Cestování po Palermu
Palermo
Palermo, které bylo po tisíciletí křižovatkou civilizací, přináší opojnou, silně kořeněnou směs byzantských mozaik, arabských kupolí a kupolí s freskami. Je to město na okraji Evropy a uprostřed starověkého světa, místo, kde se trhoviska připomínající souky otírají o barokní kostely, kde datlové palmy rámují gotické paláce a kde modroocí a krásní mají bratrance s bronzovou pletí. .
Staletí závratných výšin a drtivých minim vytvořila komplexní metropoli. Zde vedou rozpadající se schodiště do pozlacených tanečních sálů a střežení místní obyvatelé ukrývají srdce ze zlata. Jen se nenechte zmást. Navzdory svým hlučným uličkám je největší město Sicílie plaché zvíře, které odměňuje zvídavé ambity plné citrusů, štukové kaple a křivolaké boční ulice poseté ateliéry mladých řemeslníků.
Přidejte k tomu největší italskou operu a stále rostoucí počet pulzujících novoškolských restaurací a barů a možná zjistíte, že se náhle a nečekaně zamilujete.
Cappella Palatina
Designed by Roger II in 1130, this extraordinary chapel is Palermo's top tourist attraction. Located on the middle level of Palazzo dei Normanni's three-tiered loggia, its glittering gold mosaics are complemented by inlaid marble floors and a wooden muqarnas ceiling, the latter a masterpiece of Arabic-style honeycomb carving reflecting Norman Sicily's cultural complexity.
Note that queues are likely, and you'll be refused entry if you're wearing shorts, a short skirt or a low-cut top.
The chapel's well-lit interior is simply breathtaking. Every inch is inlaid with precious stones, giving the space a lustrous quality. These exquisite mosaics were mainly the work of Byzantine Greek artisans brought to Palermo by Roger II in 1140 especially for this project. They capture expressions, detail and movement with extraordinary grace and delicacy, and sometimes with enormous power – most notably in the depiction of Cristo Pantocratore (Christ All Powerful) and angels on the dome. The bulk of the mosaics recount the tales of the Old Testament, though other scenes recall Palermo's pivotal role in the Crusades. Some of the mosaics are later and less-assured additions, for instance the Virgin and Saints in the main apse under Cristo Pantocratore. Fortunately, these don't detract too much from the overall achievement.
It's not only the mosaics you should be gazing at – don't miss the painted wooden ceiling featuring muqarnas, a decorative device resembling stalactites that is unique in a Christian church (and, many speculate, a sign of Roger II's secret identity as a Muslim). The walls are decorated with handsome marble inlay that displays a clear Islamic aesthetic, and the carved marble in the floor is stunning: marble was as precious as any gemstone in the 12th century, so the floor's value at the time of its construction is almost immeasurable by today's standards.
In case of special events, the chapel may close early or for part of the day; always check the website before heading in.
Cattedrale di Palermo
Afeast of geometric patterns, ziggurat crenellations, maiolica cupolas and blind arches, Palermo's cathedral has suffered aesthetically from multiple reworkings over the centuries, but remains a prime example of Sicily's unique Arab-Norman architectural style. The interior, while impressive in scale, is essentially a marble shell whose most interesting features are the royal Norman tombs (to the left as you enter), the treasury (home to Constance of Aragon's gem-encrusted 13th-century crown) and the panoramic views from the roof.
Construction began in 1184 at the behest of Palermo's archbishop, Walter of the Mill (Gualtiero Offamiglio), an Englishman who was tutor to William II. Walter held great power and had unlimited funds at his disposal, but with the building of the magnificent cathedral at Monreale he felt his power diminishing. His solution was to order construction of an equally magnificent cathedral in Palermo. This was erected on the location of a 9th-century mosque (itself built on a former chapel); a detail from the mosque's original decor is visible at the southern porch, where a column is inscribed with a passage from the Koran. The cathedral's proportions and the grandeur of its exterior became a statement of the power struggle between Church and throne occurring at the time, a potentially dangerous situation that was tempered by Walter's death (in 1191), which prevented him from seeing (and boasting about) the finished building.
Since then the cathedral has been much altered, sometimes with great success (as in Antonio Gambara's 15th-century three-arched portico that took 200 years to complete and became a masterpiece of Catalan Gothic architecture), and sometimes with less fortunate results (as in Ferdinando Fuga's clumsy dome, added between 1781 and 1801). Thankfully Fuga's handiwork did not extend to the eastern exterior, which is still adorned with the exotic interlacing designs of Walter's original cathedral. The southwestern facade was laid in the 13th and 14th centuries, and is a beautiful example of local craftsmanship in the Gothic style. The cathedral's entrance – through Gambara's three magnificent arches – is fronted by gardens and a statue of Santa Rosalia, one of Palermo's patron saints. A beautiful painted intarsia decoration above the arches depicts the tree of life in a complex Islamic-style geometric composition of 12 roundels that show fruit, humans and all kinds of animals. It's thought to date back to 1296.
To the left as you enter the cathedral, the Monumental Area harbours several royal Norman tombs, which contain the remains of two of Sicily's greatest rulers: Roger II (rear left) and Frederick II of Hohenstaufen (front left), as well as Henry VI and William II. The cathedral's treasury houses a small collection of Norman-era jewels and religious relics. Most extraordinary is the fabulous 13th-century crown of Constance of Aragon (wife of Frederick II), made by local craftsmen in fine gold filigree and encrusted with gems. More bizarre treasures include the tooth and ashes of Santa Rosalia, kept here in silver reliquaries.
Palazzo dei Normanni
Tento úctyhodný palác, kde sídlí sicilský regionální parlament, pochází z 9. století. Za svůj současný vzhled (a jméno) však vděčí velké normanské přeměně, během níž byly do jeho královských apartmánů a velkolepé kaple Cappella Palatina přidány velkolepé mozaiky. Návštěvy apartmánů, které jsou od úterý do čtvrtka zakázány, zahrnují mozaikou lemovanou Sala dei Venti a ložnici krále Rogera z 12. století, Sala di Ruggero II.
Galleria Regionale della Sicilia
Toto muzeum umění, které se nachází v majestátním paláci Palazzo Abatellis z 15. století – široce považované za nejlepší v Palermu – vystavuje díla sicilských umělců od středověku do 18. století. Jedním z jeho největších pokladů je Trionfo della morte (Triumf smrti), velkolepá freska (umělec neznámý), ve které je Smrt znázorněna jako démonická kostra nasazená na zmařeném koni, mávající zlomyslně vypadající kosou a skákat přes své nešťastné oběti.
V srdci obrazu, pod Smrtiným koněm, jsou ješitní a zhýčkaní aristokraté z Palerma, zatímco chudí a hladoví přihlížejí ze strany. Obrovský obraz, pečlivě restaurovaný, dostal svůj vlastní prostor v přízemí, aby se maximalizoval jeho vizuální dopad.
Galerie je plná bezpočtu dalších pokladů, které společně nabízejí skvělý pohled na vývoj sicilského umění. Mezi ně patří záhadné mistrovské dílo Antonella da Messiny z 15. století L'Annunciata (Zvěstování Panny) s rafinovanou rovnováhou italských a vlámských vlivů.
Samotný výstavní prostor byl navržen tak, aby zaplnil tento nádherný katalánský gotický palác v roce 1957 Carlem Scarpou, jedním z předních italských architektů
Ubytování
Ariston Petit Hotel se nachází v historickém centru Palerma, 300 m od centra, asi 5 minut chůze od nádherného náměstí Piazza Politeama s divadlem z 18. století, a nabízí klimatizované pokoje s bezplatným Wi-Fi i koupelnou.
Ariston Petit Hotel poskytuje moderně zařízené pokoje s chladivými dlážděnými podlahami, TV a minibarem. Na požádáni je dostupný také fén.
Snídaně je podávána v italském stylu a zahrnuje croissanty, ovocné šťávy a nejrůznější teplé nápoje. V okolí hotelu najdete celou řadu restaurací, kaváren i barů.
Ariston stojí 450 metrů od palermského archeologického muzea a 5 minut chůze od divadla Teatro Massimo. Za 10 minut dojdete do přístavu.
Podle nestranných hodnocení napsaných hosty patří tato oblast mezi oblíbené části destinace Palermo.
Hostům, kteří se zde ubytovali v páru se velmi líbila lokalita – dali jí hodnocení 9,6
Neviš kde se ubytovat a najít nejvýhodnější ceny?
Na internetu je nepřeberné množství lepších či horších stránek, kde hledat různé ubytování. Zde jsme pro vás vybrali tři nejlepší weby, kde začít s hledáním.
Booking
Jako první a nejjednodušší možnost je hledat ubytování na těch nejlepší stránkách – Booking.com. V jejich databázi najdete nejvíce sta hotelů, apartmánů, penzionů a hostelů po celém světě. Vše můžete filtrovat podle různých parametrů. Stránky jsou kompletně v češtině a poskytují 24/7 klientskou telefonní podporu v českém jazyce.
Hotelscombined
Hotelscombined.com Je srovnávač ubytování, kde můžete porovnat všechny ceny za stejný hotel na jednom místě. Občas se ceny za stejný pokoj mohou velmi lišit a zde to můžete krásně odhalit.
Agoda
Agoda.com je jedním z největších poskytovatelů ubytování na světě. Nabízí možnost rezervovat si hotel na spoustě skvělých míst po celém světě za výhodné ceny!
Sháníš radu na cestu?
Jak se dostat z letiště, jaký je limit zavazadel, co vidět v destinaci nebo kde se ideálně ubytovat?
Toto a mnohem více najdeš v našich cestopisech:
průvodce destinacemi
průvodce letišti
průvodce aerolinkami
rady a tipy na cestu