Slavonice a jejich podzemí, hrad Landštejn
Výzdoba renesančních městských domů v srdci jednoho z nejfotogeničtějších českých měst se podobá krajce vytesané do kamene. Poznejte jedinečné kouzlo Slavonic, města ležícího nedaleko hranic s Rakouskem a obklopeného drsnou a krásnou krajinou oblasti nazývané Česká Kanada.
Město Slavonice vděčí ze svoji krásu a rozmach zřízení poštovní stanice mezi Prahou a Vídní v 16. století. Tohle privilegium poskytlo měšťanům dostatečné prostředky, aby mohly ukazovat své bohatství na svých domech. Když poštovní trasa ztratila svůj význam a město bylo zničeno švédskými vojsky, morem a třicetiletou válkou, jakoby se zde zastavil čas. Proto se tu dnes můžete procházet kolem krásně zdobených fasád domů, které vypadají tak, jak je renesanční řemeslníci zanechali.
Domy jako z cukru
Horní náměstí je místem, kde spatříte skutečnou renesanční romantiku. Zastavte se u domu č. 518 a prohlédněte si fasádu, arkýře a další architektonické prvky, které jsou zdobeny scénami ze Starého zákona, jako je Stvoření Adama, Vyhnání ze zahrady Eden nebo Kain a Abel. Vedlejší dům č. 517 působí jako obrovský dort a je neméně lákavý. Jeho bohatě zdobená fasáda podněcuje představivost, kdy zde najdete nebeské bytosti, portréty králů a výjevy z Apokalypsy (Zjevení Janova). Na trojúhelníkovém náměstí Míru naleznete další měšťanské domy, ale také můžete obdivovat mariánský sloup a vyzkoušet svoji kondici při výstupu na věž kostela Nanebevzetí Panny Marie; výhled z vrcholu jistě stojí za vynaloženou námahu.
Kultura v podzemí
Slavonice mají své atrakce i jinde než jen na povrchu. Nachází se zde jedinečné podzemní chodby, takže si vypůjčte gumové holínky a pláštěnku a vydejte se do tajemného labyrintu chodeb, z nichž nejstarší byla vytvořena před 700 lety. Během své prohlídky si můžete představit, jak zde lidé v předchozích staletích uskladňovali potraviny, víno a pivo, anebo pracovali v maličkých dílnách v případě řemesel, která vyžadovala stabilní teplotu prostředí.
Složitý systém středověkých podzemních chodeb, které dodnes nebyly kompletně zmapovány, se táhne pod většinou domů v centru města. Původně byl vytvořen, aby odváděl vodu ze sklepů měšťanských domů, přitom však důmyslný systém plnil také další funkce: byl zdrojem pitné vody a v časech ohrožení také útočištěm. Dnes se můžete projít chodbami, kreré byly vysekány ručně jen pomocí kladiva a dláta, bez použití střelného prachu.
Kromě toho jsou však Slavonice také živým městem, což dokládá každoroční Slavonické kulturní léto. Během něj se zde koná řada koncertů a divadelních představení, a také se můžete dozvědět o zapomenutých řemeslech a příběhy místních lidí.
Kam dál?
Pokud Váš renesanční Slavonice opravdu zaujaly, pak se můžete vydat do dalších kouzelných měst v okolí. V zámku v Jindřichově Hradci se dozvíte tragický příběh Bílé paní, jednoho z nejznámějších strašidel v českých zemích, zatímco v romantické Telči (UNESCO) spatříte možná nejkrásnější náměstí v zemi.
Hrad Landštejn
Pozemní trasa přinesla pánům hradu velké bohatství, byla však také zdrojem stálých konfliktů s neméně mocnými sousedy, pány z Hradce. Konflikt vedl ke skutečné válce a nakonec k osobnímu souboji nesmiřitelných protivníků, ve kterém byl Vilém z Landštejna smrtelně zraněn. Trasa byla později odkloněna jiným směrem a hrad ztratil svůj význam.
Mohutný královský hrad stojí uprostřed přírody na nejjižnějším okraji Čech nazývaném pro své drsné klima Česká Kanada a patří mezi nejvýznamnější románské historické památky ve střední Evropě. Hrad Landštejn byl postaven v 13. století na ochranu významné obchodní trasy a hranice mezi českými zeměmi a Rakouskem. Přestože se z něj dochovala pouze monumentální zřícenina, stále vzbuzuje respekt už jen svojí strohou architekturou, která odpovídala jeho obranné funkci.
Díky rozsáhlému archeologickému průzkumu a expozicím je možné si udělat obrázek okázalého života obyvatel hradu ve 13. a 14. století. Patřili k tehdejší společenské elitě a vedli nákladný životní styl s luxusními předměty, artefakty a zařízením té doby.