Zámky Sychrov, Ratibořice, Náměšť a Hrádek
Zámek Sychrov – novogotika
Novogotický zámek Sychrov můžete navštívit po celý rok. Rozsáhlá expozice Vás vtáhne do životního stylu šlechty ve druhé polovině 19. století, kdy zámek vzkvétal díky knížecímu rodu Rohanů, který pocházel z francouzské Bretaně. Na Sychrově můžete spatřit mnoho vzácných sbírek včetně francouzských portrétů nebo leptaného a malovaného českého skla z 18. a 19. století. V zámeckém anglickém parku můžete obdivovat dravé ptáky, orly, sokoly, káňata a sovy, jejichž schopnosti Vám předvede zkušený sokolník. V areálu se rovněž nachází „vyhlídka korunního prince Rudolfa“ a romantická uměle postavená zřícenina známá jako Artušův hrad.
Empírový zámek Ratibořice v Babiččině údolí
Sál tří císařů nám připomíná skutečnost, že v roce 1813 propůjčila vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská své elegantní sídlo k tajným jednáním mezi Rakouskem, Ruskem a Pruskem o koalici proti Napoleonovi, která přispěla k jeho pádu a novému uspořádání Evropy.
Nezávislá, inteligentní a atraktivní vévodkyně okouzlovala nejvyšší společenské kruhy v Evropě svým šarmem po mnoho let: obdivovali ji přední muži počátku 19. století, od ruského cara až po rakouského kancléře Metternicha. Znala celou Evropu a byla ve svém živlu, když se pohybovala na vídeňském královském dvoře, za svůj domov však považovala letní sídlo v Ratibořicích nacházející se uprostřed krásné krajiny blízko České Skalice.
Zámek Náměšť nad Oslavou
V 16. století hrál rod Žerotínů významnou roli při přestavbě nepohodlného hradu v rozsáhlý renesanční zámek. Setkávala se zde elita mezi moravskou šlechtou, aby se bavila a spřádala své politické a rodinné plány. V té době byla Morava zemí blahobytu, náboženské svobody a tolerance, čímž v Evropě vynikala. Navíc zde měla Jednota bratrská svou tiskárnu, kterou v roce 1578 přestěhovala do nedalekých Kralic, kde vznikla velmi významná Bible kralická.
Zámek se proslavil na konci 18. století jako významné centrum hudebního života ve střední Evropě. K celé řadě hráčů v zámeckém orchestru patřili učitelé i lidoví muzikanti z okolí, především však sloužící rodu Haugwitzů: kdo neuměl dobře hrát na hudební nástroj, byl propuštěn. Repertoár i umělecká kvalita byly vynikající a koncerty se zde konaly i třikrát týdně. Na zámku pobývali jako hosté slavní skladatelé i umělci; hudební tradice zde pokračuje dodnes.
Hrádek u Nechanic
Zařízení a vybavení zámku má evokovat příběhy legendy o rytířích. Hrabě Harrach sem přivezl spoustu starožitností ze zahraničí, především z Itálie a Rakouska: byly to celé portály, stropy a kompletní vybavení pokojů. Jeho pohádkový sen se však brzy vytratil, když byl v roce 1866 během Prusko-rakouské války v zámku zřízen vojenský lazaret. Po II. světové válce pak Harrachové o hrad přišli kvůli konfiskaci.
Přestože se zámek ukrývá v lesoparku a působí jako staré anglické sídlo, byl založen teprve v polovině 19. století a patří mezi nejmladší zámky v ČR. Prostřednictvím této stavby si hrabě František Arnošt Harrach splnil svůj romantický sen o oživení dávné slávy svého šlechtického rodu a jeho rytířské minulosti. Inspiraci přitom čerpal na svých cestách po Anglii.