Vydejte se na Obonjan festival v Chorvatsku
Pod srpkem měsíce a hvězdným nebem tančí dav v kamenném amfiteátru při elektronických rytmech od Floating Points – je to idylické prostředí pro koncert. Jsem na Obonjanu, dříve neobydleném chorvatském ostrově, který má ambice stát se místem konání festivalu probíhajícího celé léto a zároveň wellness letoviskem; jeho atmosféra je optimistická, přesto poklidná.
Věci však nezačaly nejlépe. Festival Obonjan byl propagován na sociálních médiích, potom však nedošlo k zahájení jeho plánované šestitýdenní sezóny, která měla začít letos 28. července, s odvoláním na problémy s dodávkami vody a elektřiny. Lidé se tak museli na poslední chvíli vzdát svých plánů. Proběhlo sice vracení vstupného a nové rezervace, zůstává však palčivá otázka, jestli má ambiciózní projekt šanci letos začít.
Na ostrov Obonjan je to 40 minut plavby lodí (nebo 20 minut rychlým motorovým člunem) ze Šibeniku, který je vzdálen 80 km od Splitu, kolem neobydlených ostrůvků a opuštěné ostrovní pevnosti. Když připlouváme, DJ pouští hudbu na terase Drift Baru, zatímco lidé plavou v průzračném Jadranu nebo odpočívají na rozměrných sedacích pytlech a popíjejí drinky. Vše to působí příjemně.
Ubytování až pro 445 hostů je ve stanech a v chatách ve stylu safari pro jednu až čtyři osoby, ty jsou rozmístěné v příjemném borovém lese (není dovoleno si přinést vlastní stan). Všechny stany mají dřevěnou podlahu, klimatizaci, elektřinu, postele, povlečení a ručníky. Zapůsobilo na mě, že naše chatka byla vybavená také ledničkou. Působí velmi vkusně a má příjemné doplňky, jako jsou skládající křesla na terase, nádherné koberečky a potahy na postele, koše s příbory a porcelánovým nádobím, a dokonce zavěšené košíky s rostlinami.
Stále probíhají vylepšení a drobné úpravy, nedávno např. byla otevřena kavárna se zdravou stravou Zen Den a v plánu je krajinářská úprava, přesto ostrov už teď působí kouzelně. Můžete zde objevovat skryté zátoky, stezky vinoucí se lesem a slyšet cvrlikající cikády a trvalé hudební pozadí. Při veškerém rozvoji napomáhal Eden Project, aby byl snížen dopad na životní prostředí na minimum, a dojem z nezkrocené přírody je zde stále patrný. Prozkoumali jsme 136 akrový ostrov a žasli nad tím, jak divoce jeho příroda působí, a pak zamířili do The Kitchen, hlavní restaurace a baru u velkého slaného jezera, kde jsme si dali večeři. Vládne tu relaxovaná atmosféra jako na Ibize, přitom doplněná o úžasný výhled.
Zde se však začínají projevovat „dětské nemoci“ projektu: je nutné dlouhé čekání a služby jsou chaotické, a to i přes velmi příjemný personál. Jídlo je však vynikající a bezchybné: garnáti v kořeněné tempuře, ryba mahi-mahi s červenou paprikou.
Pohoda a relaxace je centrem filosofie Obonjanu a já vstávám časně a vydávám se na lekci jógy na stinné terase. Koná se zde několik lekcí denně a vedou je podnětní učitelé, spolu se stále se měnícím programem/nabídkou holistických „dílen“: od „manifestace magie“ až po skupinovou hypnózu (všechny aktivity jsou zahrnuty v ceně, s výjimkou lázeňských kúr a výletů). Kromě uspokojení zanícených jogínů je jejich cílem také zapůsobit na nováčky, kteří sem mohou mezi koncerty zavítat.
“Moje sestra miluje festivaly, já jsem zde však kvůli józe, takže nám tahle kombinace skvěle vyhovuje“ říká jedna z návštěvnic.
Pokud toužíte po párty aktivitě, dobrým místem je Forest Bar („lesní bar“), kde DJové pouští hudbu pod osvětlenými stromy před obrovskou nástěnnou malbou. Zdá se, že je tu méně nepořádku a zmatků než na mnoha jiných festivalech (což je asi způsobeno také jeho menším rozsahem) a poklidná atmosféra; většina návštěvníků pocházejících z různých zemí má od 25 let výše (vstup osobám do 18 let není povolen).
“Myslím si, že přitahujeme lidi, co už mají ty nejdivočejší párty za sebou. Můžete se zde bavit a zároveň relaxovat a není nutné to vše nacpat do 3 dní,“ říká pořadatel.
Herečka Sara Pascoe a umělkyně mluveného slova Kate Tempest jsou na programu později, spolu s desítkami hostujících DJ (jako je Gilles Peterson); brzy budou zahájeny také besedy, promítání filmů, plavby na kajaku a vestoje na paddle boardu či výlety na plachetnici. Hostující umělci zanechají na ostrově svoji stopu v podobě obrazů, skulptur a instalací, které se zde v průběhu léta vynořují. Plány do budoucnosti jsou ještě ambicióznější: mají se zde objevit tree houses (obydlí na stromech), týdny pro rodinu, ekologické výzkumné centrum při Eden Labs, projekty na ochranu mořského prostředí, hostiny; navíc doba provozu bude rozšířená od června do října.
Hlavní problém během naší návštěvy však představovalo jídlo, ne kvalita, ale kvantita. Příjemná nábřežní restaurace Bok podávající vynikající malé porce nemůže v době oběda uspokojit poptávku a zavírá kuchyni, zatím není jasné, který podnik bude otevřen jako další. Dále je tu pizzerie Pavilion, která představuje jakousi zálohu, a prodejna Corner Shop nabízející základní potřeby, někteří hosté se však raději vydávají na pevninu nakoupit si zásoby, zatímco jiní si stěžují na vysoké ceny.
K chaosu ještě přispěla nečekaná bouře, také je v nejbližší době v plánu nástup dalších zaměstnanců. Takže pokud uvažujte o návštěvě, možná bude rozumnější počkat na příští rok…
“Leccos se nedařilo, především v oblasti jídla, to však musíme prominout, protože to byl první týden a celkově to bylo úžasné,“ říká jeden z hostů. “Určitě bude z festivalu velký hit – milujeme kombinaci jógy a zábavy. Rád bych se sem vrátil.“