Loutkářství a loutkářská muzea v ČR
České loutkařství má dlouhou tradici a dostalo se mu uznání zapsáním na seznam památek nehmotného dědictví UNESCO. V téměř každém obchodu se suvenýry v ČR můžete sehnat vyřezávané dřevěné loutky a maňásky, a také můžete navštívit loutková divadelní představení. V ČR funguje celkem devět profesionálních loutkových divadel, přibližně stovka nezávislých skupin a tři sta amatérských společností.
České loutkařství je významným kulturním a společenským jevem, který se rozšířil v polovině 19. století, loutkařství se však objevilo v různých regionech dnešní ČR už v polovině 18. století. Loutkáři cestující od města k městu hráli česky, čímž napomáhali rozvoji českého jazyka mezi obyčejnými lidmi. Postupně vznikla tradice loutkářských rodů, kde se toto řemeslo dědilo. Loutkáři si své loutky vyřezávali sami, často podle vzoru barokních soch. Loutkář ovládal všechny loutky a také mluvil za jednotlivé postavy. Tím vznikl jedinečný styl, ve kterém dochází k souhře strnulých pohybů marionety na drátcích a stylizovaného hlasu. Typickými postavami českých loutkářů jsou kašpárek, čert, král a princezna. Hry byly v minulosti založeny na lidových tradicích, ačkoli dnes se loutkové divadlo zaměřuje především na děti.
V současnosti existují dvě linie české loutkářské tradice: lidové/amatérské loutkařství a profesionální loutkařství, se kterým se můžete setkat v divadlech a na nezávislých scénách. Tradice loutek se v druhé polovině 20. století odrazila také v krátkých televizních pořadech pro děti (pohádkách, večerníčcích), kdy loutkové filmy patří mezi dětmi k nejoblíbenějším.
Seznamte se s loutkami v muzeu loutek nebo při loutkovém představení
Většina představení je pro děti a pouze v češtině. Loutkové divadlo naleznete v Praze a v Moravské Ostravě, kde je divadlo hrající pouze loutková představení.
Muzeum loutkařství v Chrudimi ve východních Čechách představuje historické i současné české a zahraniční loutky, ale také si můžete zkusit zahrát loutkovou scénku v hrací místnosti muzea. Expozice představuje loutky od profesionálních loutkářů, loutky pro představení, rodinná loutková divadla a dekorace od českých výtvarníků.
Zahraniční část expozice zahrnuje stínové loutky z Indonésie, loutky z Indie, Japonska, Číny a Myanmaru, a také vietnamské vodní loutky.
O světě loutkářství se můžete dozvědět více také v jihočeských Prachaticích. První část expozice je věnovaná historii českého loutkářství od nejstarších loutkářů přes rodinná a obecní loutková divadla až po profesionální scény. Kromě tradičních kašpárků a čertů můžete spatřit také marionety vyrobené podle návrhu českých umělců. Sbírka patří Národnímu muzeu v Praze.
Divadlo Radost a Muzeum loutek v Brně: http://www.divadlo-radost.cz.
Loutkářskou tradici v ČR podporuje také řada festivalů. Loutkářská Chrudim započala v roce 1951 a jedná se o nejstarší festival svého druhu v Evropě. K dalším festivalům patří Mezinárodní loutkářský festival v Praze a Spectaculo Interesse v Ostravě.