Lyžování na Pradědu
Tak jako Krkonoším vládne Krakonoš, pánem a dobrým duchem Jeseníků je Praděd. Pověst říká, že se jeho domov nachází uvnitř stejnojmenné hory, kde dnes můžete lyžovat v nejvýše položeném lyžařském centru v ČR.
Nejvýše položené sjezdovky v ČR
Na vrcholu Pradědu (1492 m), který je nejvyšší horou pohoří Hrubý Jeseník a Moravy vůbec, stojí televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Vedou sem ze všech stran značené stezky pro pěší i cyklisty a nachází se zde známé lyžařské centrum, které je v provozu v zimě. Vleky a sjezdovky naleznete na severní straně vrcholu Petrovy kameny (1438 m) nad chatou Ovčárna. Lyžařský areál začíná v nadm. výšce asi 1300 m, takže zajišťuje nejlepší možné podmínky pro lyžování. Sezóna tu často začíná už na konci října a sníh se obvykle udrží až do začátku května. Sjezdovky jsou vhodné pro lyžaře všech úrovní, od začátečníků až po pokročilé. Také můžete vyzkoušet sněhový park a večerní lyžování; dále je zde lyžařská škola, lyžování pro děti a půjčovna vybavení.
Lyžování v chráněných oblastech
Protože se však centrum nachází na území chráněné krajinné oblasti Jeseníky, všechno fungování včetně lyžařských vleků podléhá zákonům o ochraně životního prostředí, kdy klíčová je výška sněhové pokrývky. Proto byste měli využít co nejvíce nejen samotné sjezdovky, ale také méně obvyklé výhledy, jaké nabízí Petrovy kameny a okolní louky, které jsou přístupné pouze v zimě. Velké parkovací plochy, odkud Vás autobusy odvezou do skiareálu Praděd, se nacházejí na rozcestí Hvězda a v nedalekém lázeňském městečku Karlova Studánka, které byste rovněž neměli vynechat.
Letní výstup na Praděd
Kromě značených cyklistických a pěších stezek vedoucích na Praděd je další zdejší atrakcí rozhledna připomínající vesmírnou loď při startu. Výtahem se návštěvníci dostanou na kruhovou vyhlídkovou terasu ve výšce 73 m, odkud za ideálních podmínek mohou spatřit velkou část střední Evropy, od Krkonoš až po Vysoké Tatry a Malou i Velkou Fatru na Slovensku. Také je možné zahlédnout Beskydy včetně Radhoště a Lysé hory, vodní nádrž s elektrárnou Dlouhé Stráně, Bruntál a Rejvíz.
Jesenická magistrála - trasa pro lyžování cross country
Když si představíte ideální místo pro lyžování cross-country, obraz, který si vybavíte, bude nejspíš odpovídat Jesenické magistrále. Naleznete zde vše, co od něj očekáváte: široké pláně zalité chvějivým světlem, hluboké jedlové lesy, úžasné výhledy z horských vrcholků, střídající se stoupání a klesání, to vše na místě, které se každoročně může chlubit nejlepšími sněhovými podmínkami v ČR.
Na Jesenické magistrále budete klouzat po téměř 60 km stezek skrz pohoří Jeseníky na severovýchodě ČR. Nejlepším přístupovým bodem je Ramzovské sedlo, odkud budete stoupat téměř 600 vertikálních metrů na vrchol Šerák; pokud se na takovou námahu necítíte, můžete použít lanovku z Ramzové. Trasa pokračuje na holý vrcholek Keprník, odkud budete mít úžasný výhled hned na tři největší pohoří v ČR: Jeseníky, Krkonoše a Beskydy.
Až se dostatečně pokocháte krásnou scenérií, vydejte se na strmý sestup k rozcestí Trojmezí. A aby Vaše cesta nebyla příliš monotónní, další stoupání vede k pramenu Vřesová studánka, odkud pak sestoupíte zpět do Červenohorského sedla.
Česneková polévka a slety čarodějnic
Z Červenohorského sedla se vydejte po hřebenové trase přes vrcholy Velký Klínovec a Výrovka až k oblíbené horské chatě ve švýcarském stylu zvané Švýcárna, kde se můžete zahřát teplou česnekovou polévkou se sýrem - ostatně v tuto chvíli budete mít před sebou ještě více jak 20 km. Odtud pak vystoupejte na vrchol Pradědu (1492 m), nejvyšší hory na Moravě. Když k jeho výšce připočtete výšku vysílače na vrcholu, bude se jednat o nejvyšší bod v celé ČR. Odtud se vydejte k vrcholu Petrovy kameny, který je podle pověstí místem, kde se slétají čarodějnice. Pokud Vás nějaká čarodějnice nezažene na ústup, pokračujte na nejvíce vystavenou část hřebene. Trasa přes holé pláně je pro lepší orientaci vyznačena tyčemi, přesto dávejte pozor, abyste se neodchýlili od vyznačené stezky, protože hned za ní se nacházejí nebezpečné lavinové svahy. S tím spojená trocha adrenalinu však stojí za to, když si uvědomíte, že hřebenovka vedoucí přes Vysokou holi, Kamzičník, Máj a Jelení hřbet nabízí snad nejkrásnější výhledy na celé Moravě.
Do Šumperka na lyžích nebo autobusem
Nezapomeňte si udělat pár snímků, než budete pokračovat v cestě. Od Jelení studánky vede stezka přes horu Břidličná a dále přes vrcholy Pecný a Pec. Pak je zde poměrně náročný sestup přes Ztracené skály k sedlu Skřítek, kde se můžete ohřát v chatě Skřítek, která je pojmenovaná po místním maskotovi. Odtud pak můžete autobusem cestovat do Šumperka. Pokud byste chtěli pokračovat na lyžích, vydejte se podél svahu Černé kameny do obce Nový Malín, která je vzdálena pouze 4 km od Šumperka.
Hromada vzpomínek s minimálním vyčerpáním
Pokud by Vám Jesenická magistrála připadala příliš náročná, nemějte obavy. Nachází se zde spousta dalších udržovaných stezek pro cross-country, které jsou ideální pro ty, kteří zrovna nespadají do kategorie šampionů. Jedna z nejsnadnějších je 8 km dlouhá stezka vedoucí z Červenohorského sedla na Červenou horu. Přestože není náročná, může toho nabídnout hodně – stačí vystoupit na vrchol hory a kochat se úžasným výhledem. Spatříte odtud celé Jeseníky, Praděd, Králický Sněžník, a také jednu z nejoriginálnějších technických památek ČR, přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně. Nejjednodušší způsob, jak se dostat na Praděd, je po mírně obtížné trase dlouhé 12 km vedoucí z Ovčárny do Koutů nad Desnou.