Zlín – město s geometricky čistou architekturou
Město Zlín, které se nachází na střední Moravě, je dnes neoddělitelně spojeno se jménem Tomáše Bati, jehož obuvní firma dnes zásobuje botami celý svět. Rychlý vzestup firmy položil základy pro pozoruhodný rozvoj města a vtiskl mu jeho jedinečný charakter. Poznejte pozoruhodnou atmosféru města s dobře zachovalou funkcionalistickou architekturou. Zlínu dominuje tzv. Baťův mrakodrap, který byl v době svého postavení druhou nejvyšší stavbou Evropy.
Rozvoj města dostal nový impuls během průmyslové revoluce a později především díky podnikateli Tomáši Baťovi. Baťa se narodil do rodiny chudého ševce. V roce 1894 založil vlastní obuvnickou firmu a začal vyrábět boty pod svým jménem. Místo drahé kůže začal používat plátno, takže skoro každý si mohl dovolit boty „baťovky“ a prodej se zvyšoval. Po návratu z USA v roce 1900 postavil ve Zlíně první moderní továrnu a nechal zde instalovat špičkové obuvnické stroje. Během let a díky své svědomité práci se mu podařilo vybudovat obuvnické impérium, které expandovalo až do Indie a Brazílie. Kolem Baťových továren po celém světě vyrostlo asi 30 nových měst.
Zlatý věk Zlína
Spolu s rozmachem obuvnické továrny zaznamenalo výrazný růst celé město. Tomáš Baťa pozval do Zlína renomované architekty té doby, jako byl Le Corbusier, Jan Kotěra a František Gahura, a společně vtiskli městu funkcionalistický charakter.
Ve 20. a 30. letech 20. století se objevily typické kolonie „Baťových“ domů spolu s dalšími budovami v duchu moderního funkcionalismu. Nejnápadnější budovou je Baťův mrakodrap o výšce 77,5 m, kam Jan Baťa, bratr Tomáše Bati, umístil vedení firmy a proslulou kancelář ve výtahu, kde sám pracoval.
Atrakce pro děti
Město je také známé příznivcům dětských filmů, kteří se zde každoročně setkávají na Mezinárodním filmovém festivale pro děti a mládež, což je největší festival dětského filmu na světě. Kromě toho mohou děti navštívit nedaleké Zoo Lešná.