Predjamský hrad, Slovinsko
Predjamský hrad se nachází uprostřed skalní stěny vysoké 123 m a je vzdálen 9 km od Postojnské jeskyně. Velkolepý, vzdorující, tajemný a nedobytný hrad dominuje z výšky okolní oblasti už více jak 800 let a je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako největší jeskynní hrad na světě.
Predjamský hrad se svojí polohou a tajemnými tunely je opravdu mimořádný. Návštěvníci žasnou, tak dobře byla propojena přírodní jeskyně a zdi hradu, takže je občas obtížné poznat, kde jedno končí a druhé začíná. V minulosti hrad poskytl prostředí pro natáčení několika vědeckých dokumentů a celovečerních filmů. Před několika lety navštívil hrad tým z Discovery Channel pátrající po nevysvětlitelných událostech a podařilo se mu zachytit řadu obrazů a zvuků, které nešlo jednoznačně určit. V roce 1986 byl na Predjamském hradě natáčen film Božská relikvie s Jackie Chanem v hlavní roli. Malebný interiér i exteriér hradu představují ideální prostředí pro historické a fantasy filmy, jako je Harry Potter nebo Hra o trůny. V roce 2011 navštívil hrad americký spisovatel a scénárista George R. R. Martin, takže je dost dobře možné, se sem vrátí s novým scénářem v ruce.
Hrad nabízí unikátní pohled na stavební techniky a vynalézavost středověkých lidí, kteří hledali bezpečné útočiště u vstupu do jeskyně. Během obléhání v 15. století poskytl hrad úkryt jeho nejznámějšímu majiteli, kterým byl Erazem Predjamski. Půdobivá pověst o statečném loupeživém rytíři Erazemovi, který zůstal neporažený, odkud ho nezradil jeden z jeho sluhů, stále přežívá v obecném povědomí; rytíř vzdoroval obléhačům bez větších problémů více jak rok. Krasový terén pod hradem s jeho systémem jeskyní představoval vynikající útočiště. Poskytl Erazemovi a jeho lidem tajné chodby, které vedly na svobodu, zdroj pitné vody, prostor na ukrytí a uskladnění jídla, prostě vše, co bylo během obléhání nepostradatelné.
Od května do září si mohou návštěvníci také prohlédnout jeskyni pod Predjamským hradem. Díky jejímu umístění a příznivé teplotě žije v jeskyni kolonie netopýrů, kvůli kterým nejsou jeskyně přístupné během v době jejich zimního spánku.
Zbrojnice
Návštěvníci Predjamského hradu dnes mají příležitost spatřit zrenovovanou místnost v hlavní části půdy hradu. Ve své době sloužila místnost, která se může chlubit vynikajícím výhledem na celé údolí a silnice vedoucí k hradu, jako prostor, ze kterého obránci chránili hrad a kde také bydleli. Dnes místnost skýtá pohled do části hradu, kterou kdysi užívali jeho obránci. Návštěvníci se zde mohou podívat na repliky různých zbraní, jako jsou oštěpy a halapartny, meče, válečná kladiva, luky a kuše, a také nejpozoruhodnější a nejcennější z nich, zbroje a brnění. Středověké zbraně, což byly většinou tzv. chladné zbraně, často vyžadovaly, aby jejich uživatelé měli velkou sílu, zkušenosti a trénink. Zbraně také představovaly výrazný mezi šlechtou a venkovany: protože jejich získání bylo finančně nákladné, brnění a meče obvykle vlastnili pouze šlechtici. V pozdním středověku se objevily také střelné zbraně, z nichž některé jsou zde vystaveny. Během pár desetiletí pak střelné zbraně zcela změnily metody a vybavení boje.
Kostel Panny Marie Sedmibolestné a Erazemova lípa
Obojí se nachází uprostřed vesnice Predjama. Podle pověstí zde rytíř Erazem odpočíval pod lípou, která byla zasazena na hrobě truchlící dívky. Kostel je zmiňován v dokumentech pocházejících z roku 1549, kdy ho vysvětil tehdejší biskup z Terstu Enea Silvio Piccolomini, pozdější papež Pius II.. Gotický styl je patrný v hlavní lodi, zvonici a kněžišti, ale také jsou zřetelné stopy pozdějších renesančních rekonstrukcí. Fresky z 15. století, které byly poškozené vlhkostí, jsou připisovány mistru z vesnice Srednja vas u Šenčuru, zatímco vyřezávaný zlacený oltář pochází ze 17. století.
Rytířské turnaje a středověké dny
Každé léto je Predjamský hrad místem konají „Erazemových rytířských turnajů“, při kterých rytíři, lučištníci, šermíři a jezdci předvádějí své bojové umění a způsob života v historickém vojenském ležení. Středověký dny, trhy a tábory se konají také v mnoha dalších slovinských městech s hrady