Návštivte Laponsko, domov Santa Clause
Laponsko není jedna země, ale území překrývající hranice čtyř různých severských zemí: Švédska, Norska, Finska a Ruska. V historii se Sámové (Laponci) volně pohybovali po všech čtyřech zemích spolu se svými stády sobů, procházeli zde po kopcích a lesích a hledali nejlepší pastvu.
Aktivity pro návštěvníky v Santově vesnici Saariselkä
V lesích kolem vesnice Saariselkä, která je považována za domov Santa Clause, je k dispozici spousta aktivit. Bývají zahrnuty ve speciálních výletech a patří k nim:
- jízdy na saních s psím spřežením (psi husky)
- jízdy na saních s koňským spřežením
- jízdy na sněžných skútrech („mini ski doo“)
- sáňkování
- hokej na sněhu
- rybaření v ledu
Pokud zde budete hledat ubytování, můžete se podívat například na portály HotelsCombined.cz nebo Booking.com
Klima v Laponsku
Díky teplému působení Golfského proudu jsou v Laponsku podstatně mírnější zimy než v jiných částech ve stejné zeměpisné šířce, jako je Grónsko nebo Aljaška. Klima je subarktické, na severu s řídkou vegetací a na jihu s hustými lesy. První sníh napadne v září a říjnu a udrží se až do dubna či počátku května. Vegetační období v létě je vhodné pro obilniny mírného pásma, jako je žito, ječmen a oves, a také brambory. Po skončení polární zimy v červnu vyjde poprvé slunce nad kopci spolu se záplavou barev, a během polárního léta pak slunce nezapadá. Místní lidé vždy přikládali tomuto okamžiku velkou pozornost a slavili jej. Staří Sámové věřili, že všechno v přírodě má duši: lidé, zvířata, rostliny, kameny, ale i polární záře.
Zajímavá fakta a čísla týkající se Laponska
V Laponsku žije méně než 4 % obyvatel Finska, přitom však zabírá asi 30 % jeho území. Necelých 7 % Laponska je tvořeno jezery, z nichž největší je Inari. Žije zde 184 000 obyvatel včetně asi 7 000 původních Laponců, a k tomu více jak 200 000 kusů sobů. Administrativní metropolí je město Rovaniemi s 58 000 obyvateli. Hlavním jazykem je finština, někteří lidé však hovoří také dialekty sámštiny (uralský jazyk), jako je severní sámština, inarijská sámština či skoltská sámština.
Laponsko bylo uznáno jako domov Santa Clause (v jeho různých podobách).
Flóra a fauna
V Laponsku nežije velké množství zvířat, ale ta, co zde žijí, jsou opravdu působivá. Nejznámější jsou sobi, kteří se adaptovali na drsné klima a živí se senem, trávou a lišejníky, které v zimě vyhrabávají pod sněhem. Dále zde žijí rosomáci, medvědi a vlci, zatímco na nebi se vznášejí káňata, orli, skřivani a budníčci větší.
Borovice a smrky jsou běžné na jihu, zatímco na severu převažují holá kopcovitá vřesoviště a mnoho druhů lišejníků. V bažinatých oblastech se daří mechu rašeliníku a bobulovitému ovoci bohatému na vitamíny. Nejznámější je ostružiník moruška, která se sbírá v bažinách na konci července a na počátku srpna.
Laponské tradice a kultura
Sámové jsou tradičně polonomádi, které spojuje především chov stád sobů a rybaření v otvorech vysekaných do ledu na zamrzlých jezerech. Protože to vždy byli kočovníci odkázaní sami na sebe, jejich oděvy a pomůcky byly navrženy pro praktické účely, kromě toho jsou však také velmi estetické. K praktickým předmětům patří nože, pouzdra, dřevěné misky a známé čtyřrohé klobouky. Běžně používanými materiály je dřevo, paroží, kůže a kořínky a tradiční barvy jsou červená, žlutá, zelená a modrá. Tradiční sámský domy se nazývají kota a podobají se indiánským wigwamům pokrytým jedlemi a kůžemi. Uvnitř hoří oheň, na kterém se připravují lahůdky z uzených ryb a ze sobího masa.