Moldavsko – nejméně navštěvovaná země Evropy
Moldavsko bývá někdy nazýváno jako Moldávie. Moldávie byla označena jako nejméně navštěvovaná země Evropy, před čímž pečlivě prováděné výzkumy poskytly málo povzbudivé údaje, že do této země v roce 2011 vstoupilo pouze 9 000 zahraničních osob. Zatímco jiné země by se při takovém výsledku bouřily, Moldávie je považuje za něco jako svůj vývěsní štít.
Moldávie však našla nový důvod pro turistiku. S pomocí organizací USAID a CEED II začal zdejší sektor cestovního ruchu o sobě dávat vědět a sděluje světu, že přehlíženost je ve skutečnosti jedním z největších kladů země, a to především pro ty, kdo už jsou znuděni obvyklými turistickými destinacemi.
Moldávie má své typické nenablýskané kouzlo. V podstatě žádný aspekt této země nebyl sladěn s potřebami masové turistiky, dokonce zde nejsou ani praktické vymoženosti. Zážitky si zde musíte vydobýt, což však zároveň není přehnaně náročné. Chcete si prohlédnout úžasný jeskynní klášter ve výškách nad vinoucím se údolím Orheiul Vechi? Bude potřeba nastoupit do přelidněného starého minibusu a drkotat se po rozbitých silnicích namačkaní vzadu mezi venkovany vracejícími se z nákupů v Kišiněvu. Zajímá Vás odtržená republika Podněstří s její atmosférou jako vytrženou ze sovětských časů? Musíte čekat ve frontě na pekelném hraničním přechodu a vyřídit všechny formality, tak jako ostatní…
To však neznamená, že Moldavané návštěvníky své země zanedbávají nebo se k nim špatně chovají – přesně naopak. I při nadužívání slov jako „vstřícní místní lidé“, která cestovatelé používají pro snad každou zemi na světě, v tomto případě nejsou žádným přeháněním. Řidič minibusu jedoucího do Orheiul Vechi ví přesně, proč jste v jeho vozidle, a postará se o tom, abyste se dostali do svého cíle. Další vyčerpaní Moldavané “stepují” na hranici Podněstří, aby se za vás u hraničních úředníků přimluvili v případě, že by vznikly problémy a event. Vám poskytli tlumočení, abyste skutečně dostali povolení ke vstupu.
Moldávie leží geograficky i kulturně mezi Rumunskem a Ukrajinou, je ze všech stran obklopená pevninou a většinou plochá, takže její přírodní atrakce viditelně chybí na pohlednicích. Avšak záviděníhodné klima a půda jsou už dávno důvodem pro pěstování a vývoz jedné z hlavních plodin země: vinné révy. Moldavský vinařský průmysl, který kdysi horečně produkoval a zásoboval svými exkluzivními víny všechny kouty bývalého SSSR, však po jeho rozpadu tvrdě narazil.
Trvalo dvě desetiletí, než se tradiční moldavští výrobci vína, Cricova, Purcari a Milestii Mici, opět vzpamatovali. A když se začali tradiční výrobci blížit jakémusi vrcholu produkce, Rusko je uzemnilo (údajně) politicky motivovaným dočasným zákazem na moldavská vína v letech 2006 a 2010. Tato rána se však nakonec stala požehnáním, protože přiměla výrobce razit si cestu na nové trhy v západní Evropě a v Asii, včetně nově aspirujících znalců vína v Číně.
Avšak nejpovzbudivější zprávou ohledně moldavského vinařství je bezpochyby legislativa z roku 2012 týkající se malých vinařství. Předtím byli malí výrobci závislí na na velkých státem provozovaných výrobcích, aby dostali své výrobky na trh. Někteří malí vinaři, kteří už za starého systému dosáhli sklizní ověnčených cenami, jsou dnes mimo tento řetězec a samostatně vzbuzují zájem ve vinařských kruzích.
Moldavský svátek vína se koná první týden v říjnu a je to nepochybně největší událost v roce. Avšak u „staré gardy“, jako je Cricova, Chateau Vartely a Purcari, jejichž „Negru de Purcari“ bylo oblíbeným vínem britské královny Viktorie, i v nových vinařstvích, jako je Et Cetera, je možné si zařídit prohlídky s ochutnávkou (“koštem”) po celý rok.
Hlavní město země Kišiněv se dnes také mění. Scéna restaurací v této metropoli patřící k nejzelenějším v Evropě se v posledních letech výrazně změnila. Kdysi bezútěšná oblast s předraženými restauracemi a nočními kluby, které navštěvovaly pouze podezřelé typy mužů i žen, se dnes otevřela prostřednictvím řady vynikajících restaurací s rozumnými cenami, a také nočního života zaměřeného na lidi, kteří se chtějí bavit, ne pouze afektovaně předvádět vlastní důležitost a nudu.
Ubytování v této oblasti najdete přes portál hotelscombined.cz nebo booking.com
Přestože je dnešní noční život v Kišiněvu lákavý, v zemi natolik zemědělské a prodchnuté tradicí jako Moldávie je čas strávený na venkově jedním z klíčových zážitků. Komunita Butuceni, která se nachází ve stínu kláštera v Orheiul Vechi, vytvořila silný agroturistický zážitek, který je organizován ubytovacím zařízením Agro Pensiunea Butuceni, jež nabízí řadu místností a může Vám zařídit také jídlo, výlety, kulturní aktivity a představení.
Pokud byste chtěli spatřit něco z klasického sovětského kýče se špetkou bizarnosti, jednodenní výlet do odtržené republiky Podněstří a jejího hlavního města-živoucího muzea Tiraspolu Vám nejspíš pořádně zamotá hlavu. Projevy úcty Leninovi, bezostyšná oligarchie a typický pocit cestování v čase Vás bude provázet během celé návštěvy. I když je oblast stále v zamrzlém konfliktu s Moldávií a hranice byla kdysi místem otevřeného braní úplatků, v posledních letech bývá návštěva v podstatě bezproblémová. Přesto však přímé fotografování míst považovaných za klíčové pro národní bezpečnost rychle přiláká pozornost všudypřítomné policejní síly Podněstří.
Rezervece letenek: Letenky si můžete rezervovat na two-wings.cz