Hlavní atrakce sardinského Cagliari
Sardinie ležící ve Středomoří vždy představovala zastávku pro ty, kdo se plavili po moři, od Féničanů až po dnešní výletní lodě. Není proto divu, že každý z nich zanechal stopy v metropoli Cagliari ležící na jižním pobřeží Sardinie. Nejstarší část Cagliari je známá jako Il Castello. Citadela stojí na svazích kopce nad přístavem a bojovali o ni Pisánci, Janované i Španělé, a také byla napadána piráty ze severní Afriky.
Obyvatelé a tradice v Cagliari dodnes odrážejí pestré dědictví a vlivy různých období se projevují také v architektuře. Směrem k přístavu je obrácená budova radnice, která je kombinací španělské gotiky a italské secese, zatímco na jiných místech ve městě spatříte neoklasicistické arkády a bašty, středověké věže, římská i středověká díla kameníků a barokní kostely. Sardinie má také vlastní jazyk, kterým dodnes mnoho lidí mluví doma či mezi přáteli, všichni však hovoří italsky a mnoho místních také anglicky. Ostrov má také svoji typickou kuchyni, takže si nenechte ujít některá místní jídla, která naleznete v jídelních lístcích. Díky tomu všemu je Cagliari a jižní pobřeží ostrova pro turisty ještě zajímavější destinací.
Marina - přístavní okrsek
Široká nábřežní třída Via Roma vede kolem rušného přístavu, kde kotví osobní lodě v samém srdci města. Zdobná budova radnice se nachází na rohu naproti vlakové stanici a vedle ní stoupá stinná třída Largo Carlo Felice po mírném svahu až k nám. Piazza Yenne. Nad tím vším se tyčí bašty okrsku Castello, zatímco napravo kolem základny citadely vede ul. Via G Manno, nákupní a obchodní tah (známý také jako Costa), až na nám. Piazza della Costituzione. Z něj se pak krásná třída Viale Regina Elena poklidně svažuje až k nábřežní stanici, čímž ohraničuje okrsek Marina.
Bastione si Saint Remy – hradby a opevnění
Svoji prohlídku Cagliari začněte výstupem po mramorových schodech u Passeggiata Coperta (také je možné zdarma jet výtahem) z nám. Piazza della Costituzione až k Bastione San Remy. Ačkoli tyto i další bašty (opevnění), např. o něco vyšší Bastione di Santa Caterina, byly postaveny na obranu „hradního okrsku“ Castello, pevnosti Pisánců a Janovanů a krátce sídla rodu Savoyských, dnes skýtají především ideální vyhlídku do daleka. Jedná se o skvělé místo, kde si lze udělat obrázek o městě a přehled jeho památek, jako je přístav, okrsek Marina, zelený okrsek Villanova nalevo a bazilika Nostra Signora di Bonaria na kopci.
Torre dell'Elefante - Sloní věž
Mnoho původních středověkých zdí bylo strženo, některé kvůli stavbě nových bašt, jedna působivá věž s branou se však dochovala a tvoří vstup do okrsku Castello. Nejsnáze se k ní dostanete z Piazza Yenne, velkého náměstí na horním konci třídy Largo Carlo Felice. Vyjeďte výtahem za kostelem Chiesa di Santa Chiara a nahoře jděte doprava k Torre dell'Elefante. Věž byla součástí opevnění postaveného ve spěchu na ochranu Castella před Aragonci, kteří na Sardinii zaútočili ze Španělska. Spolu s rytinou slona, který dal věži jméno (nachází se na spodní straně), si všimněte erbů starých rodů včetně mocných Viscontiů ze severu Itálie. Na bráně je dodnes původní padací mříž z roku 1307.
A proč zrovna slon? Dozvíte se tolik vysvětlení, kolik existuje průvodců, nikdo to však neví jistě..
Il Castello – citadela
Brána ve staré věži Torre dell'Aquila nad hradbami Bastione di San Remy vede do úzké hlavní ulice starého města, prostoru citadely Il Castello, který je tvořen labyrintem klenutých průchodů, strmých uliček a schodišť. Přímo před vámi na terasovitém náměstí Piazza del Palazzo stojí katedrála Panny Marie postavená Pisánci v roce 1312. Na vyšší terase pak stojí Arcibiskupský palác (Palazzo Arcivescovile) a dlouhá fasáda budovy Palazzo Reggio, kde žil rod Savoyských poté, co Napoleon obsadil město Turín.
Duomo - katedrála
Centrální fasáda katedrály je restauratérské neúspěch z 30. let 20. století. Původní románská fasáda byla v roce 1722 nahrazena módnější barokní výzdobou. O dvě staletí později ji restaurátoři strhli v očekávání, že odkryjí originál. Nenašli však nic, takže stěny pokryly slabou imitací románské výzdoby.
Zajímavější jsou však nezrestaurované hradby ze 13. století nalevo a zvonice (campanile), kde můžete spatřit části recyklovaných předkřesťanských a vytesávaných římských hrobek, z nichž jedna je zapuštěná obráceně. Uvnitř pak lemují vchod dvě poloviny kazatelny z katedrály v Pise, mistrovského díla sochařství 12. století, které bylo věnováno městu Cagliari. Všimněte si přitom žáby vyryté do reliéfu: je to „podpis“ pisánského mistra Guillerma ze 12. století, stavitele Šikmé věže v Pise. Další umělecké a historické poklady se pak nacházejí v katedrále, mj. nádherné stříbro v malé gotické kapli a dvě krypty (najdete je podle schodiště) obsahující ostatky téměř 200 raně křesťanských mučedníků vykopané ze starého kostela San Saturno a považované za světce. Všimněte si přitom zdobeného stropu krypty.
Adresa: Piazza del Palazzo, Cagliari
Archeologické muzeum
Na odlehlém konci nám. Piazza del Palazzo vede průchod na nám. Piazza dell'Indipendenza, kde naleznete Torre San Pancrazio, strážní věž postavenou v roce 1305 na obranu staré bašty a hradeb. Za dalším průchodem leží Piazza Arsenale a na něm naleznete Národní archeologické muzeum. Jeho krásně uspořádané sbírky punských, řeckých a římských artefaktů jsou dobře popsané, nejcennější pro turisty je zde však bohatství informací o Sardinii. Naleznete zde působivou sbírku starověkých zlatých předmětů a bronzových soch a dalších pokladů objevených ve starověkých stavbách nuraghi, což jsou prastaré kamenné stavby nacházející se po celé Sardinii. Muzeum přitom skýtá vynikající přehled, takže artefakty dávají mnohem větší smysl a otevírají okno do života lidí, kteří tu žili před více jak 3000 lety.
Adresa: Piazza Arsenale, Cagliari
Cittadella dei Musei – muzea v citadele
Kromě Archeologického muzea nabízí nově využitá citadela několik dalších muzeí. Pro turisty nejzajímavější je Národní galerie umění, která vystavuje nádherné zlacené, vyřezávané a barvené oltářní obrazy ze zničených barokních kostelů v Cagliari (město bylo silně poškozeno při bombardováním za II. světové války, takže několik kostelů zaniklo). Komplex doplňuje nezvyklá Anatomická sbírka voskových figurín a muzeum věnované thajskému umění.
Adresa: Piazza Arsenale, Cagliari
Římský amfiteátr
Z bašt poblíž muzeí spatříte římský amfiteátr pocházející z konce 1. století, který byl postaven v přirozeném ohybu ve skalnatém svahu kopce. Jedná se o nejvýznamnější římskou památku ve městě, a když není zavřený kvůli archeologickým výzkumům nebo restauračním pracím, je využíván ke koncertům a představením. Někdy je možné ho navštívit s průvodcem v době, když je zavřený kvůli opravám.
Adresa: Viale Buon Cammino, Cagliari
Mercato di San Benedetto – tržnice
Abyste zahlédli místní život a spatřili si obrovskou škálu darů moře, které naleznete na jídelních lístcích na Sardinii, vydejte se ráno na hlavní městskou krytou tržnici Mercato di San Benedetto. Kromě jednoho z největších rybích trhů v Itálii (který zabírá celé jedno patro) zde spatříte sezónní plodiny úrodné sardinské země. Podívejte se především na ovčí sýry, kterými je ostrov proslulý, a těstoviny charakteristického tvaru, které dobře poslouží jako suvenýr z Vaší dovolené. Navíc je to dobré místo, kde se můžete zásobit na piknik před následujícím denním výletem.
Adresa: Via Francesco Cocco Ortu 50, Cagliari
Santuario di Bonaria - svatyně
Svatostánek Panny Marie z Bonarie korunuje vrchole kopce jihovýchodně od města a představuje hlavní dominantu při pohledu z opevnění Bastione San Remy. Kostel ukrývá uctívanou sochu, která kdysi prý zastavila bouři právě včas, aby zachránila posádku španělské lodi, která ztroskotala v zálivu u Cagliari v zimě roku 1307. Španělský gotický kostelík pochází ze 14. století a větší neoklasicistická bazilika z 18. století. Muzeum svatostánku pak uchovává votivní předměty a archeologické nálezy.
Místo: San Bonario, Cagliari
Kde se ubytovat při návštěvě Cagliari:
Doporučujeme Vám následující hotely v blízkosti hlavních atrakcí Cagliari:
· Hotel Villa Fanny: 4hvězdičkový luxus, kousek pěšky do města, stylová výzdoba, kvalitní povlečení, krásná zahrada
· Hotel Regina Margherita - Cagliari: ceny střední třídy, fantastická poloha, současný styl, dobře zařízené pokoje, parkování v ceně
· Hotel Flora: cenově dostupné sazby za ubytování, různorodá výzdoba, sprchy s více tryskami, vstřícný personál
· La Terrazza: ekonomický hotel pár kroků od starého města, klimatizované pokoje
Tipy na jednodenní výlety z Cagliari:
- Nora – archeologická lokalita
Na úzkém poloostrově asi 32 km jižně od Cagliari nedaleko plážového letoviska Pula leží rozsáhlé ruiny fénického sídla Nora, později obsazeného Kartaginci a ještě později Římany. Na příkladech fóra, lázní, chrámů, ulic, studní, základů vil a dobře zachovalých mozaikových chodníků spatříte svědectví o těchto kulturách, takže se jedná o muzeum pod širým nebem s starověkými památkami na svém původním místě. Římský amfiteátr je tak dobře zachovalý, že je dodnes využíván ke koncertům. Lokalita je rozsáhlá a místy obtížně schůdná, takže se je potřeba mít pevné boty a min. 2 hodiny času.
Nedaleký byzantský kostel Sant'Efisio byl postaven v roce 1089 v místech, kde byl podle legendy v roce 303 n.l.tento světec sťat Římany. Při svátku sv. Ephysia (1.-4. května) sem přináší sochu světce pestré procesí několika tisíců poutníků v kostýmech ze 16. a17. století z Cagliari.
- Capo Carbonara - mys
Pobřežní silnice vedoucí z Cagliari na východ do města Villasimius (vzdáleného asi 48 km) a pobřeží Costa Rei nabízejí kombinaci krásné scenérie, historie a proslulých sardinských pláží. Na nejjihovýchodnějším výběžku Sardinie se nachází mys Capo Carbonara a Fortezza Vecchia (Stará pevnost) ze 17. století, zatímco příjemný Villasimius nabízí vlastní archeologické museum s římskými a fénickými artefakty. Většina turistů i místních sem však přichází kvůli nádherným téměř prázdným plážím s bílým pískem a tyrkysovému moři, na pozadí s kopci porostlými olivovníkovými a mandloňovými háji.