Italská Kalábrie a Rimini
Pokud ještě někde existuje chaotická nepřikrášlená verze Itálie, kde se jezdí na Vespách a dodržuje siesta, nejspíš ji naleznete v Kalábrii, což je špička italské boty, která „kope“ Sicílii do Tyrhénského moře. Země byla opakovaně zasažena zemětřeseními a chybí jí turistiky proslulá města typu Matery či Lecce, takže představuje především reminiscence a tradici ve stínu skalnatých hor. Její minulost je navíc spojená s bídou, působením mafie a s emigrací (těch pár turistů, které zde potkáte, bývají nejčastěji Američané pátrající po svých rodinných kořenech). Pokud se tedy vydáváte do Itálie poprvé, Kalábrie nejspíš nebude Vaším cílem, toužíte-li však spatřit upřímnou a necenzurovanou verzi proslulého italského „sladkého života“ (la dolce vita), který nebyl „učesán“ pro turistický ruch, nemusíte hledat dál.
Města v Kalábrii jsou jen zřídka předmětem zájmu návštěvníků. O to lákavější je krásné tyrhénské pobřeží s malebnými městečky a vesnicemi (mezi nimiž vyniká Tropea a Scilla). Hornatému středu oblasti dominují tři národní parky, z nichž ani jeden není příliš známý ani navštěvovaný. Nepochybně hlavní atrakcí regionu jsou starořecké artefakty posbírané v ruinách, archeologická naleziště a vraky starověkých lodí zařazené ve sbírkách některých proslulých muzeí.
Rimini
Město Rimini, jedno z nejproslulejších italských přímořských letovisek, nemusí být po chuti každému. Neměli byste se sem vydávat v srpnu, pokud netoužíte sdílet velmi vytížený úsek pobřeží s desetitisíci podobně smýšlejících rekreantů. Pokud je však Vaším šálkem kávy den strávený na přelidněné pláži a večer v některém kvalitním klubu, pak vítejte v Rimini.
Město je rodištěm filmového režiséra Federica Felliniho a má ještě další, zřetelněji italskou tvář. Jeho malé historické centrum bylo za II. světové války zasaženo 400 nálety Spojenců, od té doby však bylo z velké části zrestaurováno. Jeho prohlídka Vám nezabere dlouho, ale je dobrým místem pro rychlou procházku a nabízí řadu moderních barů a restaurací.