Gruzínská kuchyně : Co se jí v Gruzii?

Foods1 gruzie.jpeg

Gruzínská kuchyně je nesmírně různorodá, plná originálních a nápaditých chutí, které vás překvapí svou jedinečnou kombinací. Její základy tkví v bohaté zemědělské produkci, kterou nabízejí úrodné části Gruzie, ale její podoba byla také ovlivněna historickým umístěním Gruzie na Hedvábné stezce. Tato skutečnost přinesla Gruzíncům znalost a přístup k mnoha druhům exotického koření. Místní kuchyně tak v sobě integruje vlivy z turecké, íránské i ruské kuchyně.

Přestože je Gruzie relativně malá země, její kuchyně se významně liší region od regionu, i když některé základní rysy jsou společné. Patří mezi ně například bohaté využití ořechů, zejména vlašských, které se melou do omáček a past. Velmi často se také v kuchyni používají koření a bylinky, jako je česnek, koriandr, římský kmín, kopr, pískavice modrá, pelyněk estragon nebo listy měsíčku.

Dalším typickým prvkem gruzínské kuchyně je široké využití granátových jablek. Na pobřeží Černého moře pak rostou citrusové plody a také fíky. V blízkosti moře, ale výše položené oblasti, se nacházejí čajové plantáže. Mezi netradiční druhy ovoce, které můžete v Gruzii ochutnat, patří mišpule a tomel. Velmi oblíbený je také džondžoli, zkvašená poupata rostliny zvané klokoč kavkazský, které chutí připomínají kapary.

Gruzie je země plná horských pastvin, a tak zdejší kuchyně často využívá maso ze skotu, ovcí a koz. Toto maso se nejčastěji griluje, ale velmi oblíbené jsou také dušené pokrmy. Z ryb se v Gruzii nejčastěji konzumují pstruzi, sumci, kapři a jeseteři. Vedle masa jsou zde ale také velmi oblíbené mléčné výrobky, zejména sýry, jogurtu podobný maconi a kvašený mléčný nápoj kefír.

Zelenina hraje v gruzínské kuchyni také velkou roli - ať už jde o rajčata, okurky, hlávkový salát, červenou řepu nebo listy pelyňku estragonu. Základní potravinou je však chléb, který si Gruzínci dopřávají ve velkém a téměř ke všemu.

Jídlo a pití je v Gruzii neodmyslitelně spjato s kulturou a místní obyvatelé jsou velmi pohostinní. Tradiční jsou zde bohaté hostiny o několika chodech, které se nazývají supra. Pronášení přípitků je součástí těchto hostin a má na starosti speciálně určená osoba, tzv. tamada. Při těchto přípitcích se obvykle pijí víno a lihoviny, zatímco pivo je považováno za nápoj, kterým se připíjí jen na nepřátele.

Jedním z nejznámějších pokrmů gruzínské kuchyně je chačapuri adžaruli, což je sýrová chlebová placka s vejcem, která má tvar člunu. Tento tradiční pokrm je velmi oblíbený a je jedním z hlavních symbolů gruzínské kuchyně.
"Když se řekne chačapuri, většina lidí si představí gruzínské národní jídlo, které má tak významné postavení v kuchyni této země, že je dokonce zapsané na listině nedotknutelného kulturního dědictví Gruzie. Jedná se o chlebové placky, které jsou plněné sýrovou náplní. Tento pokrm je oblíbený pro svou unikátní chuť a rychlou přípravu. Je možné jej zakoupit na každém rohu, ať už v pouličních stáncích, pekařstvích, kavárnách nebo restauracích.

Chléb, který je součástí chačapuri, je kynutý a může mít různé tvary. Někdy je kůrka chleba křupavá a následně se namáčí do sýra, což dodává tomuto pokrmu ještě výraznější chuť. Jako náplň se nejčastěji používá sýr sulguni, který může být buď čerstvý nebo zralý.

Chačapuri je tak oblíbený pokrm, že se z Gruzie rozšířilo i do dalších postsovětských zemí. Díky gruzínským židům se stalo známé i v Izraeli. Skutečně, chačapuri je pokrm, který si získal srdce mnoha národů.

Gruzie je známá svou rozmanitou kuchyní a chačapuri je jen jedním z mnoha typů pokrmů. Existuje několik základních druhů chačapuri. Například chačapuri adžaruli, což je typický pokrm z regionu Adžárie. U tohoto druhu má chlebová placka tvar člunu a navrch se přidává lehce osmažené polosyrové vejce s rozpuštěným máslem.

Dalším druhem je chačapuri imeruli, který pochází z regionu Imereti. Tento druh má tvar kruhové placky, který trochu připomíná pizzu. Slaný imeretský sýr je u tohoto druhu pouze uvnitř.

Chačapuri megruli, který pochází z regionu Samegrelo čili Mingrelie, je podobné chačapuri imeruli, ale sýr je navíc ještě navrchu.

Chačapuri penovani je nadýchaný čtvercový šáteček z listového těsta plněný sýrem. A konečně chačapuri ačma, které pochází z Adžárie a Abcházie, trochu připomíná lasagne, protože je tvořeno střídavě vrstvami chleba a sýra.

Lobiani je další typ gruzínského chlebového pokrmu. Namísto sýra obsahuje fazole a dále slaninu a koření.

Kubdari je svanetské národní jídlo, které je v podstatě svanskou obdobou chačapuri. Jedná se o chléb plněný masem s cibulí a kořením. Chléb je kvašený, maso uvnitř může být jehněčí, kozí nebo vepřové.

Tradiční gruzínský chléb šotis puri má tvar podobný kánoi. Peče se v kruhové hliněné peci zvané tone, přičemž chleby jsou přichyceny k vnitřní stěně pece.

Lavaš je arménský druh chleba, který se peče i v Gruzii, stejně jako v Turecku, Ázerbájdžánu či Íránu. Je to nekvašený tenký plochý chléb pečený na stěnách rozpálené hliněné pece.

Mčadi je tradiční gruzínský kukuřičný chléb ve formě kruhových placek, které se obvykle smaží v oleji. Podává se nejčastěji k fazolovému pokrmu lobio se sýrem."
Začneme-li s pokrmy s masem, nemůžeme vynechat chinkali, které jsou pravděpodobně nejoblíbenějším pokrmem v Gruzii a jsou považovány za národní jídlo. Chinkali jsou knedlíčky ve tvaru malého měšce na peníze, které jsou plněné mletým masem. Maso je obvykle ochucené petrželí, koriandrem, cibulí, kmínem a solí. Ale to, co dělá chinkali unikátními, je způsob, jakým jsou připraveny a konzumovány. Maso se do těsta balí ještě zasyrova, takže během vaření pustí šťávu, která tak zůstane uvnitř.

Maso na špízu grilované nad ohněm se v Gruzii nazývá mcvadi. Toto maso je předem marinované a grilování se obvykle provádí nad ohněm ze dřeva vinné révy, které dodává masu jedinečnou chuť. Maso bývá vepřové, případně skopové či hovězí. Někdy se po ugrilování ještě namočí do cibule a šťávy z granátových jablek. Šašlik je symbolem každé správné gruzínské oslavy.

Abchazura je dalším z masových pokrmů. Jde o pikantní masové kuličky s granátovým jablkem, cibulí, česnekem a dalším kořením. Kuličky jsou obalené v tuku z kravské bránice, což jim dodává specifickou chuť.

Gruzínská kuchyně se vyznačuje také kořeněným hovězím gulášem ostri. Do tohoto guláše se přidávají rajčata, cibule a koriandr. Obdobou ostri je čašušuli, které je dušené hovězí maso s rajčaty, cibulí a spoustou koření.

Čachochbili je pak pokrm připravovaný z dušeného kuřecího masa. Toto maso se připravuje s rajčaty, cibulí, česnekem a čerstvými bylinkami.

Gruzínská kuchyně nabízí také dušené jehněčí čanachi. Tento pokrm se připravuje s lilkem a rajčaty a vše se vaří v hliněné nádobě. Může se servírovat s chlebem a sýrem.

Kučmači je pak tradiční jídlo připravované z různých druhů vnitřností. Tyto vnitřnosti můžou pocházet z kuřecího, vepřového či hovězího masa a jsou pak ochuceny kořením, vlašskými ořechy a semínky z granátových jablek.

Sacivi je tradiční gruzínský pokrm, který se podává obvykle jako hlavní chod na novoročních oslavách. Tento recept používá jako hlavní ingredienci kuřecí nebo krůtí maso, které je vařené do měkka a následně chlazené. Sacivi se vyznačuje charakteristickou omáčkou, která je základem pro celý pokrm.

Omáčka, v níž se maso vaří, je vyrobena z vlašských ořechů, přičemž je její textura jemně krémová a bohatá. Vlašské ořechy jsou jemně rozmixované a poté smíchané s vodou nebo vývarem, aby vytvořily základ omáčky. To vytváří sametový základ, který je poté obohacen o různé druhy koření a bylinek.

Pikantní a bohatou chuť tomuto pokrmu dodává kombinace koření. Česnek, chilli papričky a sůl jsou základními kořenícími ingrediencemi, které dodávají sacivi jeho jedinečnou chuť. Ale to, co opravdu odlišuje tento pokrm, je použití tradičního gruzínského mixu bylinek, známého jako chmeli suneli.

Chmeli suneli je kořenící směs, která se skládá z různých bylinek a koření. Zahrnuje pískavici modrou, saturejku, bazalku, kopr, mátu a další druhy. Tyto byliny a koření jsou sušené a poté smíchané dohromady, aby vytvořily jedinečnou směs, která je charakteristická pro gruzínskou kuchyni.

Sacivi je skvělým příkladem toho, jak gruzínská kuchyně dokáže vytvořit složité a bohaté chutě z relativně jednoduchých ingrediencí. To je důvod, proč je toto jídlo tak oblíbené nejen v Gruzii, ale také v mnoha jiných kuchyních po celém světě.

Dalšími tradičními gruzínskými pokrmy jsou například kuře tabaka, škmeruli, basturma, kupati a mnoho dalších. Každý z nich má své jedinečné charakteristické rysy a ingredience, které odrážejí bohatou kulinářskou historii a kulturu Gruzie. Bezmasé možnosti, jako je lobio, pchali, adžapsandali, badrijani nigvzit, badrinžis chizilala, soko kedze, ghomi a charčo, jsou také populární a ukazují, jak gruzínská kuchyně dokáže vytvořit chutné a výživné pokrmy i bez použití masa.


Maconi – fermentovaný výrobek z kravského mléka, který je velmi podobný jogurtu. Je oblíbený v Gruzii a často se používá jako příloha ke gruzínským jídlům. Má svěží a lehce kyselou chuť.

Surogat – tradiční gruzínský sýr vyrobený z ovčího nebo kozího mléka. Je tvrdý a solený, a má intenzivní chuť.

Tvarůžkový sýr – typický sýr z oblasti Pšav-Khevsureti v Gruzii. Má silnou a aromatickou chuť, která vzniká díky použití specifického kvašení.

Masti – hustý jogurtový sýr, který se vyrábí z kravského nebo ovčího mléka. Má jemnou a krémovou konzistenci, a používá se jako příloha nebo ingredience ve velkém množství gruzínských jídel.

Kababi – gruzínský jogurtový sýr podobný mascarpone. Má jemnou a krémovou chuť a používá se jako příloha ke gruzínským jídlům.

Khara – tradiční gruzínský sýr, který se vyrábí z kravského nebo ovčího mléka. Má silnou a slanou chuť a používá se jako příloha nebo ingredience v mnoha gruzínských jídlech.

Tato věta pojednává o gruzínských polévkách, omáčkách, koření a sýrech. Každý odstavec se zaměřuje na konkrétní ingredience a popisuje jejich složení, výrobu a použití v gruzínské kuchyni.


 

Lastminute a akční letenky


Akční letenka s business class Vídeň - Kolombo za 50790 Kč

Využijte akční nabídku levných letek s Etihad Airways v business class. Letenky jsou dostupné od listopadu 2024 do května 2025. Cena je za cestu tam i zpět. Každý cestující má nárok na libovolný počet...
více…

Výprodej letenek Turecko, Bahrajn, Katar od 2 490 Kč

Toužíte po exotice s nádechem tajemného Orientu? Pak zbystřete! Pegasus Airlines právě spustily akci, která vám vyrazí dech. Z Bratislavy můžete nyní vyrazit do kouzelných destinací již od neuvěřitelných...
více…

Akční letenky z Prahy do Barcelony od 2600 Kč

Zpáteční letenky z Prahy do Barcelony jsou dostupné už od 2600 Kč. Letenky jsou dostupné na spoustu termínů od května  do října 2024.   Cena obsahuje: zpáteční letenka včetně všech...
více…