Dovolená na Madeiře
Madeirská příroda má své kouzlo. Koberce květin budou pro vás neodolatelnou podívanou. Na polích uvidíte překrásné strelitzie či skály obrůstají hortenzie. Kam jen oko pohlédne, uvidíte krásné květy orchidejí, buganvílii či palisandrů. Ovoce zde dozrává hojně, a v sadech spatříte velké množství melounů, banánů, granátových jablíček, avokáda i plody manga.
Uvidíte i zelené bujné hory, které se nachází uvnitř Madeiry a sahající až k oblakům. Ve skutečnosti nejvyšší hora měří 1 862 m. n. m je pojmenovaná Pico de Ruivo. Vnitrozemí Madeiry je hornaté, a krajina vám chvílemi může připomenout hory Jižní Ameriky, jindy zase Skotsko.
Pobřeží Madeiry omývá Atlantický oceán a jeho vody jsou průzračné. Celý ostrov je provoněn jeho charakteristickou vůní. Útesy, které se tyčí nad oceánem jsou divoké, mnohdy nepřístupné a nádherné.
Na Madeiře se setkáte s mnoha přírodními útvary, že si budete občas připadat, jako byste procestovali několik zemí najednou.
Bylo by bláhové lámat si hlavu, jak to vlastně na Madeiře je, když je od Afriky vzdálená jen kousek. Nemusíte mít žádný strach. Na Madeiře jsou veškeré služby na úrovni evropských standardů. Ubytování, cestování, sportování i relaxace mohou být podle vašich představ, a podle vaší peněženky. Turistický ruch je na Madeiře plně rozvinutý. Nenajdete zde houfy turistů, jako v jiných oblíbených turistických místech, jako např. na Mallorce, Kanárských ostrovech, které díky svým lákavým plážím získali masovou popularitu
Madeira je pro nás Evropany, zvláště potom pro Čechy, velmi exotická země. Najdete zde rozdílné podnebí, koberce květin, oceán, hory, a to vše stojí za útratu našetřených peněz. V dnešní době jsou již v nabídce zájezdy cestovních agentur, které při rozumném výběru nemusí být dražší než dovolená v jiném oblíbeném letovisku. Na Madeiře peníze sice utratíte, ale také vás tato dovolená nezruinuje. Madeira je pro vás stejně cenově přístupná, jako např. Kanárské ostrovy.
Madeira patří pod Portugalsko, a proto se všude na ostrově používá oficiálně portugalština. Samozřejmě nebudete mít problém domluvit se s angličtinou. Můžete zde využít i znalost španělštiny, francouzštiny či němčiny.
Na Madeiře, ať přijedete v kteroukoliv dobu, bude příjemné podnebí. Milovníci horkých, parných lét si ale musí vybrat jinou zemi, protože na Madeiře je spíše trvalé jaro. Přes zimu zde jen prší více, než v létě. Přese všechno je ale Madeira vyhledávanou zemí pro turisty z Evropy, a to dokonce právě v zimě.
Kam jít:
Santana
Vesnice Santana je proslavena svou zajímavou prostou lidovou architekturou, a domy, kterým se říká palheiros, jsou postaveny ve tvaru písmene A. Jsou to dvoupatrové domky s bílou omítkou, jasně červenými dveřmi, červeno-modrými okenními parapety, okenicemi a hlavně s doškovou střechou.
Vesnice je ale poněkud roztroušená a nenaleznete zde žádné centrum. Mnoho turistů sem jezdí obdivovat překrásné palheriros. Ale nejen tato v dnešní době již památka, stojí za návštěvu. Vesnice se totiž nachází v krásném smaragdovém zeleném prostředí. Obklopují ji hory a skalní útesy. Tato část země vám možná připomene pobřeží Irska.
Pět kilometrů jižně od Santany - v Queimadas můžete navštívit také tradiční doškové chalupy. I když tyto domky jsou již poněkud méně tradiční a jsou větší, určitě vás potěší.
V Sao Jorge, které se nachází severozápadně od Santany, můžete zase obdivovat krásný a bohatě zdobený kostel. Z vyhlídky Cabanas se vám nabízí nádherný panoramatický výhled na údolí Arco de Sao Jorge.
Ponta de Sao Lourenco
Dalo by se vlastně říci, že je to malá poušť. Tento poloostrov má zcela jiný ráz než krajina v jiných částech Madeiry. Zemi zde uvidíte vyprahlou, roste zde jen málo rostlin. Ale i tato krajina není nezajímavá.
Zeminu zde naleznete zbarvenou chvíli do červena i chvíli jakoby do zlata. Je odtud i nádherný výhled na útesy skal, které padají do oceánu, ale uvidíte zde také za obzor, kam až oko dohlédne.
Na kraji poloostrova naleznete parkoviště, a dále se můžete vydat pěšky. Vycházku ale nepodceňujte. Pokud se vydáte až na konec poloostrova, může vám vycházka trvat i kolem tří hodin. Je to ale opravdu nezapomenutelná túra na Madeiře.
Oceán, nad kterým půjdete, vám bude připadat tmavě modrý a nespoutaný. Útesy skal zde mění barvu od červené, oranžové, až po žlutou. Záleží, z jakého úhlu na něj slunce momentálně svítí.
Po hodině vycházky dojdete k tzv. oáze. Uprostřed této vyschlé planiny můžete najít několik obrovských palem, které vám poskytnou občerstvení v chládku. Najdete tam chatu, kde si můžete koupit chlazený nápoj. Od chaty již počítejte se stoupáním.
Po výšlapu se před vámi ale rozprostře nádherný oceán a zbytek poloostrova, který již bohužel není schůdný. Tato procházka opravdu stojí za tu námahu. Počítejte také s tím, že po celou dobu této túry na vás bude svítit slunce, a proto si sebou vezměte opalovací krém a pokrývku hlavy.
Camacha
Nedaleko Funchalu směrem na východ se nachází malá vesnička Camacha. Autobusem je to zhruba dvacet minut z Funchalu.
Tato vesnice je výchozím bodem pro dvě hezké túry, které vedou podél zavlažovacích kanálů Levada. První trasa vás zavede na západ do Vale de Paraiso, druhá zase severovýchodně do Eira de Fora. Obě dvě trasy stojí za procházku, nejsou ani náročné.
Ve vesnici budete mít nádhernou vyhlídku na širý oceán a Funchal. Vyrábí se zde i proutěné výrobky. Můžete vidět v zahradách i řemeslníky při práci. Nebo alespoň všudypřítomné pruty, které se dále zpracovávají. Místní lidé nejdříve tyto pruty nasbírají, potom je namáčejí a pak suší. Proutěný nábytek, košíky, podnosy, klobouky, to vše vzniká právě ve vesničce Camacha.
Pláže
Pláže jsou zde překrásným zážitkem, ale má to jeden háček. Madeira totiž nemá typické pláže „typu Kanárské ostrovy“. Proto pozor všichni, kteří by chtěli strávit dovolenou u oceánu, a po celé dny plavat a opalovat se. Na Madeiře je jedna odlehlá písčitá pláž ve vesnici Prainha, druhá a zároveň poslední písčitá pláž je Praia Formosa.
Na jiných místech můžete najít malé plážičky ke koupání, ale jsou početně velmi omezené, a ve většině případů jde o přístupné útesy nebo oblázky. Neznamená to ale, že se koupání na Madeiře nenabažíte.
Funchal
Ve Funchalu naleznete městské koupaliště, které je na útesech oceánu. Je zcela stvořeno pro koupání v oceánu i v bazénu. U pobřeží Funchalu naleznete spoustu zajímavě tvořených pláží a přístupů do oceánu. Pokud vás ale ani tyto varianty příliš nenadchly, tak nemusíte věšet hlavu.
Porto Santo
Na ostrově Porto Santo jsou ony známé zlaté písčité pláže. Ostrov je vzdálen cca 40 kilometrů od Madeiry, a Každý den si můžete vyjet lodí na nedaleký ostrov, kde si užijete koupání a slunění, které na Madeiře můžete postrádat. Samozřejmě si zde můžete zakoupit i nocleh. Restaurace a hotely na ostrově totiž nechybí.
Hory
Vrchol Pico de Areiro
Vrchol Pico de Areiro 1 818 m. n. m. je druhým nejvyšším na Madeiře. Na vrchol se můžete dostat autem. To je nejvyšší bod, ale dál se dostanete již jen po svých. Nabízí se vám odtud nádherný panoramatický pohled na celý ostrov. Průměrná roční teplota se zde pohybuje kolem 10°C. Pozor, noční teploty zde po většinu roku sahají pod bod mrazu. Mnohem více zde také prší s porovnáním s Funchalu. Ale i přesto je země přes léto vyprahlá, a připomíná měsíční krajinu. Můžete si zde zajít i na oběd do hostince a přenocovat zde.
Z Pico de Areiro se většinou podniká túra na vrchol Pico de Ruivo. Je to nejvyšší vrchol ostrova, který měří 1 862 m.n. m. Mějte na paměti, že túra trvá kolem čtyř hodin. Z chaty Achada do Teixeira na severu je túra dlouhá jen cca kolem jedné hodiny. Trasa je jedna z nejfrekventovanějších na ostrově, a je velmi dobře značená. Provází ji zábradlí, a občas si můžete vykračovat po schodech, které jsou zabudovány do skály. Je zcela nezbytné mít dostatečně odolné oblečení a dobré boty.
Pod vrcholem Pico de Ruivo můžete načerpat síly u čaje v příjemné horské chatě, kde se ale bohužel nedá přenocovat. Pro samostatné turisty je ale kousek dál místo pro postavení stanu. Většina turistů spíš využívá průvodce cestovních kanceláří, a vydává se na túru hromadně. Vyjíždí brzy ráno z Funchalu autem nebo autobusem, a večer se po celodenní túře navrací zpět do svých pohodlných pokojů na hotelu.
Ribeiro Frio
Je to spíš menší osada než vesnice. Vyhlášena je ale rybními nádržemi, které zde můžete vidět. Rybníky na chov pstruhů zde tvoří několik navzájem propojených betonových nádrží, ve kterých jsou ryby podle velikosti. Poblíž je i restaurace, kde si čerstvého pstruha můžete nechat připravit k jídlu.
Pstruzi ale nejsou jedinou zajímavostí této osady. Nachází se zde také botanická zahrada, která je sice menší než ve Funchalu, ale přesto jsou zde prý všechny druhy květin, stromů a rostlin, které můžete na Madeiře nalézt. Zahrada zde skoro splývá s volnou přírodou. Určitě navštivte, je to příjemná odpočinková pochůzka.
Lidé do Ribeiro Frio jezdí také kvůli úžasným vycházkám. Začínají zde totiž dvě vyhlášené túry. První trasa začíná v osadě, a trvá cca čtyřicet minut tam i zpátky. Tato trasa vás dovede k vyhlídce zvané Balcoes, která nabízí neskutečné výhledy na horské svahy, dramatické strže a vrcholy Ruivo a Areiro. Celou cestu na Balcones jdete lesem podél pěšiny, a až na konci se vám rozprostře vyhlídka jako kdyby zavěšená volně v prostoru. Říká se, že je to jedna z těch nejhezčích vyhlídek na ostrově. Doporučujeme ji navštívit.
Druhá trasa patří také mezi velmi oblíbené procházky a vede podél kanálu Levadas. Povede vás nádhernou přírodou, kde se vám budou rozprostírat úžasné výhledy do hor. Ujdete cca deset kilometrů, a dojdete do vesnice Portela. Tato túra je to delší, a počítejte se třemi hodinami. V Portele je restaurace, kde se můžete například občerstvit, nebo si můžete objednat taxi, které vás odveze zpět k autu.