Sui Ping An – harmonie a bezpečnost po celý rok
Gong Xi Fa Cai - gratulace a prosperitu (používá se především v jižní Číně)
Happy New Year