Islandské muzeum penisů
Islandské falologické muzeum je patrně jediným muzeem na světě, které obsahuje sbírku penisů patřících všem typům savců žijícím v jediné zemi.
FALOLOGIE je prastará věda, která se však až do nedávna na Islandu těšila jen velmi malé pozornosti (s výjimkou hraničních oblastí studií v akademických disciplínách, jako je historie, literatura, psychologie, výtvarné umění a další oblasti umění, např. hudba a balet).
Dnes díky Islandskému falologickému muzeu je konečně možné, aby jednotlivci podnikli vážnou studii na poli falologie, a to organizovaným vědeckým způsobem.
Islandské falologické muzeum vlastní sbírku více jak 200 penisů a částí penisů patřících téměř všem suchozemským i mořským savcům, které je možné nalézt na Islandu. Návštěvníci muzea zde najdou 55 vzorků patřících šestnácti různým druhům velryb, 1 vzorek z ledního medvěda, 36 vzorků patřících sedmi různým druhům tuleňů a mrožů, a více jak 115 vzorků pocházejících od dvaceti různých druhů suchozemských savců. Celkově se zde nachází více jak 200 vzorků patřících 46 druhům savců včetně homo sapiens.
Kromě toho je zde asi 23 místních vzorků a více jak 40 zahraničních, takže sbírka celkem obsahuje 282 vzorků z 93 různých druhů živočichů.
Kromě biologické sekce muzea si zde návštěvníci mohou prohlédnout také sbírku asi 350 uměleckých předmětů a praktických pomůcek souvisejících s tématikou muzea.
Historie muzea slovy jeho zakladatele
„Základ muzea byl položen, když jsem roku 1974 dostal býčí penis. Už předtím jako dítě jsem byl v době letních prázdnin poslán na venkov, kde mi dali zvířecí penis jako bičík na zvířata. V roce 1974 jsem žil ve městě Akranes na jihozápadním pobřeží Islandu a pracoval jako ředitel střední školy. Někteří z učitelů pracovali během léta na nedaleké velrybářské stanici a poté, co jsem dostal první vzorek, mi začali nosit penisy velryb, nejspíš aby mě pozlobili. Tak jsem postupně přišel na myšlenku, že by mohla vzniknout zajímavá sbírka vzorků penisů různých savců.
Sbírání vzorků postupovalo ze začátku pomalu a v roce 1980 jsem měl 13 vzorků, z toho 4 z velryb a 9 ze suchozemských savců. V roce 1990 to už bylo 34 vzorků, a když bylo v srpnu 1997 otevřeno muzeum v Reykjavíku, vzorků už bylo 62.
Na jaře roku 2004 se muzeum přestěhovalo do malé rybářské vesnice Húsavík, což je významné centrum pro pozorování velryb. Na podzim 2011 se pak přesunulo zpět do Reykjaviku, kde bylo otevřeno pod vedením nového kurátora.
Reakce návštěvníků byly a jsou velmi příznivé. O muzeu už bylo publikováno více jak 100 článků ve 26 zemích světa. Počet návštěvníků pomalu vzrůstá, v roce 2011 jich bylo kolem 12 000.“
Zakladatel
Zakladatel muzea Sigurður Hjartarson (narozen 1941) vystudoval historii na Islandské univerzitě a historii Latinské Ameriky na Univerzitě v Edinburghu ve Skotsku. Po dobu 37 let pracoval jako učitel a ředitel školy, z toho posledních 26 let jako učitel historie a španělštiny na Hamrahlíð College v Reykjavíku. V roce 2004 odešel do penze a přestěhoval se do Húsavíku. Napsal a přeložil asi 20 knih, především o historii Latinské Ameriky, včetně učebnic historie a španělštiny.
Kurátor
Kurátor muzea Hjörtur Gísli Sigurðsson (narozen 1964) je synem zakladatele, který skončil práci manažera logistiky a převzal funkci kurátora koncem roku 2011, kdy se také muzeum přestěhovalo z Húsavíku do Reykjavíku. Sbírku exponátů v muzeu přenesl na novou úroveň a zmodernizoval celý koncept na novém místě v centru Reykjavíku.
Hjörtur je zkušený člověk, který vyrůstal v mnoha zemích a procestoval celý svět. Je to milovník přírody, lovec a rybář, a také vynikající kuchař. Je představitelem druhé generace falologů, který zřejmě nastaví standardy ve falologie pro zbytek světa.
Vstupné: 1 250 islandských korun; důchodci a postižení 1 000 Iskr; děti do 13 let v doprovodu rodičů zdarma.