Kutná hora a Sedlec
Kutná Hora, město stříbra, bývá zaslouženě nazýváno „národní pokladnicí“ a jeho bohatství pomohlo zajistit rozkvět českého království. Centrum města se v roce 1995 dostalo na seznam památek UNESCO díky svému historickému významu a klenotům architektury, kdy jeho ulice, domy a kostely vyzařují dlouhou historii plnou významných událostí. Symbolem Kutné Hory je jedinečný pozdně gotický chrám sv. Barbory.
Ražba mincí v královské mincovně
Hrad Vlašský dvůr se stal centrem hospodářského dění, sídlem panovníků a královské mincovny, ve které byly raženy první groše už za vlády Václava II., který do Kutné Hory povolal odborníky z italské Florencie a zahájil finanční reformu.
Kromě expozice o ražbě mincí zde můžete navštívit „Muzeum Odhalení tajemné tváře Kutné Hory“, kde ve sklepeních Vlašského dvora spatříte zločince, čarodějnice a kacíře spolu s jejich soudci a katy.
Bizarní výzdoba z lidských kostí
Pokud máte rádi nezvyklá místa, měli byste navštívit komplex bývalého cisterciáckého opatství Sedlec u Kutné Hory. Návštěva kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele a světoznámé kostnice v kostele Všech svatých je úžasným zážitkem sama o sobě. Pokud je navštívíte pozdě večer, budou tu s Vámi průvodci oblečení do hábitů cisterciáckých mnichů. Areál katedrály a kostnice je osvětlen pouze svícemi, a také budete mít příležitost si poslechnout gregoriánský chorál a varhanní hudbu. Pozdně gotický chrám sv. Barbory je jedinečná stavba, díky které se Vaše návštěva města stane silným zážitkem. Je to klenot architektury, který stavěli místní stavitelé v průběhu více jak 500 let!
Seznamte se s výrobou vína
Vinné sklepy, to je rodinná společnost, jejímž cílem je obnovit upadající slávu a oprášit starou tradici vinařství na Kutnohorsku; místní vína nesou od roku 2009 označení BIO. Cyklistická trasa vede z malebného náměstí až k vinici Pod Sukovem, kdy okruh o délce 6 km spojuje historické centrum Kutné Hory a vinice. V Kutné Hoře můžete ochutnat některá kvalitní vína, získat informace o tradici ražby mincí a prohlédnout si architektonické skvosty.
Kam se podívat v okolí
Kutná Hora Vám také může posloužit jako počáteční body pro výlet do středočeských Lázní Poděbrady nebo návštěvu některého ze zámků v okolí; pohádkově působí zámek ve Žlebech.
Chrám sv. Barbory
Kutná Hora, stříbrná pokladnice a skutečný klenot v zemi, byla přítomna na samém počátku rozkvětu českého království. Architektonické styly, jedinečné budovy z různých historických období a dlouhou tradici výroby vína, právě to naleznete ve městě, jehož historické centrum s chrámem sv. Barbory a kostelem Nanebevzetí Panny Marie bylo zahrnuto na seznam památek UNESCO.
Kutná Hora byla jedním z hlavních pilířů moci českých panovníků a za vlády Václava II. zde byla otevřena jediná mincovna v zemi. Někdejší královské město spojené s těžbou stříbra, kterému dominují dvě katedrály, však také nabízí pozoruhodnou přítomnost.
Chrám sv. Barbory, patronky horníků je jedinečné dílo vrcholné a pozdně gotické architektury symbolizuje moc a význam hornického města, které je spojeno s nalezišti stříbrné rudy. Chrám je zasvěcen právě patronce všech horníků sv. Barboře a jeho stavba trvala celých 500 let. Vzhled monumentální stavby je dílem Matyáše Rejska a Benedikta Rieda. Interiér chrámu Vás okouzlí svými pozdně gotickými a renesančními obrazy, avšak mincovní minulost města je přítomná i tady. Štíhlé elegantní sloupy jsou doplněny freskami, které zdobí kapli, kde se rovněž objevují motivy inspirované těžbou kovu a ražením mincí.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele – katedrála světla
Má svůj dobrý důvod, proč je kostel nanebevzetí Panny Marie znám také jako Katedrála světla - jeho mohutná okna byla v Čechách té doby něčím nevídaným. Je to architektonický klenot kombinující cisterciácký důraz na prostor a chudobu a majestátnost gotické katedrály.
Interiér je po celý den osvětlen slunečním světlem, které vynáší prostor do éterických výšek. Původní gotický kostel, který shořel až k základům v 15. století, byl předním proměněn českým architektem Janem Blažejem Santinim v katedrálu ve stylu tzv. barokní gotiky.
Kostnice Sedlec u Kutné Hory
Světoznámá kostnice v Sedlci u Kutné Hory je středověká gotická kaple, která po celá staletí stojí na ostatcích asi 40 000 lidí a nabízí tichou připomínku pomíjivosti lidského života a existence smrti. Dnes se návštěvníci z celého světa podivují její bizarní výzdobě vytvořené z lidských kostí do podoby lustrů, pyramidy, křížů a erbů. Při návštěvě se dozvíte příběh místa, které patří k nejtajemnějším a nejstrašidelnějším v ČR. Kostnice se nachází v suterénu kaple hřbitovního kostela Všech svatých, který byl původně součástí cisterciáckého opatství. Samotná kaple se skládá ze dvou kaplí postavených na sobě, kdy ta spodní ukrývá děsivou přehlídku života a smrti; je to kontroverzní místo, které dodnes vzbuzuje pokoru a bázeň.
Místu vdechl nový život geniální architekt Jan Blažej Santini Aichel tím, že kostnici uspořádal ve svém typickém stylu barokní gotiky. Nejdůležitější událostí v její historii však byla práce jistého Františka Rinta, stavitele a řezbáře zaměstnaného rodem Schwarzenberků. Díky němu dnes můžete obdivovat netradiční výzdobu nižší kaple vytvořenou z lidských lebek a velkých kostí. Všechny kosti byly nejprve vydesinfikovány a vyběleny v chlorovaném vápně, a pak pečlivě poskládány do tvarů a obrazů, které nemají v Evropě obdoby.
Kdo si troufne jít do kostnice v noci?
Unikátním zážitkem je návštěva kostnice v Sedlci, kde můžete spatřit mohutný svícen, kříž, kalich, monstranci a dokonce erb Schwarzenberků sestavený z lidských kostí. Všimněte si také hlavy Turka, kterému vyklovává oči havran. Pokud jste skutečně odvážní, můžete se v letních měsících vydat do kostnice v noci, kdy je dojem z prostředí ještě zintenzivněn temnými stíny a hořícími světly na pozadí s tisícovkami lidských ostatků.
Kousek Svaté země v srdci Evropy
Legenda říká, že jeden z místních opatů, který cestoval do Jeruzaléma, se vrátil s hrstkou hlíny ze Svaté země, a tu pak rozptýlil na místním hřbitově. Tím se ze hřbitova stalo Posvátné pole, nejstarší ve střední Evropě, takže se z něj stalo vysoce žádané pohřebiště, kde mor a husitské války zanechaly kolem 40 000 mrtvých. Kostel však později shořel a byl ponechán svému osudu.
Těžba stříbra v Kutné hoře
Navštivte České muzeum stříbra v Kutné Hoře, kde spatříte expozici věnovanou nejen těžbě a zpracování stříbra, ale také jiným tématům. Expozice můžete navštívit ve třech budovách. V Hrádku, kde je tématem produkce stříbra, si také můžete prohlédnout jeho gotické místnosti.
V Kamenném domě, významné pozdně gotické budově, budete obeznámeni s životním stylem buržoazie v 17. – 19. století. Také se můžete prohlédnout rodný dům obrozence a dramatika J. K. Tyla. Při návštěvě podzemí Kutné Hory pak budete seznámeni s nejzajímavějšími speleologickými objevy v prostoru města.