Vydejte se do Plzně
Západočeská Plzeň byla vždy proslulá svým pivem. Když dnes nějaké pivo kdokoli na světě nese označení „pilsner“ nebo „pils“, je to pocta městu, kde se v polovině 19. století zrodila moderní verze tohoto světlého piva (lager). Navíc byla Plzeň (spolu s městem Mons v Belgii) Evropskou metropolí kultury pro rok 2015.
Město je vzdáleno pouze 90 minut jízdy (autobusem či vlakem) na jihozápad od Prahy, takže lze dobře odtud podniknout jednodenní výlet. Pokud však plánujete prohlídku pivovaru Plzeňský prazdroj (i s následnými pár džbánky), bude lepší se zde zdržet přes noc.
Prohlídky pivovaru a středověkých podzemních chodeb
Pivovar, který je v provozu už od roku 1842, představuje hlavní atrakci města. Prohlédnout si ho můžete při komentované prohlídce, které probíhají několikrát denně (a v několika jazycích). Prohlídkový okruh zabere asi hodinu a začíná poněkud suchým výkladem o moderních technologiích stáčení. Vše ale začne být mnohem zajímavější, když sejdete do starých sklepů, kde dostanete sklenici nepasterizovaného nektaru přímo ze sudu.
Město však samozřejmě může nabídnout víc než jen pivo a jeho atrakce sahají dále, v tomto případu můžeme klidně říct, že hlouběji. Kromě pivovaru je další významnou atrakcí města návštěva podzemí, rozsáhlé sítě chodeb ze 14. století vytvořených proto, aby se lidé měli kde ukrýt v dobách válek, a také pro uskladnění potravin – a samozřejmě i piva. Ze zhruba 11 km tunelů, které byly odkryty, je veřejnosti přístupných 500 m. Vezměte si bundu, protože je zde chladno (asi 10 °C).
Vstup do podzemí Plzně se nachází ve stejné budově jako městské Pivovarské muzeum, ale pokud plánujte prohlídku pivovaru a nemáte času nazbyt, můžete muzeum klidně vynechat. Pokud však budete mít času dost, stojí za to se podívat, jak se v průběhu staletí vyvíjely techniky vaření piva a proč je plzeňské pivo tak dobré a vyhlášené (napovíme: je to vodou).
Obě atrakce se nacházejí kousek cesty pěšky od rušného hlavního náměstí, které patří k největším veřejným prostorům v ČR. Ve středověku byla města posuzována podle velikosti svých náměstí a plzeňské náměstí Republiky s 25 000 m² rozhodně není žádný trpaslík. Zde také naleznete historickou radnici a turistické informační centrum.
Náměstí dominuje gotická katedrála sv. Bartoloměje z 13. století a její úžasná věž, která je třetí nejvyšší stavbou v zemi. Až v sobě zrovna nebudete mít žádné pivo, vystoupejte na její vrchol a rozhlédněte se po okolní krajině.
Kousek cesty od centrálního náměstí se nachází další důkaz o prosperitě města v minulosti. Je to Velká synagoga, která je jednou z největších synagog na světě (pouze v Jeruzalémě a Budapešti mají větší). Je svědectvím o velikosti a vitalitě zdejší židovské komunity, která zanikla v době nacistické okupace za II. světové války. Budova dnes slouží ke koncertům a výstavám umění.
Atrakce pro dospělé i pro děti
Plzeň byla vždy obrácená směrem k západu a příznivě nakloněná Američanům. Jako jedna z mála měst v ČR byla v době II. světové války osvobozena nikoli sovětskou Rudou armádou, ale americkou armádou v čele s generálem Georgem S. Pattonem.
Pomník generála Pattona, to je malé a velmi osobní muzeum věnované tomuto muži nacházející se severně od centra města, které vypráví emocionální příběh o osvobození města 6. května 1945 prostřednictvím fotografií a videí. Obzvlášť působivé jsou ručně psané vzpomínky někdejších amerických vojáků, kteří se do Plzně po letech vrátili, aby se zúčastnili každoročních Slavností svobody, které se konají vždy první týden v květnu.
Plzeň však nejspíš příliš nenadchne děti, které asi nebude příliš zajímat prohlídka pivovaru ani výklad o historii II. světové války. Najde se zde však i pár atrakcí zaměřených na mladší návštěvníky.
České země mají dlouhou tradici loutkařství a Muzeum loutek nacházející se na hlavním náměstí určitě nadchne menší děti. Spatříte zde pouze tradiční české loutky, tj. nic jako postavičky z Disneyho, zato spousty vodníků, čarodějnic a princezen. Dokonce zde občas probíhají improvizovaná loutková představení pro každého.
Starší děti zase ocení interaktivní centrum Techmania Science Center, které bylo otevřeno v roce 2014 a nachází se západně od centra města nedaleko Plzeňských strojíren Škoda. Jeho záměrem bylo spojit hru a učení se a mladí návštěvníci si zde mohou vyzkoušet, např. co umí infračervená kamera, magnety, miniaturní aerodynamické tunely a desítky dalších technicky zaměřených exponátů. Dále je zde 3D planetárium a pár historických tramvají a vlaků v reálné velikosti, které můžete obdivovat.
Když budete v Plzni
Co se týče jídla a pití, udělejte to jako místní a vydejte se do hospody. Tradičně oblíbená je restaurace Na Parkánu, která je ve vlastnictví Plzeňského prazdroje a nachází se hned vedle Pivovarského muzea. Působí sice jako orientovaná především na turisty, ale zdejší vepřová pečeně a knedlíky jsou špičkové – stejně tak jako pivo, samozřejmě. Nedaleká restaurace U Mansfelda je další dobrý podnik, jen o něco odvážnější. Pokud budete chtít ochutnat vepřové v trochu jiné podobě, můžete si zde dát guláš z divočáka.
Aberdeen Angus Steakhouse je vynikající ne-česká restaurace. Jak už její jméno naznačuje, tím hlavním jsou zde steaky a další pokrmy americké kuchyně (podle vyjádření zahraničních turistů jsou možná lepší než u nich doma!).
Hotel Roudná je vzdálen od centra 10 minut pěšky, je dobře vedený, kvalitní a má velké pokoje.
Penzion v centru U Salzmannů se nachází nad historickou hospodou a nabízí „apartmány“ se starožitnými postelemi a malým obývacím pokojem.