Zámky Lány, Sokolov a Bečov nad Teplou, hrad Velhartice
Zámek Lány
Původně lovecký zámeček postavený pro Rudolfa II. v roce 1592 na místě středověké pevnosti nechali v roce 1730 přestavět Valdštejnové. V letech 1747-52 k obytné části přibyla samostatně stojící kaple a v 19. století za Fürstenbergů byl zámek zvětšen. V roce 1929 už ve vlastnictví státu (od roku 1918) zámek přestavěl architekt Josip Plečnik jako letní rezidenci prezidenta T.G. Masaryka.
Zámecký park založený roku 1770 byl upraven podle návrhu J. Plečnika a zámecká kaple vyzdobena sochami J. Jelínka a dřevořezbami J. F. Platzera jsou přístupné veřejnosti.
Zámek Sokolov
Na místě vodní pevnosti z 13. století a pozdně gotického hradu rodu Šliků postavil Nostitzové renesanční zámek, později přestavěný v klasicistním stylu.
Expozice: historie, umění a příroda Sokolovska, historie hornictví v oblasti Slavkovského lesa, západních Krušných hor a v Sokolovské pánvi.
Zámek Bečov nad Teplou s relikviářem sv. Maura
Příběh působí jako z detektivního románu. V roce 1985 pátrala kriminální policie po nějakém cenném předmětu, který se měl nacházet někde v zemi a o který se zajímal neznámý cizinec. Měla přitom jen pár stop a případ se zdál neřešitelný. Nakonec se však našel poklad ukrytý pod podlahou v zámecké kapli v Bečově nad Teplou: krásně zdobený zlacený relikviář pocházející z 13. století, který byl určen pro uložení ostatků sv. Maura. Relikviář je jedním z nejkrásnějších příkladů středověké zlatnické práce a druhý nejcennější artefakt v ČR po korunovačních klenotech. Dnes relikviář a podrobnosti jeho příběhu najdete na zámku Bečov.
Hrad Velhratice
Jedním z prvních majitelů a stavitelů hradu byl Bušek z Velhartic, oblíbený a věrný komoří Karla IV. Silné pouto přátelství mezi ním a králem se stalo inspirací pro mnoho básníků, spisovatelů a filmařů. Romantickou atmosféru starého hradu s nezvyklým obranným systémem ještě zvýrazňují zalesněné svahy kopců jednoho z nejkrásnějších šumavských údolí.