Archeologický park Baratti a Populonia
Na Etruském pobřeží Toskánska na mimořádně krásném výběžku v zálivu Baratti se nacházela starověká Fufluna, jedno z významných center etruské a římské civilizace. Dnes v těchto místech Archeologický park Baratti a Populonia uchovává ruiny jediného příkladu etruského města postaveného u moře.
Jméno Fufluna (či Pupluna) je odvozeno od Fuflunse, etruského boha vína, dnes však zdejší vesnici známe jako Populonia. V době mezi 6.-4. stoletím př.n.l. se Populonia stala významným centrem výroby železa na středomořském pobřeží, a to díky její strategické poloze na pobřeží v místech bohatých na rudu. Zdejší obyvatelé zpracovávali hematit dovezený z nedalekého ostrova Elba a další nerosty z naleziště Campiglia, ze kterých se vyrábělo železo. Kovářské výrobky se pak na lodích dostávaly k ostatním středomořským civilizacím, např. do starověkého Řecka a severní Afriky.
Později, asi ve 2. stol. př.n.l., Populonii dobyli Římané kvůli železu, které potřebovali především pro vojenské účely. Zbytky chrámů, dlážděných ulic a vil na Akropoli v dnešním archeologickém parku dokazují, že město bylo přestavěno v římském stylu.
Dalším důvodem, proč Etruskové postavili město na tomto místě, byla jistě i krása prostředí. Výhled z vrcholku mysu je úžasný: obdivovat můžete záliv Baratti, ostrovy, horizont… Moře zde vypadá jako obrovské modré zrcadlo, které odráží paprsky slunce, takže můžete jen žasnout.
Historie parku
Archeologický park Baratti a Populonia je jednou z atrakcí komplexu parků Val di Cornia a skládá se ze dvou nekropolí, centra experimentální archeologie a akropole v blízkosti středověké vesnice Populonia ležící na vrcholu výběžku. Archeologický park je poměrně rozsáhlý. Nabízí nádherný výhled na moře a některé ze zdejších hrobek jsou skutečně působivé. Je přitom velmi upravený, příznivý pro rodiny s dětmi a dobře organizovaný, kdy zde naleznete desítky informačních panelů, díky kterým si park můžete prohlédnout i bez průvodce. Navíc park skýtá jedinečný pohled na svět etruské civilizace, která žila v oblasti před tisícovkami let. Podle mého názoru určitě stojí krása parku spolu s vynaloženou péčí za cenu vstupného.
První archeologické pozůstatky zde byly nalezeny kolem roku 1920 pod metry železné strusky. I po téměř dvou tisíciletích byl prostor nedaleko hnědé pláže v zálivu Baratti stále plný strusky, ze které začali místní lidé přinášet na světlo historii; přitom objevili starověké hrobky a řadu předmětů. Bohužel však bylo mnoho artefaktů také tajně vyvezeno do zahraničí, a použití bagrů a další techniky způsobilo nevyčíslitelné škody na právě odkrytém dědictví. Park, tak jako ho známe dnes, vznikl v roce 1998 po letech prací, které umožnily objevit další ruiny.
Nekropole San Cerbone
Můžete si prohlédnout nejstarší etruské hrobky v nekropoli San Cerbone nacházející se na poli s výhledem na moře. Vydat se sem přitom můžete sami nebo se připojit ke komentované prohlídce, které probíhají každou hodinu (v současnosti jsou v italštině a pouze dvakrát denně také v angličtině). Nadšení průvodci Vám budou vyprávět o Etruscích a zavedou Vás do největší pohřební mohyly Tomba dei Carri s průměrem 28 m. Přitom je nutné jít s průvodcem, protože jinak Vám z bezpečnostních důvodů nebude umožněn vstup do mohyly. Uvnitř archeologové nalezli zbytky kol a bronzové a železné výzdoby starověkých vozíků, což je doklad, že v Populonii žila mocná etruská aristokracie.
Blíže k pláži pak můžete spatřit různé styly pohřební architektury u hrobky Tomba del Bronzetto dell’Offerente postavené ve stylu edikula (malé svatyně), a také sarkofág postavený z kamenů a zalitý roztaveným olovem.
Nekropole v jeskyních
Z nekropole San Cerbone Vás stezky dovedou k Nekropolím v jeskyních nacházejícím se v lese. Zde byly objeveny desítky hrobů vysekaných do měkkého kamene pod úrovní země. Cesta přitom vede do kopce, ale procházka je to příjemná. Jakmile se dostanete k Belvederu, budete moct obdivovat výhled na záliv Baratti s jeho různými odstíny modré, údolí řeky Cornia a hrobku vytesanou do rezavého kamene, takže působí jako malá jordánská Petra.
V této krásné hrobce byly nalezeny pozůstatky vznešené asi 18leté dívky spolu s amforami s vínem, svícny (symbol světla a života) a nádobami s krystalizovaným medem. Díky těmto nálezům se zdá, že se hrob zřejmě patřil kněžce boha vína Fuflunse. Není to fantastické?
Centrum experimentální archeologie
V polovině cesty po stezkách spojujících obě nekropole stojí věrná reprodukce chatrče z doby bronzové, která přivítá návštěvníky v Centru experimentální archeologie. Pod dohledem odborníků se zde dospělí i děti mohou seznámit se starověkými technikami zpracování materiálů, jako je měkký kámen, dřevo, kosti a hrnčířská hlína, při vytváření potřeb pro každodenní život, a dozvědět se více o každodenním životě dávných obyvatel. Z centra se pak po další z přírodních stezek vedoucích od nekropolí dostanete ke skrytým ruinám středověkého benediktýnského kláštera San Quirico.
Akropole v Populonii
Pokud se cítíte na náročný výstup do kopce, pak se můžete vydat k Akropoli pěšky, jinak je možné jet autem. V současnosti si můžete místo prohlédnout jedině při organizované prohlídce s průvodcem (v italštině, je možný překlad hlavních informací do angličtiny). Ruiny jsou spíše římské než etruské a můžete tu spatřit základy tří chrámů, dlážděnou ulici a zbytek impozantní budovy (zřejmě vily nebo termálních lázní) s terasou a lodžií.
Pokud k ruinám a informacím od průvodce připojíte trochu své fantazie, jistě si budete moct představit nádheru dávného města v době jeho fungování. Na Akropoli archeologického parku pak uvidíte archeology při práci, kteří stále získávají nové objevy, aby mohli rekonstruovat podobu města, jaké bylo kdysi.
Více o parku
Svůj výlet do historie tajemné civilizace Etrusků můžete začít Akropolí na vrcholu výběžku, anebo nekropolí od dolního vstupu u zálivu. K dispozici jsou tři různé druhy vstupenek podle lokalit, které chcete vidět, a také slevy pro rodiny s dětmi. Doporučuji Vám absolvovat kompletní prohlídku, protože lístky mají platnost týden, takže svoji prohlídku můžete rozdělit do několika dní. V ceně vstupného je parkování v dolní části u nekropolí, ale pokud byste přišli od Akropole v Populonii, jediná možnost parkování je na soukromém placeném parkovišti. V parku je také k dispozici příjemná restaurace/bar, kde si můžete dát oběd nebo jen sendvič. Především v době léta a vysokých teplot Vám zdejší stín přijde vhod a pomůže obnovit své síly.
Většina nálezů z oblasti je vystavena v Národním archeologickém muzeu ve Florencii nebo v Archeologickém muzeum Populonie (Museo del Territorio di Populonia) v Piombinu. Takže pokud budete mít dost času, vydejte se je navštívit, abyste získali kompletní přehled o etruském a římském archeologickém parku Baratti a Populonia.
Mě osobně trvala prohlídka nekropolí téměř 3 hodiny, a po odpočinku v restauraci další hodinu zabrala Akropole. Proto byste měli zvážit celý den na důkladnou návštěvu, a nakonec Vám ještě zbude čas na zaplavání si v moři nebo na aperitiv při západu slunce nad nádherným zálivem Baratti.