Třebíč - židovská čtvrť a hřbitov
Dvě synagogy, starý hřbitov a úzké uličky s jejich originální atmosférou – to je třebíčské ghetto. Zdejší židovská čtvrť je jednou z nejzachovalejších a největších v Evropě. Díky svému kulturnímu a historickému významu byly domy v někdejším ghettu spolu s židovským hřbitovem a bazilikou sv. Prokopa zařazeny na seznam památek UNESCO; jedná se přitom o první takto poctěnou židovskou památku mimo stát Izrael.
Generace Židů a křesťanů žily v Třebíči vedle sebe po staletí a vytvořily zdejší jedinečné ghetto. To začalo vznikat už ve 12. století a do dnešního dne se zde zachovalo neuvěřitelných 123 domů postavených v různých stylech.
Židovská čtvrť
Židé v Třebíči (i jinde) nesměli bydlet v křesťanských částech města. Začali se tedy usazovat na levém břehu řeky Jihlavy, kde vznikla židovská čtvrť Zámostí. Židé byli po dlouhou dobu odděleni od svých křesťanských sousedů, během II. světové války byli odvlečeni do koncentračních táborů a po válce židovská komunita v Třebíči zcela zanikla.
Dnes můžete najít v židovské čtvrti více jak stovku zachovalých budov, z toho dvě synagogy, židovskou radnici, dům rabína, ale také chudobinec, školu a špitál. Pro tuto čtvrť jsou typické úzké uličky, veřejné průchody, verandy, a také jeden z největších židovských hřbitovů v Evropě.
Tajemnou atmosféru místa dokreslují dva tisíce překrývajících se náhrobních kamenů porostlých mechem. V Zadní synagoze si můžete prohlédnout obrazy na stěnách a expozici o historii židovské čtvrti. V židovském „centru bydlení“ pak uvidíte, jak žila židovská rodina, a také se dozvíte o pokrmech košer.
Také centrum města má co nabídnout
Centrum města se nachází přes řeku od Zámostí a tvoří ho Karlovo náměstí s renesančním Malovaným domem zdobeným sgrafity, který dnes slouží jako turistické centrum. Na pozemcích třebíčského zámku naleznete románskou baziliku sv. Prokopa s krásnou sloupovou vstupní halou s polokruhovým portálem známým jako Porta paradisi („Brána ráje“).
Kam se vydat v okolí?
Nedaleko odtud leží jedno z nejkrásnějších českých měst a další památka chráněná UNESCO, Telč s malebným náměstím obklopeným renesančními domy a se zámkem.
Židovský hřbitov v Třebíči
Židovský hřbitov v Třebíči je velmi cennou historickou památkou představující řadu historických stylů. Jeho původ sahá do 17. století, kdy byl zřízen na místě staršího zavřeného hřbitova. Je ideálním místem pro meditaci a nabízí působivou scenérii.
Jedná se o židovský hřbitov patřící k nejzachovalejším a největším v ČR a bylo zde pohřbeno asi 11 000 lidí. Najdete tu náhrobní kameny v renesančním, barokním i klasicistickém stylu, nejstarší z nich pochází z roku 1631. Za svůj velmi dobrý stav hřbitov vděčí místnímu obyvateli panu Pavlíkovi a jeho přátelům a žákům, kteří z vlastní iniciativy o hřbitov pečovali v letech 1981-1998. Židovský hřbitov v Třebíči, s jeho zachovalostí a tajemností těsně naskládaných náhrobních kamenů pokrytých břečťanem, je místem jako stvořeným pro rozjímání.
Bazilika sv. Prokopa v Třebíči
Stavba, která je jedinečnou kombinací gotické a románské architektury, se rovněž dostala na seznam památek UNESCO. Můžete obdivovat její nádherný polokruhový románský portál a hlavní loď, vedle kterého se nachází Opatská kaple s původními gotickými malbami, což jsou druhé nejstarší fresky na Moravě - kaple je kompletně pokrytá malbami a výzdobou. Nejlépe zachovalou částí kostela je krypta, kde byli pohřbeni mniši a zakladatelé kláštera. Baziliku můžete navštívit po celý rok, při prohlídce s průvodcem i samostatně. V červenci a srpnu je přístupná každý den a po zbytek roku má v určité dny zavřeno.