Osm méně známých atrakcí Prahy
Kavárny v patře
Praha je známá svými proslulými kavárnami, ale zvedněte také někdy oči nahoru: nejrafinovanější a nejpůsobivější kavárny v centru se nacházejí v I. patře a davy turistů je naštěstí většinou nepostřehnou. Mívají úžasný dobový interiér, vždy perfektní kávu a prestižní elegantní klientelu, která vypadá, jakoby právě diskutovala o literatuře nebo o novém kusu keramiky do své sbírky. Nad Muzeem českého kubismu se nachází Grand Café Orient navržená s takovým smyslem pro detail, že i zákusky jsou zdobeny oplatkami v různých úhlech. Secesní kavárna Café Louvre, nacházející se nad svojí nijak pozoruhodnou moderní konkurentkou, byla oblíbeným podnikem Kafky a Einsteina a podává proslulou horkou čokoládu, ve které (téměř) stojí lžička.
Náměstí tak, jak je neznáte
Vynechat při své návštěvě Staré Město a Pražský hrad by byla opravdu ostuda, ale historie Prahy je dlouhá a zdejší gotická a habsburská náměstí z ní vyprávějí pouze pár kapitol. Jen málo měst vzkvétalo po roce 1910 tak jako Praha, kdy byla kolem původního města zakládána celá nová předměstí tvořená nádhernými secesními vilami, přičemž svědectví o době rozkvětu se naštěstí dochovala dodnes. Lyčkovo náměstí nacházející se v jinak ponurém Karlíně nabízí nejlepší celkový přehled tohoto období. Ještě kompletnější a zajímavější posouzení rozvoje Prahy na počátku a v první polovině 20. století budete mít na Náměstí Jiřího z Poděbrad, které se nachází ve stínu asymetrického Žižkovského vysílače z komunistického období.
Současné umění
Asi desítka obrovských miminek šplhá po Žižkovském vysílači, který je nejnápadnější stavbou Prahy. Figurína Sigmunda Freuda v životní velikosti visí za ruku z tyče trčící ze střechy vysoko nad Starým městem. V zahradě za západní stranou galerie zase stojí obří roztažené nohy: návštěvníci mohou vyšplhat po žebříku, strčit hlavu dovnitř a spatřit tam video s českými politiky, jak se navzájem krmí pomejemi - k tomu hraje píseň „We Are the Champions“ z reproduktoru nahoře připevněného k tlustému střevu...
Hospody a pivovary
V Praze se vypije více piva na hlavu než kdekoli jinde, ale můžete zde najít také podniky, kde má kvalita přednost před kvantitou. Většina velkých českých pivovarů je dnes ve vlastnictví nadnárodních společností a jejich masová produkce toho má jen málo společného s tmavým ležákem a pšeničným pivem, jaké se v zemi konzumují od roku 1842, kdy bavorský sládek slíbil plzeňským měšťanům, že jim vytvoří „jemný a stejnoměrný ležák“. Staré způsoby výroby byly potlačeny v komunistickém období, ale od 90. let bylo v Praze otevřeno pár malých pivovarů kombinovaných s hospodou, které znovu seznamují místní s mnoha podobami nápoje, který může mít oříškovou příchuť, jindy sladkou, a někdy být nečekaně silný.
Ne křišťál, ale keramika
ČR je zemí s dlouhou tradicí výroby keramiky: nejstarší nálezy prý pocházejí z doby 25 000 př.n.l., takže své konkurenty jinde ve světě předcházejí o více jak 10 000 let! Suvenýr, který je kombinací této tradice a záliby ve všem novém a šokujícím, si můžete pořídit v Qubus design studio, což je současná keramická galerie v zadní části Staroměského náměstí. Spatříte zde kávové lžičky ve tvaru spermií, barokní pozlacené hodiny s digitálním displayem z roku 1970, porcelánové gumáky pomalované modrým vzorem, šálek na čaj o velikosti hrnce; vše na policích je buď nezvyklé, zlomyslné nebo obojí, ale vždy krásně zpracované.
A co víno?
Většině lidí z domova i zahraničí není příliš známá skutečnost, že pivo je v Praze značně přeceňováno a propagováno na úkor vína. Praha zažívala dlouhá teplá léta a obklopují ji svahy obrácené na jih, takže se zde pěstuje vinná réva už více jak jedno tisíciletí. A přestože české víno není v zahraničí příliš známé, nejlepší místo, kde se s ním můžete seznámit, je Viniční altán; je to jednopatrový dřevěný vzdušný altán stojící na pozemcích velkolepé vily z 19. století. Terasa nabízí pozoruhodný výhled na město přes vinice vysázené na strmém svahu, takže hrozny téměř padají na Váš stůl a Vy můžete ochutnat jak původní plody, tak výsledný produkt. Je to naprosto jiný svět než pivnice v centru města.
Slavné české knedlíky
Tradiční česká kuchyně kladoucí důraz na sytá kalorická jídla hodící se k pivu je pro kreativně smýšlejícího šéfkuchaře poněkud nezáživná, toho však využívá jen pár luxusnějších restaurací. Takovou výjimkou je restaurace La Dégustation Bohême Bourgeoise, jejíž menu se 14 chody vzdává poctu klasické kuchyni, avšak v odvážném pojetí. „Všechny naše recepty pocházejí z knihy z 19. století, kterou náš manager před lety našel ve vetešnictví,“ říká šéfkuchař a spolumajitel Oldřich Sahajdák. „Je to jakýsi manuál pro novomanželky, jak vést domácnost.“ Tato nezvyklá inspirace s vybledlými stránkami dnes visí na čestném místě v kanceláři managera Filipa Trčky.
Parky a městská zeleň
Přestože je to jen kousek cesty tramvají od centra, Divokou Šárku tvoří mnohem drsnější prostředí než obvyklé městské parky. Přírodní rezervace Divoká Šárka na konci léta hostí divadlo pod širým nebem, ale kromě toho sem míří místní i návštěvníci hledající lehčí možnosti rekreace, jako je pěší turistika v kopcích a potápění se v nádrži Džbán. Nenechte se však oklamat mírně působícím bazénem za strží, který je napájen potokem, takže v kterémkoli počasí velmi chladný. Místní lidé Vám však řeknou, že nejrušnější zde bývá v zimě, kdy si otužilci nejprve musí loktem prorážet led…