Chorvatsko: Do Splitu se dostanete autem, vlakem, autobusem i letadlem
Jaderské moře je tradičním cílem českých turistů řadu let. K moři se sem jezdilo už za totality a obliba Chorvatska přetrvává i po Sametové revoluci. Není divu, když zde na návštěvníky čeká tyrkysová modř mořské vody, písek zlaté barvy nebo drobné oblázky na dlouhých plážích, příjemné zátoky chráněné skalami i úchvatný výhled na horské masivy. Co dalšího v této zajímavé zemi můžete vidět?
Krásné moře na dosah
Je škoda, že Česká republika nemá vlastní moře. Pak by zde turistům opravdu už nic nechybělo – jsou tu hory i nížiny, historické pamětihodnosti a stovky kilometrů cyklostezek. Kdo si však chce užít slané vody, musí vyrazit jinam. Chorvatsko má výhodu pro našince v tom, že je dostupné vlastní dopravou. Stačí se sbalit, vsednout do automobilu. Během několika hodin se přemístíte k moři a můžete začít relaxovat a užívat si volných dnů. Pokud tedy neradi létáte letadlem, je země Chorvatů pro vás ideální destinací. I když nemáte vlastní vůz, odveze vás tam buď autobus, nebo také vlak.
Chorvatskou kuchyni ovlivnily i sousední státy
Samozřejmě že se do Chorvatska jezdí hlavně kvůli moři. Ale o hladu ani zde být nelze. A kdo je gurmán, jistě si rád dá nějaké typické chorvatské jídlo. Zdejší kuchyně je ovlivněná především sousedními státy a poměrně velké jsou rozdíly mezi vnitrozemskou a pobřežní částí Chorvatska. Ve vnitrozemí více jak jinde působily vlivy slovanské, maďarské nebo turecké kuchyně, což se projevuje především ve výběru koření. Prim zde hrají česnek, paprika a černý pepř. Naproti tomu pobřežní kuchyni ovlivnili Řekové a Římané, tudíž se zde používá olivový olej, z bylinek pak šalvěj, rozmarýn, citronová kůra, oregano nebo muškátový ořech.
- Například typickým pokrmem v Dalmácii je brudet neboli chorvatský guláš, který se připravuje z mořských plodů a ryb, doplněných čerstvými rajčaty a bylinkami.
- Na Istrii se zase vaří istrijská fuži s lanýži, což jsou speciální těstoviny ve tvaru kosočtverců.
- V okolí Záhřebu vám možná nabídnou krůtí s mlinci nebo zagorski strukli, což jsou těstoviny a čerstvý sýr z kravského mléka zapečené v troubě.
V Chorvatsku si ovšem lze pochutnat i na chobotnici nebo černém risottu s mořskými plody, jako jsou sépie, krevety nebo slávky. A typické je pro tuto jihoevropskou zemi grilování ryb.
Split jako výchozí bod pro turisty
Dostatečně občerstveni a nakrmeni pak můžete vyrazit buď lenošit k moři, nebo se projdete po okolí místa, kde jste ubytováni. My si nyní prohlédneme Split. Proč právě toto město? Protože přímo z Prahy vás sem přiveze vlak, a navíc je významným turistickým cílem. Pokud raději na dovolenou létáte, asi 20 kilometrů od Splitu je mezinárodní letiště Kaštela. Město je vyhledávané pro své historické pamětihodnosti a také proto, že jako přístav je výchozím bodem pro strávení dovolené na okolních ostrovech – Vis, Korčula, Šolta, Brač, Hvar nebo Lastovo.
Jaké pamětihodnosti byste si ve Splitu neměli nechat ujít?
Hlavním turistickým lákadlem Splitu je torzo Diokleciánova paláce z roku 305 n.l., který byl zapsán i na seznam kulturních památek UNESCO. Jeho stavitelé nebyli žádní troškaři, půdorys stavby má 215 × 180 metrů. Původně se jednalo o komplex budov – římských vil i paláců a chrámů. Dnes tu v malých uličkách paláce najdete muzea, hotely i penziony, které poskytují prostor pro tvorbu výtvarníků nebo produkci hudebníků.
Při návštěvě města si turista může do sytosti vychutnat zdejší atmosféru. Jistě se mu bude hodit plážové oblečení, koupené na slevové kódy na Vivantis před odjezdem na dovolenou. Na pobřeží Splitu jsou hotely s restauracemi, kdo má rád rušný společenský život, přijde si zde na své. Město ovšem nabízí i sportovní vyžití pro potápěče, jachtaře nebo milovníky horské turistiky.
Jak je patrné, Chorvatsko je zemí mnoha možností.