Rumburská Loreta - architektonická perla Českého Švýcarska
Česko nabízí pro turisty mnoho možností na výlety a dovolené. Bohužel mnoho turistů se ale potuluje po předem vyšlapaných stezkách a jsou pohodlní na to, aby zariskovali a nechali se překvapit něčím novým. Přitom opravdu někdy stačí tak málo.
České Švýcarsko je dobře známé díky své úžasné přírodě a možnostem na turistiku. Ale kromě toho doslova ukrývá i jednu perlu v podobě Rumburské Lorety. Tato úžasná architektonická lahůdka se nachází totiž uprostřed farnosti, a abyste ji odhalili, musíte projít do jejího dvora a až tak ji můžete důkladně prozkoumat.
Lorety patří do skupiny duchovně laděných staveb, a jejich název pochází od italského originálu, který se nachází ve městě Loreta. Podle legendy měli na toto místo přenést pozůstatky Mariina a Josefova domu andělé. Následně tam dostavěli kapli, která slouží i v dnešní době jako pocta Ježíšově matce a její zbožnému životu. Originální stavba je postavena z mramoru. V Rumburku ale chtěli udělat něco speciálního, a tak jí postavili z úplně jiného materiálu. Nakonec se rozhodli pro pískovec, a co je zajímavé, vyrobili z něj i většinu výzdoby v interiérech. Toto rozhodnutí ale nebylo náhodné. V okolí se nachází množství tohoto kamene, a i takto chtěli její výstavbu navázat na zdejší region.
Kníže Anton Florian se inspiroval právě návštěvou jejího originálu. Po návratu domů se ihned začal zajímat o možnost podobné výstavby. Nakonec mu ji tehdejší král Karel VI. povolil, ale chtěl, aby byl co nejdokonaleji dodržen vzor předlohy. I díky tomu vznikla podle odborníků jedna z nejkrásnějších a nejdokonalejších Lorienu. Výstavba začala v roce 1704. Poslední práce se dokončovaly o tři roky později.
Jako každé dobré tajemství i Rumburská Loreta je dobře ukryta před zvědavci. Protože pravý dobrodruh se nejvíce potěší právě z takových nečekaných objevů. Kolem této stavby je chodba s křížovou cestou, kostel, budovy bývalého kláštera, z nichž je aktuálně již městská knihovna. Uprostřed toho všeho se na malé zahradě nachází Loreta, která vás dostane hned už svou exteriérovou výzdobu. Zaujme vás každý drobný detail výzdoby a malé sošky, které se postaraly o to, aby byla stavba označena za skvost barokně-renesančního směru.
V této části dominuje motiv zvěstování andělů poselství pro Pannu Marii o příchodu Božího syna. Přizpůsobené jsou tomu jak sochy, tak i vytesané monumenty. Loreta je otevřena od úterý do soboty, v závislosti na ročním období od 9.00 hod nebo 10.00 hod.
Hned potom, jak jste se dosyta pokochali exteriérem Lorety, můžete vkročit do její nádherné budovy. Její dominantou je nepochybně socha netradičně černé Panny Marie. Postupně byla přepravována po několika svatostáncích v okolí, až nakonec našla svůj domov právě v Loretu. Jedna ze soch je zde věnována například i věštkyni Sibylle. I další výzdoba poměrně útlé kaple vzdává hold svaté matce. Vaší pozornost poutají i nástěnné malby. Reliéfy si již ale vyžádaly i jeden restaurátorský zásah, aby dokázali uchovat své dědictví i pro další generace.
Tato stavba ale není jedinou zajímavostí v komplexu. Nachází se zde i Kaple Svatých schodů. Ty jsou zase kopií římské stejnojmenné památky, která nám má připomenout Ježíšův výstup k Pilátovi. I na tomto místě mají věřící možnost projít se po kolenou, a litovat při tom všech svých hříchů. Vedle schodů jsou rozmístěny připomínky na osmnáct světců a život, který vedli. Kolem Lorety se nacházejí chodby s klenbovou výzdobou a množstvím maleb. V tomto případě jde možná o trošku netradiční Křížovou cestu, kterou můžete absolvovat v rámci návštěvy tohoto zajímavého místa.
Stejně tak se zde vždy nachází i několik výstav, které se většinou věnují duchovnímu umění a historii místního regionu. Zajímavá je i budova samotného kostela, který je možné navštívit mimo dobu konání mší svatých. Kromě historické procházky tak budete moci absolvovat i jakousi duchovní obnovu a věnovat se i svým spirituálním potřebám.