Některé kláštery v ČR
Břevnovský klášter
Nejstarší mužský klášter v ČR založil v roce 993 kníže Boleslav II. Pobožný spolu s druhým biskupem pražským Adalbertem. Pod kostelem sv. Markéty se dochovaly zbytky krypty z původní románské budovy kostela. Gotické úpravy kláštera a místního kostela zmizely pod barokní rekonstrukcí od Kryštofa a Kiliána I. Dientzenhofera z počátku 18. století.
V nedávných letech byl celý komplex včetně zrekonstruován přilehlých zahrad a sadů. Můžete zde ochutnat pivo z Břevnovského klášterního pivovaru Benedict, jehož historie sahá až do 13. století. Pivovar se nachází v barokní budově někdejších stájí.
Broumovský klášter
Broumovský klášter prošel obdobím své největší slávy během husitských válek, kdy byl dvakrát obléhán. Na rozdíl od kláštera v Břevnově, který shořel až k základům, se Broumovskému klášteru podařilo se ubránit a kolem roku 1420 značně vzrostlo jeho renomé.
Při prohlídce impozantního barokního kláštera v Broumově na Vás čeká řada překvapení. Jedním z nich je sklep s několika desítkami mumií z krypty kostela sv. Prokopa ve Vamberku. Nejznámější z nich patří Magdaleně Grambové, která přinesla do východních Čech ze své rodné Belgie tradici výroby paličkované krajky.
Klášter Vyšší Brod
Když pojedete krásnou krajinou v okolí vodní nádrže Lipno, nenechte si ujít návštěvu kláštera Vyšší Brod, od poloviny 13. století duchovního centra jižních Čech.
První mniši sem přišli z cisterciáckého kláštera v rakouském Wilheringu nedaleko Lince a malá komunita jich zde žije i dnes. Pro zdejší klášter byl zakoupen známý gotický obraz Madona vyšebrodská a také série panelů od neznámého umělce, který pracoval na dvoře Karla IV.. Dále v klášterním kostele spatříte geniální systém barokních oltářů, který vytvořili dva zdejší mniši takovým způsobem, že bylo možné oltářní obraz měnit podle ročních období. Další významnou památkou je bohatě zdobená knihovna pocházející z barokního období.
Klášter Teplá
Ponořte se do duchovní atmosféry Kláštera Teplá, který se nachází nedaleko Mariánských Lázní. Klášter založil na konci 12. století blahoslavený Hroznata, aby odčinil skutečnost, že se nezúčastnil jedné z křížových výprav. Přivedl na místo řád premonstrátů, který se sem po mnoha letech vrátil v roce 1990 a postupně zchátralý komplex opravil. Jeho součástí je románsko-gotický kostel, který v barokním období upravil architekt K. I. Dientzenhofer. Během prohlídky spatříte cenné expozice ze sbírek klášterního muzea a knihovnu, která obsahuje vzácná první vydání.
Někdejší benediktinský klášter v Sázavě
Původně klášter se slovanskou liturgií pocházející z roku 1032 byl benediktinským klášterem až do počátku 12. století. Byl vypálen husity, obnoven v 16. století a v 17. století přestavěn v barokním stylu.
Sázavský klášter byl zrušen císařem Josefem II. a v 19. století přestavěn do podoby pseudo-renesančního zámku. Dnes zde spatříte monumentální torzo kostela sv. Prokopa, opatskou kapli a gotickou kryptu, dále expozice o staroslovanské vzdělanosti a kapitulní síň s gotickými nástěnnými malbami. Proslulá je rovněž zdejší Sázavská Madona.