Kostel Nejsvětější trojice v Kuksu
Východočeský Kuks je jedním z nejkrásnějších barokních areálů v ČR. Vydejte se za historií místa, které se ve dnech své vrcholné slávy rovnalo největším lázeňským městům v Čechách, a jehož architektonická hodnota dodnes udivuje návštěvníky z celého světa. Projděte se galerií s krásnými sochami od slavného mistra a podívejte se na betlém vysekaný přímo do skály, jediný svého druhu na světě.
Krásná vesnice s mnoha dřevěnými sruby leží na opačném břehu řeky proti monumentálnímu baroknímu komplexu, který byl jednou z nejvýznamnějších lázeňských lokalit v českých zemích. Hrabě Špork se na konci 17. století rozhodl zřídit lázeňské sanatorium poté, co zde byl nalezen léčivý pramen. Zdejší bohatý kulturní život ve formě okázalých plesů, her a lovů se stal legendárním. A přestože slávu odnesl čas, i dnes budete zahlceni velkolepostí a krásou baroka v jeho nejčistší podobě.
Lékárna plná pokladů
Nejnápadnější částí Kuksu je monumentální špitál s kamenným kostelem Nejsvětější trojice a jeho tajemnou kryptou. Uvnitř můžete spatřit výstavu věnovanou životu jeho zakladatele a medicíně obecně; také zde dodnes sídlí České farmaceutické muzeum. Rozhodně si nenechte ujít místní barokní lékárnu, která je druhá nejstarší v Evropě. Pokud očekáváte běžné léky a bylinky, budete překvapeni: některé staré nádoby obsahují lektvary, jako je např. dračí krev, prach z hlavy oběšence nebo vlčí játra. A pokud máte rádi sklo a moderní umění, shlédněte stálou expozici jednoho z nejznámějších současných českých sochařů Bořka Šípka.
Ctnosti a Neřesti
Před špitálem přitáhnou Vaši pozornost monumentální sochy dvanácti lidských Ctností a Neřestí, jejichž autorem je geniální sochař Matyáš Bernard Braun. Znázorněna je zde např. Víra, Láska, Naděje, Rozum a Spravedlnost, ale také Pýcha, Lakomství, Obžerství, Hněv, Lenost a Zoufalství.
Betlém uprostřed lesa
Můžete si udělat příjemnou procházku k památce, která je jediná svého druhu na světě a nachází se v lese nedaleko Kuksu. Naleznete tu jedinečnou sbírku barokních soch vysekaných přímo ze skály a znázorňujících betlém. Cílem bylo vytvořit místo pro modlitby a rozjímání „v nehostinné krajině“. Všimněte si především reliéfních prací Klanění pastýřů, Příchod Tří králů a Jákobova studna.