Výprava za historií špionáže v Tallinnu, Estonsko
Jedno z nejhezčích měst v severní části Evropy, skvělé místo, kam můžete vyrazit se bavit, anebo ponurý domov špionáže z doby Studené války? Tallinn má mnoho tváří, avšak nepůsobí jako místo, které by bylo plné pastí a lstí. Staré město je tak malebné, že to až hraničí s kýčem, ulice jsou ledově bílé a světlo železných lamp se odráží od kamenného zdiva. Avšak krásné Staré město skrývá také historii bohatou na zrady.
Klíčová strategická poloha Tallinnu mezi Ruskem a Západem radioamatéři vedla v době Studené války k tomu, že se jeho ulice hemžily špiony a dvojími agenty z obou stran, kteří čekali, až budou posláni buď na Západ, nebo na Východ. V tomto článku Vás provedeme po místech, která byla dlouhou dobu utajovaná.
Hotel Viru
V hotelu Viru sice ve výtahu není žádné tlačítko pro 23. poschodí, avšak schody Vás dovedou do patra, které oficiálně neexistuje. Manažer hotelu nedávno konečně uspěl ve svém plánu proměnit toto tajné patro v muzeum.
První pokoj, dřívější skříňka na košťata, byl proměněn v kancelář v sovětském stylu s telefony a televizí té doby, stejně tak jako s všudypřítomným „zatuchlým sovětským pachem“, jak mu zde říkají. Ten stále vychází z původního, dnes už značně zažloutlého linolea na podlaze.
Druhá místnost má pevně zatažené žaluzie. Stěny jsou zakryty objemnými zelenými a stříbrnými přístroji s řadou knoflíků, spínačů a páček. Právě zde seděli denně čtyři členové KGB, zachytávali rádiové vlny z Helsinek a posílali kabelové zprávy do Moskvy. Sem se také dostávaly informace z asi 60 hotelových pokojů, které byly běžně „napíchnuty“ a odposlouchávány.
„Bylo to zcela běžné,“ říká manažer, „sledování bylo v tomto město součástí života.“
Kostel sv. Olafa
Když byl kostel sv. Olafa ve 12. století postaven, představoval nejvyšší budovu na světě. Nepsaná dohoda mezi staviteli mezitím zajistila, že je dodnes nejvyšší stavbou v Tallinnu, a vyhlídková terasa u paty jeho strohé černé věže je Estonci vychvalována jako nejlepší vyhlídka ve městě. Sověti však neměli smysl pro sentiment ani pýchu místních, kostel hbitě obsadili a používali jeho věž jako hlavní vysílací stanici rozhlasu a televize.
Když úřady začaly s rušením z věže kostela sv. Olafa, kdy odtud vysílali rušivé vlny o stejných frekvencích, jaké mělo finské vysílání, bylo tak silné, že krátce zablokovalo příjem v samotných Helsinkách!
Muzeum okupace
Muzeum okupace předkládá v detailech rozsah, v jakém byl každodenní život v Tallinu Sověty sledován. Kurátor muzea ukazuje nejnovější exponát, který získali: je to nenápadně vypadající kovová krabice, které se dá rozložit do podoby kopírky na dokumenty. V maličké dírce ve falešné stěně je zase na druhé straně umístěna čočka „rybí oko“, takže nabízí pozoruhodně široký úhel pohledu do sousedního pokoje. Dále je tu aktovka určená na přenášení tajných dokumentů, která po otevření odhalí kartonové přihrádky, z nichž každou bylo možné v nebezpečné situaci zničit pouhým otočením klíčkem.
Jsou to věci, které patří do snů mnoha kluků, avšak reálné souvislosti těchto fantastických vynálezů jsou vysvětleny v podobě dřevěných kufříků na podlaze muzea.
„Mnoho rodin v Tallinnu má takový kufřík doma. Předtím, než byli vězni propuštěni z pracovních táborů, museli si vyrobit kufřík, aby si mohli odnést s sebou domů všechny věci, které měli. Každý zde proto ví, co takový kufřík znamenal...“
Hrad Toompea
Dnes je Toompea sídlem estonského parlamentu, ale ještě v roce 1991 měl hrad v podstatě stejnou funkci jako v době, když byl ve 13. století postaven: jako poslední linie odporu v Tallinnu.
Aadu Jögiaas, stejně tak jako tisíce jiných obyvatel Tallinnu zoufale bránících svoji zemi před sovětským pokusem o převzetí moci, tehdy pracoval jako dobrovolník v nově vytvořené Estonské lize obrany. Jeho zkušenosti s rádiovým vysíláním mu zaručily vedení „národní komunikace“. Rusové znovu napadli Estonsko 20. srpna 1991 a v době, když se dostali k okraji Tallinnu, Aadu a jeho tým byli ukryti hradu Toompea a navazovali vojenskou rádiovou komunikaci.
Dne 21. srpna v 4,30 ráno zachytil Aadu hlášení sovětské armády, že násilně vnikli do tallinnské televizní věže a že čekají na další instrukce, pravděpodobně převzetí všech strategicky důležitých budov ve městě. To byl okamžik, na který čekali. Jakmile začal vojenský velitel vydávat příkazy, zabarikádovaní radioamatéři rušili frekvenci, stejně tak jako Sověti předtím blokovali signál finské televize z věže kostela sv. Olafa…
„Rušili jsme je tři hodiny tak úspěšně, že nedostali žádnou zprávu,“ říká Aadu, „takže to postupně vzdali.“ V té době ještě ani nedostali žádné zprávy o selhání souběžně probíhajícího puče v Moskvě. Krátce na to se armáda stáhla z tallinnské televizní věže a estonská nezávislost byla zachráněna - bez jediné ztráty na životech.
Pokud budete hledat ubytování doporučujeme :
Hotel Palace by TallinnHotels**** - 5 nocí / 2 osoby od 13 036 Kč
Hotel Telegraaf ***** - 5 nocí / 2 osoby od 16 376 Kč
Hotel Bern by TallinnHotels*** - 5 nocí / 2 osoby od 6 978 Kč