Historické atrakce Starobylého východu Irska
Zatímco západní část Irska je proslulá svojí úžasnou horskou scenérií, majestátními pobřežními útesy a tradiční irskou hudbou a kulturou, východní polovina země, známá jako Starobylý východ Irska, ukrývá celou pokladnici historických atrakcí, od prehistorických šachtových hrobů až po středověká města, nádherné kláštery a působivá stará opatství.
Kilkenny
Kilkenny, kdysi neoficiální metropole Irska s vlastním anglo-normanským parlamentem, je dnes jedním z nejživějších měst v zemi s vynikajícími restauracemi, řemeslnickými dílnami, skvělými hospodami a s populárními festivaly hudby, komedie a umění. Hrad Kilkenny, který založil v roce 1172 Richard de Clare (2. hrabě z Pembroke, známý také jako Strongbow), byl výrazně rozšířen ve středověku a ve viktoriánském období a shlíží na město ze srázu nad řekou Nore. Odtud se táhne tzv. Středověká míle v Kilkenny severním směrem podél rušné hlavní ulice a kolem historických budov, jako je muzeum Rothe House (městský kupecký dům ze 17. století) až ke kulaté věži z 9. století u nádherné katedrály sv. Canice, druhé největší v Irsku.
Clonmacnoise
Klášter Clonmacnoise postavený na východním břehu řeky Shannon je jedna z nejvýznamnějších raně křesťanských lokalit v Irsku. Založil ho sv. Ciaran v 6. století a zdejší sídlo bylo významným centrem křesťanského učení, které přitahovalo učence z celé Evropy a stalo se místem posledního odpočinku mnoha irských králů. Můžete se zde procházet mezi zbytky katedrály, sedmi kostelů a dvou kulatých věží, a obdivovat rytiny v keltském stylu na třech vysokých kamenných křížích.
Brú na Bóinne
Rozsáhlá neolitická nekropole Brú na Bóinne (UNESCO), která je o tisíc let starší než Stonehenge, je svědectvím o řemeslném umu a tajemném náboženství prehistorických obyvatel Irska. Celých šest staletí před vznikem Velkých pyramid v Egyptě vyryli starověcí sochaři krásné spirálové vzory do kamenů, které střeží vstup do velkého mohylového monumentu Newgrange, a obložili jeho stěny zářivě bílým křemenem přivezeným sem z pohoří Wicklow vzdáleného 70 km. Za svítání 21. prosince, tj. při zimním slunovratu, vrhá vycházející slunce sloup světla hluboko do nitra pohřební komory.
Rock of Cashel – hrad
Vápencová skalní věž tyčící se nad pláněmi hrabství Tipperary je údajně místem, kde byl král Aenghus z Munsteru v 5. století obrácen na křesťanství a pokřtěn samotným svatým Patrickem. Shluk budov na vrcholu skály tvoří působivou přehlídku středověké architektury, která zahrnuje kulatou věž ze 12. století, gotickou katedrálu z 13. století a hrad z 15. století, a také Cormacovu kapli, krásný románský kostel pocházející ze 12. století.
Město Waterford
Nejstarší město Irska oslavilo v roce 2014 své 1100. výročí. Založeno bylo jako vikinský přístav kolem roku 914 n.l. a obehnáno městskými hradbami ve 13. století, kdy se Waterford stal nejmocnějším městem ve středověkém Irsku. Jeho historické jádro je známé jako Vikinský trojúhelník a ukrývá tři vynikající muzea mapující středověk v Irsku. Ve městě se rovněž nachází světoznámé sklárny značky Waterford Crystal a georgiánské divadlo, které hostí mezinárodní festival lehké opery.
Glendalough – vesnice s klášterem
Působivé horské údolí obklopené žulovými skalními věžemi a ve významné oblasti pro pěší turistiku v samém srdci Národního parku Wicklow Mountains je jedna z nejkrásnějších raně křesťanských lokalit v Irsku. Město vzniklé kolem kláštera, který založil sv. Kevin v 6. století, brzy konkurovalo klášteru v Clonmacnoise coby centrum vědění; tvořila ho kulatá věž vysoká 33 m a shluk románských kostelů. Jeho jméno znamená „údolí dvou jezer“ a klášter je počátečním bodem pro příjemný pěší výlet kolem dolní části jezera (lough), a také místem konání říjnového festivalu pěší turistiky (Wicklow Walking Festival).
Kopec Tara
Kopec Tara v hrabství Meath má své místo v samém srdci historie Irska. Dávnými druidy byl považován za příbytek bohů a dnes se zde nachází velmi vysoká koncentrace keltských památek, které pocházejí od doby kamenné až po dobu železnou. Později se stal obřadním centrem a metropolí králů Irska, takže zde bylo korunováno 142 dávných králů v přítomnosti Kamene osudu (Lia Fáil), který stojí dodnes na vrcholu prehistorické pohřební mohyly.
Jerpoint Abbey
Jerpoint Abbey, jedno z desítek rozpadlých opatství roztroušených po Starobylém východě Irska, je tiché a působivé místo nezvyklé tím, že si uchovalo mnoho ze své kamenné výzdoby. Ryté sloupy a křížová chodba nesou postavy rytířů ve zbroji, světců a biskupů, dam v krásných šatech a fantastických tvorů, zatímco ještě krásnější rytiny zdobí středověké hrobky členů mocných rodů Butlerů a Walshů. Nedaleké město Thomastown si uchovalo části svých středověkých hradeb a dnes nabízí lákavé kavárny, obchody řemeslníků a možnost chytání pstruhů v řece Nore.
Maják na Hook Head
Hrabství Wexford v jihovýchodním rohu Irska je jedním ze skrytých klenotů země, malebný region posetý chatami s doškovou střechou, rybářskými vesnicemi a starobylými opatstvími. Pobřeží je lemováno písečnými plážemi a na konci výběžku Hook Head se tyčí nejstarší funkční maják světa. Říká se, že mniši poprvé zapálili signální oheň na tomto výběžku už v 5. století, ale pevná kamenná věž byla postavena ve 13. století a stále stojí pod dnešním černo-bíle pruhovaným majákem.
Kells Priory
Augustiniánské převorství Kells, nacházející se asi 20 km jižně od města Kilkenny, je zlomkem ztraceného světa, kde se můžete procházet po libosti bez davů, stanovených otvíracích hodin a placení vstupného, a často budete mít památky jen sami pro sebe. Středověké vnější hradby se sedmi obrannými věžemi svědčí o neklidné minulosti, přičemž obklopují krásnou pastorální lokalitu na březích řeky Kings River, kde si můžete prohlédnout zbytky augustiniánského opatského kostela a několika menších kaplí. Příjemná značená pěší stezka kolem břehu řeky spojuje lokalitu s nedalekou vesnicí Kells.