Cestování po ostrově Capri

capri-ostrov.jpg


Ostrov Capri je jedním z nejmalebnějších a nejnavštěvovanějších míst v Kampánii. Jeho jedinečné krásy byly oslavovány ve starověku a později zveřejněny pro svět v Homérových dílech: Odysseus (latinsky známý jako Ulysses) proplouvající kolem ostrova jen o vlásek unikl osudu těch, kdo slyší hlasy Sirén.

Tak má ostrov mýtické kouzlo, stejně jako jeho přírodní poklady, prostřednictvím spisů a legend starověkého Řecka. Jeho dechberoucí krajina a krása se táhnou od skalnatých jeskyní kolem ostrova až po okraj obzoru a po staletí byla inspirací pro básníky, milovníky a cestovatele.

Geologicky řečeno, ostrov je kras, podložený vápencem, který byl erodován rozpouštěním v průběhu let a vytvořil fantastické hřebenové věže a závrty ve skále. Tento proces postupem času oddělil Capri od pevniny.

Ostrov Capri se skládá ze dvou obcí: Capri a Anacapri 

Každá z nich má svou vlastní správu a nádech regionální rivality. Ten je postaven na vysoké náhorní plošině a poskytuje ohromující výhledy na strmé útesy ze závratných vyhlídek.

Moře vynořující se dole je velmi hluboké a vytvořily se tam drsné rozeklané jeskyně. Nejznámější z nich je Grotta Azzurra nebo „Modrá jeskyně“, nyní známá jako římské místo ke koupání. Tuto lagunu pronásleduje oslnivá tyrkysově modrá. Malé otvory v zadní části jeskyně propouštějí denní světlo, které, odrážející se na vápencové podlaze a stěnách, vytváří fantastickou a magickou atmosféru. Přilákala návštěvníky a inspirovala úžas všech, kteří viděli její staré vápencové stěny a dozvěděli se o historii této oceánské jeskyně.

V kontrastu s intimním prostorem a živými barvami jeskyně jsou tři vrcholy dále k moři, vynořující se z azurově modré vody, směřující k nebi. Tyto vrcholy jsou souhrnně známé jako Faraglioni. Jmenují se: Stella, di Mezzo a Scopolo nebo Fuori (myšleno venku, asi proto, že je to nejdál). Tyto tři nádherné fragmenty Capri jsou technicky známé jako kupy a vznikají, když eroze způsobí rozdělení pevné zemské masy a ta se oddělí vodou, nebo když se zhroutí jeskyně nebo přírodní skalní oblouk. Fragment země je pak izolován od svého původního těla ve tvaru vertikálního sloupu nebo strmé skály tyčící se z moře. Faraglioni jsou známé svou úchvatnou krásou a domovem řady vzácných divokých zvířat.

Fenomén bradyseismu je dalším fascinujícím geologickým aspektem Capri a všech Phlaegrejských polí. Bradyseismus je proces, při kterém povrch země stoupá a klesá v důsledku pohybu sopečné lávy hluboko pod povrchem země. Jeho účinky lze na Capri vidět na různých místech, včetně již zmíněné Grotta Azzurra.

Když je odliv nízký, jsou skrz vodu na dně jeskyně vidět římské pozůstatky, což naznačuje, že v dávných dobách byla půda v modré jeskyni a kolem ní, která sama byla místem římské vily, výše. Artefakty na podlaze jeskyně jsou považovány za spojené s císařem Tiberiem, který mohl jeskyni používat jako místo ke koupání a patrně zdobil podlahu sochami. Zdá se také, že další vchody do jeskyně byly vytvořeny ve snaze zlepšit zavlažování a později byly opuštěny a poskytovaly prostory ve skále, kudy mohlo s dramatickým účinkem vstupovat sluneční světlo. Pokud si tedy návštěvníci prostě nepřejí plavat v jeskyni, je moudré sladit návštěvní časy s klesajícím přílivem.

Tiberius ostrov miloval, a když ho získal z vlastnictví Neapole výměnou za Ischii, nechal tam postavit řadu vil a posledních deset let své tyranské vlády strávil v ústraní od manické reality římského života uprostřed klidu a míru. krásy tohoto jedinečného ostrova. Založil také první archeologické muzeum na světě k vystavení fosílií a artefaktů objevených během vykopávek, které prováděli jeho pracovníci při stavbě vil.

Pro Řeky a později Římany až do Tiberia bylo Capri ostrovem kančích koz a dalších zvířat. Proto byl ostrov pojmenován Kapros, což v řečtině znamená „divočák“.

Capri bylo kolonizováno Řeky a později bylo přijato jako majetek Neapole, dokud císař Augustus při návštěvě ostrova neviděl suchou větvičku ostrova v květu. Zázračný prvek na něj udělal hluboký dojem, protože od té doby dělal vše, co bylo v jeho silách, aby Ostrov získal. Po dosažení svého cíle, výměnou Ischie za Capri s Neapolitany, zahájil projekt výstavby několika vil, pravděpodobně až dvanácti, čímž se ostrov stal obyvatelným.

La Piazzetta

Toto pěkné náměstí se původně jmenovalo „Piazza Umberto I“, ale od 30. let 20. století je známé jako „La Piazzetta“ (použití přípony „etta“ v italštině je zdrobnělina a používá se v láskyplném odkazu na malé náměstí velikost).

V minulosti to bylo jen místo rybího trhu, ale od té doby se jeho prestiž zvýšila. Nyní je oblíbený pro své bary a je oblíbeným místem setkávání ostrovanů, návštěvníků a majitelů vil, z nichž někteří jsou téměř tak slavní jako samotný ostrov.

Návštěvníci přijíždějící na Capri se obvykle vyvezou lanovkou (lanovkou) z přístavu na terasu poblíž "Piazzetta". Cesta vzhůru ostrovem a nádherný výhled z vrcholu jsou skvělými okamžiky k zachycení prázdninových snímků tohoto úchvatně krásného ostrova.

V každém italském městě je "Piazza" významným místem, je centrem společenského života, kde se člověk zapojuje do "národních sportů" relaxace, socializace, prohlížení a sledování. Žádné prostředí k tomu není ideálně vhodné než „Piazzetta“ od Capri.

Není divu, že je zařízená módními bary, uprostřed ohromujících výhledů, obklopená prvky historické, klasické i moderní architektury, že se stala známou jako "The World's Living Room". Čtyři slavné bary jsou obklopeny paláci obnovenými v sedmnáctém století, včetně paláce Cerio, který se datuje do třinácti set a Angevinovy ​​éry.

Vedle stojí Hodinová věž (Torre dell'Orologio), původně zvonice katedrály svatého Štěpána. Jeho interiér byl vyroben z materiálů znovu použitých z podlahy starověké vily Jovis císaře Tiberia.

Na jihovýchodní straně náměstí stojí radnice, která bývala biskupským palácem, obnovena v roce 1700. Průchod, spojující palác s katedrálou svatého Štěpána, zůstává důkazem jeho starší náboženské funkce.

Od rybího trhu až po módní místo setkávání, "Piazzetta" byla vždy jádrem společenského života ostrova. Místní obyvatelé, rybáři, bohatí, slavní a nespočetní cestovatelé si to užívali jako dokonalé místo pro relaxaci a potěšení.

Lanovka, ostrov Capri

Lanovka, postavená v roce 1907, je lanovka spojující přístav Port of Marina Grande s náměstím Piazzetta v centru města. Výlet, který trvá jen několik minut, nabízí ohromující výhledy na ostrov. Zde Vám doporučujeme ubytování v hotelu Quisisana s nejlépé hodnocenými službami. 

Při odjezdu z přístavu je výhled korunován okolními kopci. Jak se auto vine nahoru do hory, míjí domy, vinice a citrusové háje. Pohled se rozšiřuje do nezapomenutelných panoramat: široká údolí, strmé útesy, bujná flóra, modré zátoky s plážemi zasazenými do skály, zasazené do šumivého moře a Neapolský záliv vyrytý na obzoru.

Faraglioni: Augustovy zahrady

Stella (Hvězda), Faraglione di Mezzo (mezi) a Scopolo si vyřezávají svůj vlastní výklenek na panorama Capri, vyřezávané větrem a mořem a domov vzácných rostlin a divoké zvěře. Tyto tři skalnaté kupy, vystupující z azurového Tyrhénského moře, jsou souhrnně známé jako Faraglioni.

Na pozadí prázdninových momentek a pohlednic po celém světě, v moderní době, Faraglioni podněcovaly fantazii návštěvníků a spisovatelů po celé věky až do starověku a byly dějištěm mnoha mýtů. Stella, komín stále připojený k pevnině, je známý svými velkolepými fanoušky sprejů z vln za rozbouřených dnů. Moře naváté větrem víří do podmořské prohlubně Faraglionu, než vybuchne a sesype se dolů na skály.

I klidnější dny ve Faraglioni jsou nabité magickým kouzlem. Sluneční světlo hledící na hladinu vody se mísí se světlem vyzařovaným z prostorů ve skále pod nimi a vytváří kolem skal fascinující proměnlivé odstíny duhové modři. Skopolo, Faraglione nejvzdálenější od pevniny, je známé svými jedinečnými modrými ještěry, které se nikde jinde na Zemi nevyskytují.

Vrcholný dotek mystiky obklopující Faraglioni je vztah mezi hloubkou moře, která bezprostředně obklopuje skály, silnými proudy, které tam tečou, a tím, jak je sprška, stříkající kolem Faraglioni, prostřelena světlem a vytváří řadu jiskřivých barev. .

Počasí zahalené ranní mlhou, obklopené mystickými barvami a jemným sprejem nebo nádherou západu slunce, Faraglioni zůstávají tajemní a fascinující.

Přístav Marina Grande

Okouzlující přímořský přístav Marina Grande, obklopený dvěma úzkými rameny nebo nábřežími, hraničí s malebným městečkem Capri.

Přístav ležící na severu ostrova s ​​výhledem na Neapolský záliv přivítá všechny druhy poutníků na všech druzích cesty. Obchodní cestující a turisté připlouvající z kontinentu na křídlech připlouvají na západ od přístavu, zatímco plachetnice, luxusní jachty a další plavidla kotví na východě.

Až do roku 1928 probíhalo veškeré dokování přímo v zátoce, která byla v té době menší, tvořená přírodním útesem. Větší plavidla vážila kotvy dále na moře, přičemž zboží pro obchod a cestující se veslovalo na břeh na člunech.

Od svého rozšíření se scéna stala prostornou, s přímořským letoviskem a širokou pláží.

Domy podél přístavu jsou stále strukturálně typické pro starobylá obydlí Capriských rybářů. Horní patro domu je využíváno jako obytný prostor a spodní jako přístřešek pro lodě.

V minulosti byly tyto domy stavěny doslova na úrovni moře a voda jim tekla u vchodových dveří. Po léta to bylo zdrojem úžasu a potěšení pro turisty.

Od restrukturalizace přístavu se však hladina vody změnila a jejich předchozí poloha je nyní vidět pouze na starých fotografiích. Tyto domy jsou jednou z mála zbývajících stop Capri před glamourem.

Pro obyvatele a návštěvníky jsou důkazem závislosti ostrovanů na moři, jejich dávného životního stylu a kulturních kořenů.

Modrá jeskyně

Capri ukrývá poklad: je to Modrá jeskyně, drahokam objevený dávno římskými císaři. Ne náhodou byli dalekozrací a využili vchodu do jeskyně – často skrytého přílivem – k vytvoření vlastního soukromého přírodního bazénu.

Podle tehdejších historiků císař Tiberius vybudoval průchod spojující jeho dům s jeskyní, i když tunel - který se pravděpodobně později zřítil - nebyl nikdy nalezen. Císař používal jeskyni jako „mořskou nymfeu“. To, co nyní zbylo, blízko vchodu do tunelu, jsou pozůstatky římského přístavu.

Modrá jeskyně na dlouhou dobu upadla v zapomnění: místní námořníci a rybáři byli vystrašení, protože - podle některých populárních pověstí - byla zamořena duchy a démony. Přestože je zahalena tajemstvím, někteří rybáři si Modrou jeskyni a způsob, jak se k ní dostat, uchovávali v paměti. Během první poloviny roku 1800 vpustil jeden z nich do jeskyně dva německé umělce, kteří ji poprvé po věkech prozkoumali: byli to Ernst Fries a August Kopisch, malíř a spisovatel. S úžasem a úžasem začali vyprávět o svém mimořádném objevu. Od toho dne se třpytivá jeskyně proslavila po celém světě.

Světlo vstupuje do jeskyně zvenčí i zevnitř podvodním průlomem, vytváří namodralé barevné efekty a mění se v různé barvy v závislosti na denní době a povětrnostních podmínkách. Tato okolnost způsobila, že se přírodní památka stala oblíbenou destinací: nejnavštěvovanější v této oblasti, která přichází až po vykopávkách v Pompejích a královském paláci Caserta.

Pro přístup do jeskyně se návštěvníci téměř musí natáhnout na malých člunech, které křižují vstupní oblouk, který se může zvětšovat nebo zmenšovat v závislosti na přílivu a odlivu. Jakmile jste uvnitř, jak si oči zvyknou na nedostatek světla, po chvíli, kdy se zcela ponoříte do tmy, si můžete zázrak užít: zasažené světlem se na podvodních kamenech objevují stříbrné odlesky.

Vznikají lomem světla: indexy lomu vzduchu (bubliny ležící na povrchu ponořených předmětů) a vody jsou různé, proto se světlo láme. Přírodní jeskyně je asi 60 metrů dlouhá a 25 široká. Na jedné straně vypadá „galerie sloupů“ jako přirozeně podepřená působivými stalaktity.

Ubytování

Na Capri je mnoho nádherných hotelů kde se dá ubytovat. My jsme pro vás vybrali ubytování s nádherným výhledem  na moře ve ville Calypso

Neviš kde se ubytovat a najít nejvýhodnější ceny?

Na internetu je nepřeberné množství lepších či horších stránek, kde hledat různé ubytování. Zde jsme pro vás vybrali tři nejlepší weby, kde začít s hledáním.

Booking

Jako první a nejjednodušší možnost je hledat ubytování na těch nejlepší stránkách – Booking.com. V jejich databázi najdete nejvíce sta hotelů, apartmánů, penzionů a hostelů po celém světě. Vše můžete filtrovat podle různých parametrů. Stránky jsou kompletně v češtině a poskytují 24/7 klientskou telefonní podporu v českém jazyce.

Hotelscombined

Hotelscombined.com Je srovnávač ubytování, kde můžete porovnat všechny ceny za stejný hotel na jednom místě. Občas se ceny za stejný pokoj mohou velmi lišit a zde to můžete krásně odhalit. 

Agoda

Agoda.com je jedním z největších poskytovatelů ubytování na světě. Nabízí možnost rezervovat si hotel na spoustě skvělých míst po celém světě za výhodné ceny!

 

Sháníš radu na cestu?

Jak se dostat z letiště, jaký je limit zavazadel, co vidět v destinaci nebo kde se ideálně ubytovat?
Toto  a mnohem více najdeš v našich cestopisech:

průvodce destinacemi
průvodce letišti
průvodce aerolinkami
rady a tipy na cestu

 

 

 

 

 

Lastminute a akční letenky


Akční letenka s business class Vídeň - Kolombo za 50790 Kč

Využijte akční nabídku levných letek s Etihad Airways v business class. Letenky jsou dostupné od listopadu 2024 do května 2025. Cena je za cestu tam i zpět. Každý cestující má nárok na libovolný počet...
více…

Výprodej letenek Turecko, Bahrajn, Katar od 2 490 Kč

Toužíte po exotice s nádechem tajemného Orientu? Pak zbystřete! Pegasus Airlines právě spustily akci, která vám vyrazí dech. Z Bratislavy můžete nyní vyrazit do kouzelných destinací již od neuvěřitelných...
více…

Akční letenky z Prahy do Barcelony od 2600 Kč

Zpáteční letenky z Prahy do Barcelony jsou dostupné už od 2600 Kč. Letenky jsou dostupné na spoustu termínů od května  do října 2024.   Cena obsahuje: zpáteční letenka včetně všech...
více…